روسیه: خواستار حل سریع موضوع هسته‌ای ایران هستیم

۱۲ خرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۲ کد : ۱۹۳۳۷۱۵ سرخط اخبار

سفیر فدراسیون روسیه درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: صادقانه می خواهیم موضوع هسته ای ایران هر چه سریع تر حل شود و این به نفع همه است.

لوان جاگاریان سفیر فدراسیون روسیه در تهران که حدود دو سال و نیم است عهده دار این سمت می باشد در گفت وگویی با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس به تشریح مناسبات دوجانبه تهران و مسکو، روند همکاری ها، برنامه هسته ای ایران، تحولات اوکراین، سوریه، مصر و ... پرداخت.

* صادقانه می خواهیم موضوع هسته ای ایران هر چه سریع تر حل شود

جاگاریان درباره عدم دستیابی به پیشرفت ملموس در دور قبلی مذاکرات ایران و 1+5 در وین که قرار بود کار نگارش پیش نویس توافقنامه جامع هسته ای آغاز شود، آن هم به دلیل زیاده خواهی برخی از اعضای 1+5، با یادآوری این نکته که زیاده خواهی از سوی روسیه نبود، در پاسخ به این سؤال که روسیه کدام سوی قضیه ایستاده با ایران است یا با 1+5؟ گفت: ما از یک طرف جزو 1+5 هستیم و از طرف دیگر شرکای غربی خود را تشویق می کنیم که موضع واقع بینانه تری اتخاذ کنند و تلاش روسیه همواره این بوده که به یک قرارداد جدی و ثابت با ایران برسیم که هم مورد قبول ایران باشد و هم نگرانی های موجود طرف غربی را برطرف کند. ما تلاش کرده و خواهیم کرد چه در چارچوب 1+5 و چه زمانی که کارشناسان 1+5 با کارشناسان ایرانی گفت وگو می کنند.

وی در ارزیابی از اینکه آیا تا 20 ژوئیه (29 تیر ماه) توافقنامه جامع هسته ای حاصل می شود؟ عنوان کرد: توافقی که در ژنو حاصل شد آسانتر بود و ما وارد مرحله پیچیده تری شدیم، البته باید اوضاع داخلی در ایران را نیز مدنظر قرار دهیم که برخی در ایران نیز از تیم مذاکره کننده انتقاد می کنند.

سفیر روسیه در ایران اضافه کرد: چون دیپلمات هستم باید خوشبین باشم. صادقانه می خواهیم موضوع هسته ای ایران هر چه سریع تر حل شود، این به نفع همه است. به نفع مردم ایران، روسیه و غربی ها.

به گفته وی تحریم ها بر ضد ایران تاثیر منفی بر روابط تجاری 2 کشور دارد.

جاگاریان در پاسخ به این سؤال که مانع اصلی بر سر حل مسئله هسته ای ایران از نظر شما کیست؟ عنوان کرد: چند دلیل است؛ ولی نمی خواهم وارد جزییات شوم، این موضوع حساس و پیچیده است. خود مذاکره کنندگان در جو آرام کار می کنند، به آنها اجازه دهید که در یک جو آرام کار کنند و بدون فشار به نتیجه هم خواهند رسید.

*نقش کلیدی آمریکا در مذاکرات

سفیر روسیه در خصوص پایان ریاست کاترین اشتون به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهریور ماه و تاثیر آن بر مذاکرات هسته ای، گفت: این مشکل است که باز قضاوت کنیم. آمریکا در مذاکرات نقش کلیدی دارد و هر چه آمریکا می گوید بقیه حمایت می کنند.

*آماده همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که ایران و روسیه در خصوص ایجاد رآکتورهای جدید هسته ای به توافق دست یابند و گفت: ما آماده هستیم و مشکلی برای گسترش همکاری ها در این زمینه نداریم و به توافقات خوبی دست یافته ایم البته نمی خواهم تا زمانی که نهایی نشده اعلام کنم که چه تعداد رآکتور قرار است ایجاد شود.

سفیر روسیه همچنین گفت که کشورش به تعهدات در قبال تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر پایبند است و افزود: ما آماده همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران بر اساس مقررات بین المللی هستیم و همواره برای گفت وگو و مذاکره آماده می باشیم.

