کنترل داعش بر بزرگترین سد عراق

۱۳ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۱ کد : ۱۹۳۶۷۰۷ سرخط اخبار

افراد مسلح وابسته به دولت اسلامی (داعش) پس از عقب نشینی نیروهای پیشمرگ کرد، سد موصل، بزرگترین سد عراق را تحت تصرف خود درآوردند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، مسئولان کرد و شاهدان عینی اعلام کردند که تروریست های داعش سد موصل در شمال استان نینوا و شهر سنجار در غرب این استان و شهر مرزی الیعربیه در مرزهای سوریه را تحت تصرف خود درآورده اند و کنترل داعش بر سد موصل پس از آن صورت گرفت که آن ها دو منطقه و یک میدان نفتی را روز یکشنبه تحت کنترل خود درآوردند و این اولین پیروزی گسترده آن ها علیه نیروهای کرد به شمار می آید.

سد موصل در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر موصل روی رودخانه دجله قرار گرفته است. تخریب این سد که منبع اصلی تولید برق منطقه است، می تواند چند شهر بزرگ عراق را زیر آب ببرد و قطع احتمالی آب آن منجر به خشک شدن مزارع کشاورزی خواهد شد.

پیش تر تروریست های داعش دو منطقه تحت کنترل نیروهای پیشمرگ کرد را در جنوب منطقه سنجار در مرزهای عراق و سوریه تحت تصرف خود درآوردند که این امر ساکنان این دو منطقه را واداشت تا به سمت کوه ها فرار کنند.

 

تروریست های داعش به این مناطق از بامداد یکشنبه حمله کرده و با نیروهای پیشمرگ کرد درگیر شدند و نیروهای پیشمرگ پایگاه های خود را ترک کرده و به داخل منطقه سنجار عقب نشینی کردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از غیاس سوجی، مسئول سازماندهی اتحاد میهنی کردستان در موصل اعلام کرد که در پی حمله اعضای داعش به پایگاه های پیشمرگ ها، آن ها کاملا از دو منطقه کرتازرک و ملا خضر در جنوب سنجار عقب نشینی کردند.

ظرف روزهای اخیر این دومین حادثه عقب نشینی نیروهای پیشمرگ از شهرهایی است که آن را تحت کنترل خود درآورده بودند چرا که اخباری منتشر شده است که نشان می دهد آن ها از منطقه نفت خیز زمار نیز عقب نشینی کرده اند.

 

منابع عراقی اعلام کردند پس از اینکه نیروهای پیشمرگ کرد از زمار عقب نشینی کردند افراد مسلح داعش دو میدان نفتی را در منطقه زمار واقع در شمال شرق موصل تحت تصرف خود درآوردند.

در همین حال، اخبار ضد و نقیضی در خصوص اوضاع در زمار واقع در شمال شهر موصل منتشر شده است.

در حالی که منابع در وزارت پیشمرگ ها در دولت اقلیم کردستان اعلام کرده است که نیروهای آنها شب گذشته توانسته اند زمار را تحت تصرف خود درآورند منابع در داعش تاکید کردند که اعضای داعش همچنان این منطقه را تحت تصرف خود دارند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی و یک مسئول کرد گزارش داد که اعضای داعش پیش تر نیز منطقه وانه در نزدیکی سد اصلی موصل را تحت تصرف خود درآورده اند.

یک منبع در داعش نیز اعلام کرد که اعضای داعش منطقه ربیعه و گذرگاه مرزی ربیعه را تحت تصرف خود درآوردند.

بیشتر ساکنان سنجار از طایفه ایزیدیه هستند و داعش گفته است که به ساکنان آن فرصت داده که سلاح خود را زمین بگذارند یا با اعضای داعش بجنگند اما سرنوشت آن ها با این وجود نیز نامشخص است.

عزم پیشمرگ ها برای پاکسازی موصل

در همین حال، عبدالرحمان کورینی یکی از فرماندهان در نیروهای پیشمرگ در سخنانی عنوان داشت ما نیروها و سلاح های بسیاری را جمع آوری کردیم و به شهر موصل حمله خواهیم کرد و این درگیری ها را تا زمان کنترل بر موصل متوقف نخواهیم کرد.

کورینی اخباری مبنی بر کنترل داعش بر زمار و کسک در نینوا را تکذیب کرده و گفت: نیروهای ما آماده حمله به شهر موصل هستند.

تلاش داعش برای کنترل بر شهری در کرکوک

یک افسر عراقی در اتاق عملیات نظامی نیز اعلام کرد که درگیری هایی میان نیروهای عراقی و اعضای داعش در منطقه ای در جنوب کرکوک که اکثریت ساکنان آن ترکمانی هستند در جریان است.

محمد البیاتی، رئیس اتاق عملیات نظامی در ناحیه امرلی که اکثریت ساکنان آن ترکمانی و اهل تشیع هستند در گفتگو مطبوعاتی اعلام کرد: درگیری ها همچنان در ناحیه امرلی از توابع طوز خرماتو ادامه دارد و این درگیری ها پس از آن صورت می گیرد که تلاش برای حمله به این ناحیه از بخش غربی آن شکست خورده است.

وی گفت: نیروهای ارتش عراق با کمک عشایر اجازه نخواهند داد که اعضای داعش ناحیه امرلی را تحت تصرف خود درآورند.

این مقام عراقی افزود: این ناحیه از 54 روز قبل تحت محاصره است و بیش از 50 حمله سازمان یافته برای یورش به آن از دهم ژوئن گذشته ناکام مانده است.

کلید واژه ها: داعش نیروهای پیشمرگ سنجار


( ۱ )

نظر شما :