رونمایی از توافق بزرگ ایران-چین

۲۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۲ کد : ۱۹۴۰۸۲۴ سرخط اخبار
قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به توافق بزرگ اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران و چین، اعلام کرد: حجم فاینانس های چینی از 23 میلیارد دلار به بیش از 50 میلیارد دلار برای تامین مالی کل پروژه های صنعتی، عمرانی و اقتصادی کشور افزایش یافت.
 
اسماعیل محصولی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت گشایش خطوط اعتباری چین در پروژه های بزرگ انرژی ایران به ویژه صنایع آب و برق، گفت: دولت تغییرات و نظراتی در روند بازگشایی خطوط اعتباری چین به طرف چینی ارائه داد.
 
قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل با اعلام اینکه این تغییرات جدید دولت و بانک مرکزی ایران مورد تائید طرف های چینی قرار گرفته است، تصریح کرد: بر این اساس، حجم فاینانس های چینی برای تامین اعتبارات پروژه های صنعتی و اقتصادی کشور افزایش یافته است.
 
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه پیش از این جمهوری اسلامی ایران و چین بر روی بازگشایی حدود 23 میلیارد دلار فاینانس برای طرح های صنعتی و عمراتی به توافق رسیده بودند، اظهار داشت: با انجام اصلاحات مورد نظر دولت، حجم فاینانس ها با افزایشی حدود دو برابری به حدود 50 تا 52 میلیارد دلار رسیده است.
 
محصولی با بیان اینکه این خطوط اعتباری شامل کل طرح های صنعتی و عمراتی دولت همچون صنایع آب، برق، انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی و سایر پروژه صنعتی، عمرانی و معدنی می شود، اظهارداشت: وزارت نیرو هم تاکنون به منظور تامین اعتبار برخی از طرح های اولویت دار صنایع آب و برق با فاینانسورهای چینی به توافق رسیده است.
 
قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل با اعلام اینکه براساس آخرین توافق حجم فاینانس های طرح های آب و برق به 1.5 تا 2 میلیارد دلار رسیده است، خاطرنشان کرد: توافق با طرف های چینی برای فاینانس سایر طرح های آب و برقی در حال انجام است.
 
علی ماجدی معاون سابق امور بین الملل وزیر نفت هم پیشتر در گفتگو با مهر از توافق با چین به منظور بازگشایی 4 تا 4.5 میلیارد دلار فاینانس طرح های جدید پتروشیمی ایران خبر داده و اعلام کرده بود: 12 طرح جدید صنعت پتروشیمی با استفاده از فاینانس چینی توسعه می یابد.
 
عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز با اشاره گشایش خط اعتباری 5 طرح جدید پتروشیمی توسط فاینانسورهای چینی، اعلام کرده بود: با توجه به مشکلات مالی، توسعه طرح های پتروشیمی مستقر در فاز دوم عسلویه از مسیر فاینانس چین شتاب می گیرد.
 
حمید چیت چیان وزیر نیرو هم پیشتر در خصوص سهم طرح های صنعت آب و برق از محل 22 میلیارد دلار منابع مالی بلوکه شده نفتی ایران در چین، گفته بود: هم اکنون وزارت نیرو یکی از دستگاههای پیش رو در استفاده از فاینانس چینی بوده به طوری که هم اکنون ساخت دو سد و نیروگاه به طور مستقیم توسط فاینانس چینی در حال انجام است.
 
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین از آغاز شمارش معکوس به منظور گشایش فاینانس چینی برای 8 طرح اولویت دار نیروگاهی و سد خبر داد و تاکید کرده بود: در مجموع پیش بینی می شود حدود 17 میلیارد دلار فاینانس چینی در طرح های مختلف صنعت آب و برق ایران مورد استفاده قرار گیرد که 10 میلیارد دلار از مجموع این فاینانس ها در طرح های آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلید واژه ها: فاینانس چین پتروشیمی آب و برق فاینانس چینی وزیر نیرو


نظر شما :