اوباما: ترامپ سخنگوی قانونی قشر کارگر نیست

۰۹ تیر ۱۳۹۵ | ۰۲:۱۱ کد : ۱۹۶۰۶۲۵ سرخط اخبار

رئیس جمهوری آمریکا طی مصاحبه ای تصریح کرد که «دونالد ترامپ»، سخنگوی قانونی قشر کارگر نیست.

به گزارش فارس، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که «دونالد ترامپ» نامزد جنجالی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، «سخنگوی قانونی» قشر کارگر نیست.

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه «ان پی آر» به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اشاره کرد و در خصوص «تشنج» مالی و بین المللی که به دنبال رأی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا به وجود آمد، هشدار داد.

وی در این زمینه توضیح داد: «من فکر می کنم که بهترین راه فکر کردن در اینباره این گونه است که دکمه توقف پروژه اتحاده کامل اروپا فشار داده شده است. من در اینباره غلو نمی کنم. یک مقدار تشنج بعد از رأی گیری خروج بریتانیا به وجود آمده است، گویی به نوعی اگر ناتو برود، ائتلاف ترانس آتلانتیک منحل می شود و تمامی کشورها به حاشیه رانده می شود. اما چنین چیزی رخ نداده است».

بعد از رأی هفته گذشته بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، اوباما اعلام کرد که به تصمیم این کشور احترام می گذارد.

اوباما همچون بسیاری از رهبران جهان با چنین اقدامی مخالف بود اما در مصاحبه با شبکه «ان پی آر» گفت که این رأی گیری تا حد زیادی واکنش به اتحادیه اروپا بود که به سرعت در حال رشد است و خیلی با سرعت پیش می رود و آنطور که باید رضایت عمومی را جلب نمی کند.

اوباما پیش بینی کرد: «فکر می کنم، لحظه ای فرا رسیده که تمامی اروپا بگوید: «بیایید یک نفسی بکشیم و بیایید بفهمیم که چگونه برخی از هویت های ملی خود را حفظ کنیم، چگونه از مزیت های اتحاد بهره ببریم و چگونه با برخی از سرخوردگی هایی که رأی دهندگان خود ما احساس می کنند، روبرو شویم».

در نهایت اوباما گفت که «پیش بینی نمی کنم که در نتیجه چنین رخدادی (خروج بریتانیا)، تغییرات عظیمی رخ دهد».

وی توضیح داد: «به یاد داشته باشید که نروژ عضو اصلی اتحادیه اروپا نیست اما یکی از نزدیک ترین همپیمانان ما است. آنها تقریباً در تمامی موضوعات، با اروپا و ما هم راستا هستند. آنها مکانی هستند که به طور مداوم از طرح های بین المللی که ما از آنها حمایت می کنیم، حمایت می کنند و اگر در طول بازه زمانی دستکم مذاکرات دو ساله میان انگلستان و اروپا، بریتانیا در نهایت همچون نروژ به اروپا وابستگی نشان دهد، متوسط افراد شاهد تغییرات بزرگ نخواهند بود».

اوباما استدلال کرد که حتی تصمیم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا در نتیجه خشم پوپولیستی بوده است، اما حمایت از ترامپ شیوه مناسبی برای ابراز خشم و ناراحتی نیست.

وی در این خصوص توضیح داد: « ترامپ مظهر نخبگان جهانی است و در تمامی زندگی خود از این مسئله بهره جسته است اما او سخنگوی قانونی موج پوپولیستی قشر کارگر در دو طرف اقیانوس اطلس نیست».

کلید واژه ها: اتحادیه اروپابریتانیا


نظر شما :