*نارضایتی از روند همکاری های اقتصادی/اجازه دخالت در روابطمان را نمی دهیم

جاگاریان در بخش دیگری از این گفت وگو با بیان اینکه از سطح روابط فعلی سیاسی خیلی راضی هستیم، عنوان کرد: رفت و آمدها زیاد است و رایزنی ها به طور منظم صورت می گیرد، اما از روند همکاری ها در بعد اقتصادی ناراضی هستیم، زیرا حجم تبادلات تجاری هر سال رو به کاهش است.

وی با بیان اینکه ما تحریم های یکجانبه اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا و اتحادیه اروپا را نمی پذیریم و به رسمیت نمی شناسیم، یادآور شد: اما متأسفانه این تحریم های یکجانبه بر همکاری اقتصادی دو کشور تأثیر منفی می گذارد. در حال حاضر نیز ما هم تحت تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته ایم و دو کشور از این لحاظ شبیه به هم هستند و تلاش می کنیم که با دوستان ایرانی راه حلی برای این مشکلات پیدا کنیم.

وی در این خصوص به توافق صورت گرفته بین ایران و روسیه در زمینه تهاتر نفت با کالا اشاره کرد و افزود: این توافق نامه هنوز امضا نشده، اما خیلی به مراحل امضای آن نزدیک شده ایم و گفت وگوها در این خصوص ادامه دارد.

سفیر روسیه با اشاره به اینکه کشورهای غربی و به خصوص آمریکا مخالف این توافقنامه هستند، تصریح کرد: ما این انتقادات را نمی پذیریم و اجازه هیچ گونه تلاش برای مداخله در روابط و همکاری بین ایران و روسیه را نمی دهیم.

*هفتم مهر ماه نشست سران خزر در آستاراخان روسیه

وی در این گفت وگو با اشاره به نشست سران خزر که قرار است هفتم مهر ماه (29 سپتامبر) در آستاراخان روسیه برگزار شود، عنوان کرد: در این نشست رؤسای جمهور 5 کشور ساحلی دریای خزر حضور دارند و از اینکه آقای روحانی دعوت آقای پوتین را پذیرفته و در این اجلاس شرکت می کند، خرسندیم.

سفیر روسیه همچنین از برگزاری نشست گروه کاری خزر در سطح معاونان وزرای خارجه 5 کشور ساحلی در رامسر در تاریخ 21 و 22 خرداد ماه ( 11 و 12 ژوئن) خبر داد و افزود: آقای ایگور برادچیکوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خزر بدین منظور به ایران سفر می کند.

*17 تا 19 شهریور زمان برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی

جاگاریان همچنین از برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه در (17 تا 19 شهریور ماه) هشتم تا دهم سپتامبر در تهران و به ریاست نواک وزیر نیروی روسیه و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت خبر داد و افزود: ما برای این نشست اهمیت ویژه ای قائلیم و فکر می کنم که دو طرف در خصوص مسائل مهمی به توافق دست خواهند یافت.

* دولت بشار اسد دولت قانونی و برآمده از رأی مردم

وی درباره سوریه با بیان اینکه می دانیم چه کسی علیه بشار اسد مبارزه می کند و حامیان تروریست ها چه کسانی هستند، عنوان کرد: هم ما می دانیم و هم شما می دانید و برای همه روشن است که چه کسانی از این تروریست ها حمایت می کنند. ما و ایران همواره تلاش کرده ایم که حملات متوقف و مصالحه در سوریه صورت گیرد و همواره منافع تمام اقشار و طوایف در سوریه را مدنظر قرار داده و مخالف مداخله خارجی در امور داخلی سوریه هستیم.

سفیر روسیه دولت بشار اسد را دولت قانونی و برآمده از رأی مردم برشمرد و افزود: ما با دولت هایی که بر ضد بشار اسد فعالیت می کنند مخالفیم.

وی با اشاره به برگزاری نشست های ژنو درباره سوریه با بیان اینکه علت عدم موفقیت این نشست ها روسیه نبود، افزود: ما باید تلاش کنیم تا راه حلی برای حل و فصل مناقشه سوریه پیدا کنیم. ما و ایران در این خصوص رایزنی های منظمی داریم و اخیرا نیز آقای باگدانوف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین در امور خاورمیانه به تهران سفر و با مقامات ایران از جمله حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه جمهوری اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.

