حمله شیمیایی داعش به سنجار ناکام ماند

۰۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۷:۱۶ کد : ۱۹۴۲۴۰۸ سرخط اخبار

پیشمرگ های کرد حمله داعش با یک خودروی حامل مواد شیمیایی به سنجار را ناکام گذاشتند. این در حالی است که تروریست های تکفیری داعش 70 پیشمرگ کرد را به اسارت گرفته و آن ها را به سوریه انتقال داده اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی المسلة، قاسم ششو، فرمانده نیروهای پیشمرگ در سنجار در سخنانی عنوان داشت: تروریست های داعش یک خودروی بمب گذاری شده را به سمت نیروهای پیشمرگ در شنکال فرستادند تا آن را منفجر کنند اما نیروهای پیشمرگ توانستند این خودرو را منفجر کنند. پس از این وقایع مشخص شد که تروریست ها از مواد سمی و شیمیایی در مواد منفجره ای که در این خودرو گذاشته بودند، استفاده کرده اند.

وی افزود: آن ها می خواستند این خودرو را در میان پیشمرگ ها منفجر کنند اما هیچ یک از نیروهای ما در این میان آسیب ندید.

پیشتر رسانه ها اخباری را منتشر کردند که حکایت از استفاده داعش از سلاح و مواد شیمیایی در برخی از مناطق داشت.

در همین حال، دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که داعش 70 مرد را که گفته است از نیروهای پیشمرگ هستند به اسارت گرفته و آن ها را از عراق به حومه حسکه در خاک سوریه انتقال داده است.

منابع آگاه نیز تصریح کردند: این 70 مرد دیده شدند که چشمانشان بسته بود. نیروهای داعش نیز به ساکنان گفتند که این افراد از نیروهای پیشمرگ عراق هستند و در جریان درگیری ها در عراق به اسارات گرفته شده اند.

درگیری ها در سنجار به خاک سوریه کشیده شد

در همین راستا، درگیری ها در اطراف شهر سنجار عراق به خاک سوریه کشیده شده است و درگیری های میان داعش با نیروهای حمایت کرد از گذرگاه مرزی العربیه در جریان است.

هلاکت و بازداشت 55 داعشی در سنجار

منابع پیشمرگ نیز عنوان داشتند که توانسته اند با ناکام گذاشتن حمله گروهی از داعشی ها، 15 تن از آن ها را به هلاکت رسانده و 40 تن را در سنجار بازداشت کنند.

فرمانده هنگ وابسته به نیروهای پیشمرگ در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: نیروهای پیشمرگ و ایزدی ها این اعضای داعش را زمانی بازداشت کردند که آن ها می خواستند از طریق مسیرهای فرعی فرار کنند اما داعشی ها بازداشت شده و به یکی از مقرهای امنیتی انتقال داده شدند.

جنگنده ائتلاف برای داعش تجهیزات انداخته اند

در همین حال، مفید البلداوی، فرمانده شهرستان بلد گفت: یک جنگنده ائتلاف بالونی را در منطقه ای تحت اشغال داعش در جنوب استان صلاح الدین انداخت.

وی با درخواست از دولت برای آغاز تحقیقات در خصوص این رخداد و شناسایی دولتی که در پشت آن قرار دارد، اعلام کرد: در ساعت 12 ظهر جمعه یکی از جنگنده های ائتلاف بالونی را در منطقه خضیرة شرقی که تحت اشغال داعش است و از سوی نیروهای امنیتی و داوطلبان مردمی محاصره است، انداخت.

وی افزود: این بالون شش متر عرض داشت و احتمالا مقادیر زیادی کالا، سلاح و تجهیزات در آن بوده است. صدها تن از ساکنان شهرستان بلد نیز دیدند که این بالون در این منطقه افتاده شد.

وزیر کشور عراق: پیروزی های بزرگی را رقم زدیم

همزمان، محمد سالم الغبان، وزیر کشور عراق در سخنانی در شهرستان بلد در جنوب تکریت گفت: نیروهای امنیتی ما با پشتیبانی داوطلبان مردمی توانسته اند چندین منطقه را در شهرستان بلد از تروریست های داعش باز پس بگیرند و نیروهای ما پیروزی های بزرگی را در این شهرستان رقم زده اند.

وی افزود: ما برای آزادسازی تمام مناطق در این شهرستان تلاش می کنیم.

حملات ارتش عراق به فلوجه

از سوی دیگر، منابع در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز اعلام کردند که نیروهای عراقی شهر فلوجه را در استان الانبار در غرب عراق هدف قرار دادند.

منابع تصریح کردند که در حملات به فلوجه که از چند ماه قبل توسط داعش اشغال شده است چندین تن کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

کلید واژه ها: پیشمرگ نیروهای پیشمرگ سنجار شهرستان بلد


نظر شما :