2 کشته در اعتراض‌ها به حکم مبارک

۰۹ آذر ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۹ کد : ۱۹۴۱۴۱۴ سرخط اخبار

در پی صدور حکم تبرئه حسنی مبارک، پلیس مصر در قاهره با استفاده از گاز اشک آور و آب پرفشار صدها معترض را سرکوب کرد. طبق گزارش ها، در جریان این درگیری ها دو تن کشته و بیش از 9 تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، دادگاه قاهره روز شنبه حکم تبرئه حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر را صادر کرد و در پی آن صدها تن از معترضان در خیابان های قاهره تجمع کردند و شعارهایی سر دادند که این اقدام با واکنش تند نیروهای امنیتی مواجه شد و افسران پلیس اقدام به شلیک تیر هوایی کردند.

طبق اعلام وزارت بهداشت مصر، دست کم دو تن به دلیل شلیک گلوله از سوی نیروهای امنیتی کشته شده اند اما هنوز مشخص نیست این گلوله ها گلوله پلاستیکی بوده است و یا گلوله واقعی. در همین حال دست کم 9 تن دیگر نیز مجروح شدند و به بیمارستان منتقل شدند. رسانه های داخلی مصر نیز گزارش داد در جریان درگیری های پلیس و معترضان در قاهره دست کم 85 تن از جمله چهار روزنامه نگار بازداشت شده اند.

پیشتر پلیس مصر وعده داده بود که از خشونت خودداری کند، اما سپس با صدور بیانیه ای خشونت نیروهای امنیتی را توجیه کرد و گفت معترضان به اموال عمومی آسیب می زنند و به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کرده اند.

 

3
اعتراض ها در قاهره

پس از اعلام حکم برائت حسنی مبارک از اتهام کشتار معترضان در جریان بهار عربی، مخالفان وی در حوالی میدان التحریر در قاهره تجمع کرده و با نیروهای امنیتی و پلیس درگیر شده اند. براساس گزارش ها، حدود 2000 تن در نزدیکی میدان التحریر تجمع کردند.

ارتش و نیروهای پلیس از ظهر شنبه و پس از صدور حکم برائت مبارک در میدان التحریر حاضر شده بودند چون پیش بینی می شد که پس از اعلام حکم، در آنجا تظاهرات شود. شامگاه شنبه نیروهای امنیتی حضور گسترده ای در منطقه داشتند و میدان التحریر را محاصره کردند و به همین دلیل معترضان نتوانستند خود را به میدان برسانند و پشت حلقه محاصره تجمع کردند. خبرنگاران حاضر جمعیت در میدان تحریر را "بزرگ ترین تظاهرات در مرکز قاهره در یک سال و نیم اخیر" توصیف کردند.

دادگاه رسیدگی کننده به اتهامات حسنی مبارک در ارتباط با مشارکت وی در کشتار معترضان در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی وی را تبرئه کرد. مبارک بعد از صدور حکم دادگاه، در مصاحبه تلویزیونی گفت که مرتکب "هیچ کار اشتباهی" نشده است.

وی که ۸۶ سال دارد، به جرم اختلاس اموال عمومی به سه سال زندان محکوم شده و هم اکنون دوره حبس خود را در یک بیمارستان نظامی می گذراند.

کلید واژه ها: قاهره مصر میدان التحریر حسنی مبارک


نظر شما :