سفر هیات ایرانی به ریاست سیف به چین

۰۵ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۰ کد : ۱۹۳۶۳۶۱ سرخط اخبار

در پی گزارش تعلیق موقتی فاینانس چینی توسط بانک مرکزی ایران، تازه ترین خبرها از اعزام هیات ویژه ای از سوی جمهوری اسلامی ایران به سرپرست ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی به کشور چین در روزهای آینده حکایت دارد تا شاید در این سفر بسیار مهم، موضوع بازگشایی فاینانس به جای طلب 18 میلیارد یورویی هم برای همیشه تعیین تکلیف شود، ضمن اینکه خبر می رسد هم اکنون 80 پروژه تعریف شده برای استفاده از فاینانس وجود دارد.

به گزارش مهر، اگرچه قرار بر این بود که چینی ها به جای طلب 18 میلیارد یورویی ایران بابت پول نفت، به ایرانی ها وعده کردند که 2 تا 3 برابر این مبلغ را برای پروژه های ایرانی فاینانس اختصاص می دهند، اما هفته قبل بود که خبرگزاری مهر خبری مبنی بر تعلیق موقتی فاینانس چینی توسط بانک مرکزی خبر داد.

انتشار این گزارش بازتاب گسترده ای در رسانه های کشور داشت و حتی بانک مرکزی واکنش دوگانه نسبت به این گزارش اتخاذ کرد.

نخست روابط عمومی بانک مرکزی این خبر را از اساس تکذیب کرد ولی ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جزئیات بیشتری از دلایل تعلیق موقتی فاینانس چینی را اعلام کرد.

حال خبرها حکایت از آن دارد که هیات ویژه ایرانی به سرپرستی ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ظرف روزهای آینده عازم چین خواهد شد تا بر روی برخی موارد بانکی، پاره ای از مذاکرات را با بانک مرکزی چین و وزارت امور اقتصادی این کشور داشته باشد.

در این میان، موضوع گشایش فاینانس ها و نیز صدور اجازه گسترده برای فعالیت برخی بانک های چینی برای مراوده های تجاری با ایران و نقل و انتقالات پول، موضوع مورد مذاکره سیف با چینی ها خواهد بود.

اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفتگو با مهر با تائید خبر اعزام تیم ویژه از بانک مرکزی به سرپرستی ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی گفت: در قراردادهایی که ایران در زمینه انرژی با چین دارد، مبلغی از پول خریدهای چینی باید به صورت نقدی و مبلغ دیگری از رقم قرارداد را کالا وارد کند اما ایران برای این مبلغ نقدی، آنقدر کالا سراغ ندارد که بخواهد واردات کالا انجام دهد، بنابراین مقرر شد تا این مبلغ به صورت فاینانس در اختیار پروژه های ایرانی قرار گیرد.

وی افزود: بر این اساس، ایران از چین، 18 میلیارد یورو معادل 22 میلیارد دلار طلب داشت که قرار بر این شد که دو برابر این مبلغ یعنی 44 میلیارد دلار، برای فاینانس پروژه های ایرانی اختصاص یابد، ضمن اینکه 15 تا 20 درصد از این مبلغ باید به صورت ریالی از سوی بانک مرکزی ایران تامین شود.

عسگراولادی خاطرنشان کرد: تاکنون این فاینانس ها گشایش نشده است و البته طرف چینی کاملا آمادگی دارد در حالی که اشکال کار این است که بانک مرکزی، این ریال را تامین نمی کند، البته پیشنهاد ما این است که بانک مرکزی سرمایه بانک ها را افزایش داده و کمک کند که بانکها، این ریال را تامین کنند.

به اعتقاد وی، اگر این فاینانس ها عملیاتی شود، تبادلات تجاری فعلی ایران با چین که هم اکنون 44 میلیارد دلار است، در سال جاری با 10 درصد افزایش، از مرز 50 میلیارد دلار می گذرد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین ادامه داد: تاکنون بهانه بانک مرکزی این بود که پروژه های کافی برای گشایش فاینانس وجود ندارد، در حالی که هم اکنون 80 پروژه تعریف شده برای استفاده از این فاینانس وجود دارد.

عسگراولادی گفت: بانک مرکزی می گوید که ریال پروژه های دولتی را تامین می کند، اما بخش خصوصی خود باید ریال پروژه های معرفی شده را تامین کند در حالی که این اشکال کار است و اختلافی بین ما و بانک مرکزی وجود دارد، چراکه بانک ها باید ریال بخش خصوصی را نیز تامین کنند.

وی اظهار داشت: بیشتر پروژه های معرفی شده، صنعتی و نفتی است، البته پروژه های خدماتی همچون اتوبان، اسکله، نیروگاه، سد، پالایشگاه، جاده، پل و فرودگاه در این فهرست 80 گانه پروژه ها به چشم می خورد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین ابراز امیدواری کرد تا هیات اعزامی به سرپرستی سیف بتواند در مورد گشایش فاینانس ها و اجازه بانک ها مبنی بر رونق مراودات پولی با ایران، موفق باشند.

کلید واژه ها: بانک مرکزی فاینانس چین ولی الله سیف


نظر شما :