جاگاریان با اشاره به نشست دوستان سوریه که روز یکشنبه در تهران برگزار شد، عنوان کرد: نماینده روسیه در این نشست حضور یافت.

وی در ارزیابی از انتخابات ریاست جمهوری سوریه با بیان اینکه برای بشار اسد چاره دیگری نبود غیر از اینکه این انتخابات را برگزار کند، افزود: ما ناظرانی را از پارلمان روسیه به منظور نظارت بر روند انتخابات به سوریه اعزام می کنیم.

به گفته سفیر روسیه کشورهایی که از مخالفان دولت کنونی سوریه حمایت می کنند با ارسال کمک های مالی و تسلیحاتی عامل اصلی جنگ و ناآرامی کنونی در سوریه هستند.

وی افزود: غربی ها و از جمله آمریکایی ها باید بیشتر به فکر افغانستان باشند.

وی به برخورد دوگانه آمریکایی ها در این زمینه اشاره کرد و افزود: آنها چه در قضیه اوکراین و چه در موضوع حقوق بشر در قبال ایران و روسیه برخورد دوگانه و دورویی دارند.

* تماس ها و رایزنی ها با حزب الله و دیگر احزاب لبنانی

سفیر روسیه در تهران در خصوص اینکه آیا در آینده شاهد روابط بهتر روسیه با محور مقاومت خواهیم بود؟ عنوان کرد: ما تماس هایی با گروه های داخل لبنان داریم و با احزاب مختلف از جمله حزب الله و دیگر احزاب رایزنی می کنیم و با هر نیرویی که طرفدار صلح و ثبات در منطقه است آماده همکاری می باشیم.

وی درباره همکاری های نظامی روسیه و سوریه و اخبار مطرح شده مبنی بر تحویل میگ 29 با بیان اینکه این خبر را تأئید نمی کنم، عنوان کرد: من سفیر روسیه در ایران هستم. ما به تعهداتی که با دولت قانونی سوریه امضاء کرده بودیم پایبند هستیم و آن را اجرا می کنیم.

* روابط خوبی با السیسی داریم

وی در بخش دیگری از این گفت وگو در خصوص انتخابات اخیر در مصر و پیروزی السیسی با بیان اینکه روابط خوبی با السیسی داریم، اظهار داشت: زمانی که وزیر دفاع بود به مسکو سفر کرد و علاوه بر آن وزرای خارجه و دفاع روسیه نیز به مصر سفر کردند و روابط خوبی داریم.

سفیر روسیه در پاسخ به این سؤال که چرا دولت روسیه نسبت به صدور حکم اعدام و زندانی کردن رهبران اخوان المسلمین سکوت کرده؟ خاطرنشان کرد: به این خاطر که ما در امور داخلی کشورهای مستقل مداخله نمی کنیم و این وظیفه دادگاه و دولت مصر است که در این زمینه تصمیم گیری کند.

* پکیج شکلات به اوکراین

سفیر روسیه در خصوص تحولات اوکراین و جدایی شبه جزیره کریمه و تسری این قضیه به برخی از قسمت های دیگر اوکراین عنوان کرد: در جلسه سازمان همکاری و امنیت اروپا در هلسینکی تأکید شد که مرزهای بعد از جنگ جهانی دوم قابل تغییر نیست.

جاگاریان با اشاره به استقلال کوزوو و اینکه ما و شما (ایران) این استقلال را به رسمیت نشناختیم، گفت: این اقدام درستی بود. در کریمه همه پرسی صورت گرفت و اکثریت اعلام کردند که طرفدار الحاق به روسیه هستند.

وی با بیان اینکه شبه جزیره کریمه قبلاً جزوی از فدراسیون روسیه بوده، افزود: خروشچف که اصالتاً اوکراینی تبار بود در سال 1954 بدون اینکه نظر مردم این شبه جزیره را جویا شود، کریمه را به عنوان پکیج شکلات به اوکراین هدیه کرد.

سفیر روسیه عنوان کرد: تقاضا دارم که تاریخ آن دوران را مطالعه کنید.

