امریکا به حمایت ایدئولوژیک مصر چشم دوخته است

واشنگتن در پی کسب حمایت قاهره و الازهر

۲۶ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۱ کد : ۱۹۳۸۳۰۲ اخبار اصلی خاورمیانه
واشنگتن بعد از آن که توانست در طول هفته گذشته حمایت 10 کشور عربی را در مبارزه با داعش به دست آورد، اکنون تلاش دارد تا حمایت و همکاری مصر به ویژه نهادهای دینی آن از جمله دانشگاه الازهر را نیز به دست آورد.
واشنگتن در پی کسب حمایت قاهره و الازهر

دیپلماسی ایرانی: جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا روز شنبه در قاهره در چارچوب تلاش برای ایجاد پیمان گسترده برای مبارزه با شبکه داعش تاکید کرد که قاهره در خط مقدم مبارزه با تروریسم می ایستد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، به نظر می رسد قاهره و واشنگتن بعد از تقریبا یک سال دوری و تجربه تیرگی روابط طرحی برای نزدیک شدن به یکدیگر پیدا کرده اند و تلاش دارند تا گام های ایجابی به سوی هم بردارند. شاید داعش بتواند این دو را به یکدیگر نزدیک کند. گام های واشنگتن به سوی قاهره و اقدامات ایجابی آن در قبال رهبران جدید مصر به دو کشور اجازه می دهد که یخ سردی روابط را ذوب کنند. آزادسازی کمک های مالی بلوکه شده مصر در امریکا و همچنین تسریع در دادن سلاح های مورد نیاز نظامی این کشور می تواند ذوب کردن یخ روابط را تسریع بخشد.

جان کری در سفر به قاهره با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب دیدار کرد و با آنها درباره چگونگی ایجاد پیمانی گسترده برای مبارزه با شبکه های تروریستی از جمله داعش به بحث و تبادل نظر پرداخت.

جان کری، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با سامح شکری، همتای مصری اش تاکید کرد که مصر در مبارزه با گروه های تروریستی در خط مقدم ایستاده به ویژه که در حال حاضر در حال مبارزه با گروه های تندرو در صحرای سینا نیز است.

واشنگتن بعد از آن که توانست در طول هفته گذشته حمایت 10 کشور عربی را در مبارزه با داعش به دست آورد، اکنون تلاش دارد تا حمایت و همکاری مصر به ویژه نهادهای دینی آن از جمله دانشگاه الازهر را نیز به دست آورد.

کری که حضور خود در قاهره را حضور در پایتخت فکری و فرهنگی جهان اسلام توصیف کرد، همچنین گفت: «مصر نقشی به سزا در توقف ایدئولوژی ای که داعش تلاش به گسترش آن دارد، ایفا می کند.»

دیپلمات ها درباره تلاش های کری می گویند که این به روشنی نشان می دهد که واشنگتن به نقش محوری مصر در منطقه اعتراف دارد.

عبدالرووف الریدی، سفیر اسبق مصر در امریکا در این باره می گوید: «کری تلاش دارد تا تحولی در روابط امریکا با مصر در سایه اوضاع خطرناکی که بر خاورمیانه می گذارد، به وجود آورد.»

وی تاکید می کند، تلاش های امریکا برای جلب حمایت مصر از پیمان مبارزه با داعش به روشنی نشان می دهد که واشنگتن یقین یافته است که توان آن را ندارد که خود را از مصر به عنوان یک متحد محوری در منطقه بی نیاز کند.

سفیر اسبق مصر در واشنگتن همچنین می گوید: «افکار عمومی امریکا سیاست های باراک اوباما در قبال مصر را رد می کند. آنها حمایت او را از جماعت اخوان المسلمین قبول ندارند. دلیل این ادعا نیز اظهارات اخیر دیک چنی، معاون سابق رئیس جمهوری امریکا است که از تعلیق کمک های امریکا به مصر انتقاد کرده و آن را خطایی استراتژیک توصیف کرده است.»

در همین رابطه رووف سعد، سفیر اسبق مصر در مسکو نیز می گوید: «سفر کری به مصر در چارچوب تلاش برای ایجاد پیمانی جهانی برای مبارزه با داعش به رهبری امریکا صورت گرفت. امریکا اهمیت مشارکت مصر در این پیمان را درک می کند به ویژه که کشورهای عربی همیشه مواضع مصر را نسبت به خود از دریچه ارشاد و توصیه دیده اند.»

وی تاکید می کند که روابط قاهره و واشنگتن در دوره های اخیر در سایه سیاست های دو گانه امریکا و عدم توانایی اش در تعامل با متغیرهای عرصه سیاسی مصر شاهد بحران های بزرگی بوده است.

علاء عزالدین، کارشناس امور استراتژیک نیز در این باره می گوید: «امریکا نمی تواند درک کند که روش بهتری نیز در تعامل با مصر وجود دارد. همه تصمیم های واشنگتن در قبال قاهره در چارچوب فشار به مصر برای حفظ ارتباطاتش با سیاست های امریکا بوده است.»

وی تاکید کرد، سفر کری به قاهره در حقیقت تلاش برای احیای روابط مصر و امریکا و بازگرداندن آن به دوران گذشته بوده و این که بتواند مصر را قانع کند که به پیمان مبارزه با داعش بپیوندد. مساله ای که تا کنون تحقق نیافته است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مصر قاهره مبارزه با داعش مصر و امريكا


نظر شما :