طرابلس ترکیه و غرب را متهم به حمایت از داعش کرد

نشست مهم امنیتی سه جانبه روسیه، مصر و لیبی در قاهره

۲۱ بهمن ۱۳۹۳ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۴۴۱۶۷ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
نشست سه جانبه قاهره می‌تواند مقدمه ایجاد توازن جدیدی در منطقه باشد و می‌تواند معادلات فعلی را در شمال آفریقا دگرگون کند.
نشست مهم امنیتی سه جانبه روسیه، مصر و لیبی در قاهره

دیپلماسی ایرانی: روزنامه العرب، چاپ لندن از طریق منابع آگاه مطلع شده است که نشست سه جانبه مهم نظامی ای میان افسران عالی رتبه روسی، مصری و لیبیایی روز دوشنبه در قاهره در حاشیه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری به مصر و دیدارش با مقام های ارشد مصری از جمله عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور برگزار شده است. هم زمان با سفر پوتین به قاهره عبدالرازق الناظوری، رئیس ستاد ارتش لیبی نیز به مصر سفر کرده است.

سامی عاشور، فعال سیاسی لیبیایی در این باره به العرب گفت: «این نشست به تحولات میدانی ای که لیبی با آن مواجه است اختصاص داشت به ویژه در مورد وضعیتی که لیبی با آن مواجه است. اکنون ما شاهدیم که سایه خطرناک شبکه داعش می رود تا لیبی نیز گسترش یابد. در این نشست همچنین درباره مخاطرات امنیتی ای که کشورهای همسایه لیبی به ویژه مصر با آن مواجهند نیز بحث و تبادل نظر شد.»

این فعال سیاسی برگزاری این نشست سه جانبه را نقطه تحولی در تحولات شمال آفریقا دانست و گفت که انتظار می رود نتایج آن تاثیر مستقیم بر جنگ علیه داعش و گروه های شبه نظامی تکفیری و گمراه در لیبی که دیگر همه می دانند کدام کشورهای منطقه و جهان از آن حمایت می کنند و می خواهند از مخاطرات آنها برای رسیدن به مصالحشان استفاده کنند، می گذارد.

این نشست سه جانبه در حالی برگزار می شود که هم زمان عارف علی النایض، سفیر لیبی در امارات متحده عربی و مشاور عبدالله الثنی، نخست وزیر لیبی گفت: «شبکه داعش به شکل گسترده ای تا لیبی گسترش یافته و هر روز جنایت های تازه ای را مرتکب می شود.»

وی همچنین به گزارش هایی که اخیرا منتشر شده است، اشاره کرد و گفت: «داعش نیروهای تازه ای را از کشورهای یمن، تونس، الجزایر و چچن به استخدام در آورده و آنها را به لیبی فرستاده است.»

در همین رابطه عاشور احتمال حمایت مستقیم نظامی روسیه از ارتش ملی لیبی را بعید دانست اما گفت: «نشست سه جانبه قاهره می تواند مقدمه ایجاد توازن جدیدی در منطقه باشد و می تواند معادلات فعلی را که گروه های تکفیری که مورد حمایت طرف های خاصی هستند، دگرگون کند.»

وی از ذکر نام طرف هایی که به نوعی از تروریسم در لیبی حمایت می کنند خودداری کرد، اما ناظران بر این اعتقادند که منظور او به طور مستقیم بعضی از کشورهای اروپایی و ترکیه است که عضوی از پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این کشورها همچنان از گروه های اخوان المسلمین و جریان های وابسته به آنها با سلاح و مهمات جنگی حمایت می کنند.

فرج ابو هاشم، سخنگوی مجلس نمایندگان منتخب لیبی نیز به صراحت غرب را متهم به حمایت از تروریسم کرد و گفت: «غربی ها با خودداری از مسلح کردن ارتش لیبی در حقیقت از تروریسم حمایت می کنند.»

وی در اظهاراتی که دو روز پیش ایراد کرد، همچنین گفت: «دیکته های غرب همگی از جزئیات تا کلیات مردود است، در حالی که غرب باید به لیبی برای مبارزه با تروریسم حمایت کند، از این کار خودداری می کند در حالی که در مقابل مانع از مسلح شدن ارتش لیبی می شود و تلاش دارد اراده خود را بر رهبران لیبی تحمیل کند.»

عبدالرزاق الناظوری، رئیس ستاد ارتش لیبی روز دوشنبه به قاهره، پایتخت مصر رفت تا از یک سو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کند و از سوی دیگر رایزنی هایی را درباره آغاز عملیات قریب الوقوع جنگ در بنغازی در شرق لیبی انجام دهد. قرار است ناظوری در سفر دو روزه خود به قاهره دیدارهای مفصلی را با مقام های ارشد مصری انجام دهد و آنها را در جریان آخرین تحولات میدانی کشورش بگذارد. الناظوری در این باره گفت: «تلاش داریم در دیدار با مسئولان مصری رضایت آنها را برای همکاری در زمینه آموزش و مسلح کردن نیروهای لیبیایی و استفاده از تجربه های مصر برای بازسازی ارتش و نیروهای مسلح لیبی جلب کنیم.»

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: قاهره مصر ارتش لیبی روسيه ولاديمير پوتين


( ۱ )

نظر شما :