وی با بیان اینکه مردم بی گناه در اوکراین بمباران می شوند، افزود: زمانی که یانکوویچ رئیس جمهور سابق اوکراین برکنار شد راسموسن دبیرکل ناتو اعلام کرد که نباید از نیروهای مسلح بر ضد کسانی که در میدان تجمع کرده اند استفاده شود اما الآن باید به این سؤال پاسخ دهد که چرا در قبال دولت فعلی اوکراین که از اقدامات مسلحانه علیه مردم دونتسک استفاده می کند، سکوت کرده و آن اقدامات را محکوم نمی کنند.

سفیر روسیه ادامه داد: بارها از آنها پرسیده ایم که سلاح هسته ای در عراق کجا بود که شما دولت صدام را محکوم و به این بهانه حمله غیرقانونی به عراق صورت دادید که شورای امنیت آن را تأئید نکرد و این در حالی است که روسیه را متهم به نقض حقوق بین الملل می کنند.

وی به ضرب المثل انگلیسی ها مبنی بر اینکه اگر خانه شما از شیشه ساخته شده نباید به دیگران سنگ بزنید، اشاره کرد.

* پروشنکو و روسیه

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با دولت پروشنکو همکاری خواهید کرد؟ اظهار داشت: آنها اصرار دارند که روسیه همسایه و شریک مهم ماست. آمریکایی ها دولت اوکراین را به انجام عملیات نظامی در مناطق مختلف اوکراین تشویق می کنند و اگر حملات جنگی را متوقف کرده و با مردم دونتسک وارد گفت وگو شوند، ما با آن همکاری می کنیم و در غیر این صورت، همکاری بعید به نظر می رسد.

* اروپایی ها متوجه شدند که روسیه در اوکراین مداخله نمی کند

سفیر روسیه در خصوص تصمیم اتحادیه اروپا از خودداری اعمال تحریم بیشتر علیه روسیه، عنوان کرد: آنها متوجه شدند که روسیه در اوکراین مداخله نمی کند و ما از انتخابات اوکراین استقبال کردیم، البته ما نمی توانیم بگوییم که این انتخابات کاملاً آزاد بود و برخی از کاندیداها در اوکراین تحت فشار مجبور به کناره گیری شدند و تعدادی از آنها نیز کتک خوردند.

وی ادامه داد: ما همواره اعلام کردیم که از تحریم ها متضرر می شویم ولی به آنها نیز گفته ایم که شما نیز ضرر می کنید به خصوص اروپا.

جاگاریان با بیان اینکه آمریکا زیاد از این تحریم ها متضرر نمی شود، توضیح داد زیرا میزان مبادلات تجاری ما با آمریکا 23 میلیارد دلار است در حالی که این میزان با اتحادیه اروپا بیش از 400 میلیارد دلار می باشد.

وی عنوان کرد: آمریکایی ها هوشمندانه عمل می کنند و ما از اروپایی ها می خواهیم که در سیاست خارجی خود مستقل عمل کنند.

* اگر دلتان می سوزد خودتان بدهی را تقبل کنید

وی در بخش دیگری از این گفت وگو اعلام کرد که کشورش خواستار پرداخت بدهی اوکراین به روسیه است و افزود: سوم ژوئن انتقال گاز به اوکراین را محدود خواهیم کرد. ما به همتایان غربی اوکراین هشدار دادیم که اگر دلتان می سوزد خودتان این بدهی را تقبل کنید.

*پوتین دعوت روحانی را پذیرفته در حال رایزنی زمان سفر هستیم

جاگاریان در پاسخ به این پرسش که آیا آقای پوتین در آینده نزدیک به تهران سفر می کند، اظهار داشت: آقای پوتین دعوتنامه آقای روحانی را پذیرفته ولی درباره زمان انجام این سفر در حال رایزنی با دوستان ایرانی هستیم.

وی با ذکر این نکته که هنوز تاریخ دقیق این سفر قطعی نشده، یادآور شد: احتمالاً در حاشیه نشست سران خزر در آستاراخان دو رئیس جمهور در اینباره گفت وگو خواهند کرد.

 

کلید واژه ها: اوکراین خزر ایران و روسیه اتحادیه اروپا بشار اسد


نظر شما :