سرمایه گذاری تهران در مناقشه روسیه و غرب

ایران با کارت اوکراین بازی می کند

۲۴ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۱ کد : ۱۹۳۸۳۵۲ اخبار اصلی اروپا
از آغاز امسال روسیه در حال مذاکره با ایران بر سر گزینه های متعدد همکاری است. مهم ترین بخش اقتصادی این توافق، در حوزه ی برق می باشد.
ایران با کارت اوکراین بازی می کند

دیپلماسی ایرانی: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با حسن روحانی همتای ایرانی اش در روز جمعه ملاقات کرد، و دو طرف درباره ی تحریم های غرب صحبت کردند، این امر می تواند منجر به افزایش اتحاد اقتصادی دو کشور شود. این دو مقام که برای شرکت در اجلاس امنیتی سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان حضور داشتند، درباره روابط تجاری، امنیت بین الملل و برنامه هسته ای ایران گفتگو کردند. کارشناسان خاورمیانه معتقدند که این دیدار منجر به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی دو کشوری خواهد شد که قصد مقابله با تحریم های اقتصادی را دارند.

الکسی مالاشنکو، مدیر برنامه دین، جامعه و امنیت مرکز کارنگی شعبه ی مسکو، در این باره می گوید «این دیدار احتمالا تبدیل به جلسه ای کلیدی در توسعه روابط ایران و روسیه شده است» مالاشنکو معقتد است که روسیه به کمک ایران برای رهایی از انزوای تحمیلی غرب  و فرار از تحریم ها نیاز دارد. همزمان غرب هم به ایران نیاز دارد. یک دلیل برای موضع مشترک تهران و واشینگتن، لزوم مقابله با ظهور داعش در عراق می باشد. مالاشنکو معتقد است «روحانی در حال حاضر از یک موقعیات بسیار خوب بهره می برد و می تواند با همه ی طرفین - ایالات متحده، اروپا  و روسیه - مذاکره کند»

از سال 2006، جامعه ی بین الملل به همراه روسیه، ایران را با استفاده از تحریم ها ی پی در پی به خاطر خودداری از توقف برنامه هسته ای اش مجازات کردند. تهران می گوید برنامه اش صلح آمیز است، اما کشورهای غربی ایران را متهم به دستیابی به سلاح هسته ای می کنند. تحریم ها در سال 2012، در حالی به اوج خود رسیدند که روسیه و چین هم به غربی ها پیوستند. این کشورها تحریم تمام عیار اقتصادی علیه ایران وضع کردند و از خرید نفت – مهمترین منبع درآمد کشور- ایران ممانعت به عمل آوردند. همچنین دسترسی ایران به سیستم سوئیفت بانکی را هم قطع کردند. در نتیجه مبادلات روسیه با ایران، کشوری با جمعیت نزدیک 80 میلیون نفری سال گذشته به 1.6 میلیارد دلار، یعنی به یک سوم سال 2012 رسید.

بعد از ساخت نیروگاه 1000 مگاواتی بوشهر که فعالیتش را از سال 2012 آغاز کرد، روسیه در هیچ پروژه ی زیربنایی این کشور حضور نداشته است. اوضاع از آغاز سال 2014 شروع به بهبود کرده است، یعنی زمانی که تحریم ها به دلیل کاهش میزان غنی سازی ایران، به طور موقت برای یک بازه ی شش ماهه متوقف شدند. توافق توقف تحریم ها پایان جولای به انقضا رسید و مذاکره کنندگان توانستند به توافقی جدید، تا پایان نوامبر دست پیدا کنند. ولادیمیر ساژین از موسسه مطالعات آسیای روسیه در این رابطه می گوید «به نظر می رسد که تحریم ها کاسته خواهد شد یا حتی لغو شود، همین مسئله نه تنها منجر به کسب منافع سیاسی، بلکه منافع اقتصادی قابل توجهی را هم برای روسیه به ارمغان می آورد»

از آغاز امسال روسیه در حال مذاکره با ایران بر سر گزینه های متعدد همکاری است. مهم ترین بخش اقتصادی این توافق، در حوزه ی برق می باشد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در حاشیه نشست اقتصادی روسیه و ایران در مصاحبه با تلویزیون روسیه 24 گفت «ما درحال صحبت درباره ساخت 8 تا 10 نیروگاه حرارتی 350 مگاواتی با قدرت خروجی 3 گیگاوات هستیم» این پروژه ارزشی حدود 10 میلیارد دلار دارد. علاوه بر این اوایل امسال، سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که در حال مذاکره با شرکت روس اتم بر سر ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر با همان ظرفیت نیروگاه بوشهر می باشد.

همچنین این هفته دو دولت توافقی برای همکاری آزمایشی در زمینه ی تولید کودهای شیمیایی هم امضا کردند که شامل پروژه های اکتشاف زمین شناسی در ایران به رهبری روسیه و واردات محصولات کشاورزی از روسیه توسط ایران می باشد. در ماه می هم روسیه و ایران بر سر برنامه ی آموزش فضانورد به توافق رسیدند، تهران امیدوار است تا یک دهه ی آینده بتواند آنها را به فضا بفرستد. ساژین در این رابطه می گوید «اگرچه روسیه پیشنهادات زیادی در رابطه با حوزه های همکاری دارد، اما ایران نیازمند سرمایه گذاری عظیم و تکنولوژی های پیشرفته می باشد که نمی تواند آنها را از کشورهای غربی تامین کند»

منبع: سنت پترزبورگ تایمز/ ترجمه : تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: ايران روسيه غرب تحريم


( ۱ )

نظر شما :