عربستان مذاکرات سری با اخوانی‌ها را آغاز کرد

ریاض میزبان رهبران اخوان المسلمین

۲۰ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۰ کد : ۱۹۴۵۱۶۶ اخبار اصلی خاورمیانه
گفته می‌شود امارات متحده عربی از رویکرد جدید عربستان به شدت گلایه دارد و بر این اعتقاد است که تغییر نگرش ریاض در قبال اخوان المسلمین باعث افزایش تهدید امنیت ملی این کشور و به دنبال آن کل منطقه عربی خلیج فارس می‌شود.
ریاض میزبان رهبران اخوان المسلمین

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه به المنار گفتند که سه تن از اعضای رهبری سازمان جهانی اخوان المسلمین به ریاض، پایتخت عربستان سعودی رفته اند و بیش از 10 روز است که در آن جا هستند. گفته می شود آنها در این اقامت 10 روزه دیدارهای سری ای را با مقامات حکومت عربستان انجام داده اند که در چارچوب تلاش های ترکیه و قطر بود و مورد استقبال امریکا قرار گرفته است. ترکیه و قطر پیامی را به نقل از امریکا به اطلاع مقام های عربستانی رسانده اند که مفاد آن این است که در روابط آل سعود با جماعت اخوان المسلمین تجدید نظر شود و دیگر به دنبال جنگ با اخوانی ها نباشند.

به گزارش پایگاه خبری دام پرس، عربستان با حمایت از نظامیان مصری روند حکومت اخوانی در مصر را به تعطیلی کشاند و سبب سقوط حکومت اخوانی ها در قاهره شد. مساله ای که خشم امریکایی ها را که از حکومت اخوانی ها حمایت می کردند، برانگیخت و سبب تیرگی در روابط قاهره با واشنگتن و تا اندازه ای ریاض با واشنگتن شد.

پیش از این عربستان همچنین معتقد بود که اخوانی ها در روند تحولات سوریه تاثیر تخریبی و سلبی داشته اند و رفتارهای آنها سبب شده تا سیر تحولات در سوریه به سمتی نرود که باعث سقوط اسد شود. همچنین آنها را عامل اصلی شکاف در جبهه مخالفان اسد دانسته اند.

منابع آگاه همچنین گفتند که کشورهای عرب منطقه خلیج فارس از این نگران هستند که هزینه نزدیکی اخوان با عربستان را آنها بپردازند. این منابع همچنین گزارش دادند که حکومت آل سعود فشارهای تازه ای را به مصر آغاز کرده تا در روابط خود با اخوان المسلمین تجدید نظر کرده و آنها را وارد روند نقشه سیاسی کشور کنند. به اعتقاد عربستانی ها این کار سبب می شود تا شکاف در میان جبهه اهل تسنن و کشورهای عربی در برابر ایران کاهش یابد و از تضعیف اعراب سنی در برابر قدرت روز افزون ایران جلوگیری شود. گفته می شود عربستان در همین چارچوب تماس های تازه ای را نیز با اسرائیل آغاز کرده و تلاش دارد حمایت غیر مستقیم اسرائیل را از طرح خود جلب کند.

از سوی دیگر گفته می شود امارات متحده عربی از رویکرد جدید عربستان به شدت گلایه دارد و بر این اعتقاد است که تغییر نگرش ریاض در قبال اخوان المسلمین باعث افزایش تهدید امنیت ملی این کشور و به دنبال آن کل منطقه عربی خلیج فارس می شود.

امارات متحده عربی به هیچ وجه حاضر به نرمش در قبال اخوان المسلمین نیست و گفته می شود این مساله سبب تنش در روابط ریاض – ابوظبی نیز شده است.

تغییر نگاه ریاض نسبت به اخوانی ها موجب عصبانیت مصری ها نیز شده است. مصری ها که اخیرا حمایت های سخاوتمندانه عربستان از آنها کم شده و این مساله را مایه نگرانی خود می دانند، از این که از سوی عربستان تحت فشار قرار گرفته اند تا با اخوانی ها رابطه برقرار کنند و حتی حاضر به پذیرش آنها در نقشه سیاسی قدرت در کشور شوند، ناخرسندند و این مساله سبب شده است تا در بسیاری از سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های خود تجدید نظر کنند.

گفته می شود بعد از فوت ملک عبدالله رویکرد عربستان نسبت به اخوان المسلمین تغییر کرده است. این تغییر رویکرد نیز تحت تاثیر امریکایی ها صورت گرفته است. امریکایی ها به دنبال جریان معتدل سنی در میان کشورهای عربی و جامعه اهل تسنن هستند و همچنان معتقدند که اخوان المسلمین معتدل ترین جریان سازمان یافته در میان اهل تسنن محسوب می شوند که قدرت سیاسی بالایی دارند و از توانایی رویارویی با تندروهای اسلامی برخوردارند.

در این میان گفته می شود قطر درصدد بهره بردای از تغییر رویکرد عربستان است و به همین دلیل حمایت افراطی ای را از اخوانی ها آغاز کرده است. همچنین قصد دارد نیروهای تازه ای را تحت کنترل اخوانی ها و با همکاری امنیتی و نظامی ترکیه در سوریه آموزش دهد و علیه بشار اسد بسیج کند. قطر امیدوار است به این ترتیب بتواند به بسیاری از آرزوهای برآورده نشده خود برسد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اخوان المسلمینقطرعربستان سعودي


نظر شما :