ماحصل سفر العبادی به تهران و امان

پادشاه اردن از نخست‌وزیر عراق چه خواست؟

۰۸ آبان ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۴۰۲۰۸ اخبار اصلی خاورمیانه
ملک عبدالله، پادشاه اردن خود شخصا از نخست‌وزیر عراق خواست که ترتیب دیدار او با شیوخ عشایر سنی عراق را بدهد.
پادشاه اردن از نخست‌وزیر عراق چه خواست؟

دیپلماسی ایرانی: سفر العبادی به تهران به دلایل مختلف مهم است. اول از همه اولین سفر خارجی آقای نخست وزیر محسوب می شود که او به این ترتیب جمهوری اسلامی ایران را برای نخستین سفر خود انتخاب کرده است، سفری که در آن توافق نامه امنیتی میان بغداد و تهران برای مبارزه با تروریسم امضا شد و در آن توجهی به ایالات متحده علی رغم این که توافق نامه امنیتی با عراق امضا کرده است، نشد. العبادی در حالی نخستین سفر خود را به ایران اختصاص داد که پیش از این سلف او نوری مالکی اول از همه به ایالات متحده رفته بود. سفری که هیچ نتیجه ای در بر نداشت.

از دیگر اهداف این سفر افزایش داد و ستد ایران و عراق بود که پیش بینی می شود تا سقف 25 میلیارد دلار با احتساب مبادلات انرژی و همچنین گردشگری دینی موجود میان دو کشور برسد. همچنین در این سفر لغو ویزا و روادید میان دو کشور امضا شد.

العبادی همچنین در این سفر تصمیم گرفت که از تجارب ایران در بازسازی خود بعد از دوران جنگ تحمیلی آن هم در سایه تحریم ها استفاده کند.

در عین حال العبادی با این سفر پیامی روشن به امریکایی ها داد و آن این که با عراق صادق باشید. وی به این ترتیب پیام دیگری را نیز به عربستانی ها رساند و آن این که بدانید اگر بخواهید به خباثت خود ادامه دهید و بر روی جدایی ایران و عراق کار کنید، به هیچ وجه موفق نخواهید شد و مجبور خواهید شد شکست های سنگینی را متحمل شوید.

ایران به زودی نقشی بزرگ در حل بسیاری از پرونده ها و مشکلات عراق ایفا خواهد کرد.

بعد از آن جناب نخست وزیر به اردن سفر کرد و با ملک عبدالله، پادشاه اردن دیدار کرد. ملک عبدالله خود شخصا از نخست وزیر عراق خواست که ترتیب دیدار او با شیوخ عشایر سنی عراق را بدهد. قطعا شخص پادشاه چنین تقاضایی را مطرح نمی کرد اگر دخالتی مستقیم از سوی طرف های دیگر صورت نگرفته بود و عده ای بر ضرورت حل مشکلات پیچیده موجود با دخالت تاکید نکرده بودند و نخواسته بودند که شخص پادشاه وارد موضوع شود و به این منظور کاری از پیش ببرد. به عبارت دیگر از حالا به بعد شاهد نقش جدید اردن خواهیم بود. نقشی منسجم با طرح ها و گام های دولت عراق و با حمایتی دو جانبه از سوی یکدیگر. البته حمایت محدود به این نخواهد بود. کما این که در این دیدار دولت اردن خواستار تسریع آموزش نیروهای عراقی تا سریع ترین زمان ممکن شد. شاید در این جا رابطه ای میان شیوخ الانبار با این نیروهای تازه نفس عراقی وجود داشته باشد. شاید توصیه پادشاه اردن برای تسریع در آموزش نیروهای عراقی به همین منظور صورت گرفته باشد. این امید وجود دارد که این نیروها با حمایت شیوخ الانبار بتوانند به مبارزه خود با داعش ادامه دهند و گامی مهم در این رابطه بردارند و ما شاهد گشودن صفحه ای تازه در نبرد با داعش و در نهایت اخراج نیروهای تروریستی آن از عراق باشیم.

تحرکات دولت عراق در میانه تحولات منطقه و عرصه بین المللی نتایج بسیاری در بسیاری از پرونده ها به دنبال خواهد داشت که از همه مهم تر در پرونده رویارویی با تروریسم خواهد بود. همچنین می توان دستاوردهای آن را در امور اقتصادی و مصالح ملی میان جریان های مختلف عراقی نیز جستجو کرد. به آینده امیدواریم و انتظار داریم شاهد روزهای بهتری برای عراق و منطقه باشیم.

منبع: اقلام حره / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اردن حيدر العبادي عراق ملك عبدالله


نظر شما :