مسیر زمینی عراق برای زائران باز شد

۲۶ شهریور ۱۳۹۳ | ۲۰:۰۴ کد : ۱۹۳۸۴۶۴ سرخط اخبار

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اعلام کرد: از چهارم مهرماه امسال، اعزام زمینی کاروان های عتبات عالیات به عراق از مرزهای مهران و چزابه آغاز می شود.

به گزارش ایسنا سفرهای زمینی کاروان های زیارتی عتبات به دنبال تحرکات گروه تروریستی داعش در خاک عراق، از تیرماه متوقف شد. سازمان حج و زیارت برای تأمین امنیت بیشتر زائران، تغیراتی را در برنامه ی کاروان های زیارتی ایجاد کرد که علاوه بر حذف سفرهای زمینی، پروازهای زیارتی از بغداد به نجف منتقل و سفر به شهرهای کاظمین و سامرا نیز حذف شد. با وجود اتخاذ چنین تدابیری و همچنین اعمال محدودیت هایی از سوی نهادهای امنیتی برای سفر به عراق، همچنان گروهی از زائران به صورت آزاد و خارج از نظام سازمان حج و زیارت، سفر زمینی به عراق و همچنین شهرهای کاظمین و سامرا داشتند که حضور آن ها همزمان با درگیری های داعش در شهر سامرا ، مشکلاتی را به همراه داشت.

اکنون پس از گذشت نزدیک به سه ماه از توقف سفرهای زمینی به عتبات عالیات عراق در آستانه ی فرا رسیدن روز عرفه و اعیادی مانند قربان و غدیر خم، محسن نظافتی - مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت - به خبرنگار حج و زیارت ایسنا خبر داد که با تأیید مسوولان امنیتی کشور، اعزام زمینی کاروان های عتبات از چهارم مهرماه همزمان با دور جدید اعزام ها آغاز می شود.

وی درباره ی سفر زمینی از سایر مرزهای ایران و عراق توضیح داد: در حال حاضر اعزام زمینی از این دو مرز تأیید شده، مرز شلمچه به دلیل طولانی بودن مسیرش تا شهرهای زیارتی عراق فعلا مورد تأیید نیست.

او اظهار کرد: اعزام های هوایی کاروان ها همچنان به نجف انجام می شود و پروازهای زیارتی به مقصد فرودگاه بغداد فعلا در دستور نیست. ضمن آن که سفر کاروان های زیارتی فقط به دو شهر کربلا و نجف صورت می گیرد و شهرهای کاظمین و سامرا همچنان حذف هستند.

نظافتی درباره ی چگونگی ثبت نام برای سفر زمینی به عراق نیز گفت: در این دوره از پیش ثبت نام های عراق که اعزام آن ها از چهارم مهر تا ششم آذرماه است، به دلیل شرایط این کشور فقط گروه هوایی در برنامه ها اعلام شده بود ؛ اما حالا با توجه به شرایط موجود، گروه زمینی نیز اضافه شده است و متقاضیان این گروه از سفرها با مراجعه به سایت عتبات (http://www.atabat.haj.ir) می توانند براساس ظرفیت خالی کاروان ها و تاریخ مورد نظر، ثبت نام کنند.

وی تأکید کرد: به دلیل پایان یافتن مهلت پیش ثبت نام ها و انجام قرعه کشی سفرهای هوایی، متقاضیان سفر زمینی دیگر نیازی به پیش ثبت نام ندارند و سایت برای آن ها باز است و می توانند در کاروان های زمینی که فهرست آن ها در سایت عتبات موجود است، ثبت نام کنند.

کلید واژه ها: عتبات حج و زیارت سازمان حج و زیارت سازمان حج سامرا سفر زمینی


نظر شما :