تیموشنکو آزاد می‌شود

۰۳ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۹:۱۵ کد : ۱۹۲۹۰۷۵ سرخط اخبار

 پارلمان اوکراین تصویب کرد که اتهامات یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین این کشور جرم نبوده و وی می تواند آزاد شود. پیش تر رئیس جمهور اوکراین با برگزاری انتخابات زودهنگام و اصلاح قانون اساسی موافقت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بعد از ظهر روز جمعه (۲۱ فوریه) مجلس اوکراین با ۳۱۰ رای موافق و ۵۴ رای مخالف طرح آزادی یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین این کشور را تصویب کرد. هنگام طرح این لایحه مجلس شاهد تشنج شدید بود و گروهی از نمایندگان به جان یکدیگر افتادند.

پس از تصویب طرح گروهی از نمایندگان شعار دادند: «تیموشنکو آزاد باید گردد» اندکی بعد مجلس همچنین خواستار کناره گیری وزیر کشور و آزاد کردن کلیه زندانیانی شد که در جریان تظاهرات اعتراضی دو ماه اخیر بازداشت شده اند.

اندکی پیش از اقدام غیرمنتظره مجلس، ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین در جریان مذاکره با رهبران اپوزیسیون سند برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و مجلس و اصلاح قانون اساسی را تصویب کرده بود. در همین سند ذکر شده که قانون اساسی اوکراین به سال ۲۰۰۴ بر می گردد.

در چارچوب قانون اساسی فعلی رئیس جمهور اختیار تعیین نخست وزیر و هیئت وزیران را دارد، اما در قانون اساسی اصلاح شده، این اختیارات به پارلمان تفویض می شود. رئیس دولت جدید می تواند پیمان جامع همکاری با اتحادیه اروپا را امضا کند و این پیمان دیگر نیازی به امضای رئیس جمهور نخواهد داشت.

در توافقنامه ای که میان یانوکوویچ و رهبران مخالفان وی به امضا رسید، نکات مهم دیگری نیز قید شده که ناظران آن ها را تحولی بنیادین در اوکراین به حساب می آورند. از جمله اصلاح قانون اساسی با هدف متعادل ساختن تقسیم قدرت میان رئیس جمهور، دولت و مجلس بلافاصله آغاز می شود و باید تا سپتامبر امسال پایان یابد.

انتخابات ریاست جمهوری باید بلافاصله پس از تصویب قانون اساسی اصلاح شده و حداکثر تا دسامبر امسال برگزار شود. برای برگزاری سالم انتخابات، کمیسیون مستقلی منطبق بر قوانین سازمان همکاری های اقتصادی و امنیت تشکیل می شود.

در بخشی دیگر از توافق ها ذکر شده است که پرونده خشونت های اخیر اوکراین در شورایی مرکب از نمایندگان دولت، مخالفان و شورای اروپا بررسی خواهد شد، دولت شرایط فوق العاده اعلام نمی کند و دوطرف از توسل به خشونت خودداری خواهند کرد.

همچنین دولت و اپوزیسیون متعهد شدند که با تخلیه ساختمان های عمومی و جمع آوری سنگربندی های خیابانی در مسیر عادی سازی شرایط شهرها و روستاهای اوکراین بکوشند.

ناظران امور اوکراین از توافق های امروز کی یف به عنوان تحولی اساسی در این کشور و پایان دوران یانوکوویچ یاد کردند، اما مخالفانی که در میدان استقلال به تجمع اعتراضی خود ادامه می دهند، طالب امتیازات بیشتری هستند. آن ها همچنان خواستار کناره گیری یانوکوویچ هستند، اما او هنوز به این امر تن نداده است.

آثار شکست در چهره یانوکوویچ

به گزارش رویترز، یانوکوویچ هنگامی که توافقنامه برگزاری انتخابات زودهنگام و اصلاح قانون اساسی را امضا می کرد، چهره ای درهم کشیده داشت و از نگاه کردن به دوربین های تلویزیونی خودداری می کرد.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در کنار ویتالی کلیچکو، قهرمان پیشین بوکس جهان نشسته بود و پس از امضای توافقنامه بازوی او را دوستانه فشرد. کلیچکو یکی از رهبران اصلی مخالفان اوکراین است و به احتمال زیاد در انتخابات بعدی نامزد ریاست جمهوری اوکراین خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری دویچه وله، علاوه بر انتخابات زودهنگام و بازگشت به قانون اساسی پیشین که از اختیارات رئیس جمهور می کاهد، یانوکوویچ مجبور شد تشکیل یک دولت انتقالی را نیز بپذیرد. اما هنوز تاریخ تشکیل این دولت تعیین نشده است. مردم اوکراین قانون اساسی قبلی را که تا سال ۲۰۰۴ معتبر بوده "سدی در برابر دیکتاتوری" می نامند.

در پی تصمیمات مهم مجلس و امضای توافقنامه با یانوکوویچ، رهبران معترضان در اجتماع میدان استقلال برای آن ها سخنرانی هایی ایراد کردند و مردم با یک دقیقه سکوت به قربانیان ناآرامی های اخیر ادای احترام کردند. اما هنگامی که اعلام شد انتخابات تنها چند ماه پیش از تاریخ قبلی برگزار می شود، مردم به نشانه اعتراض اقدام به سوت زدن کردند و شعار "این باند باید برود" سر دادند.

میدان استقلال تنها چند صد متر با خیابان "اینستیتوسکا" فاصله دارد که ۲۴ ساعت قبل تک تیراندازان در آنجا برخی از مخالفان را هدف قرار دادند و کشتند. یک تظاهرکننده زن در اعتراض به توافق های حاصل شده فریاد می زد: "قاتل می خواهد ده ماه دیگر در قدرت بماند؟ هرگز."

برخی ناظران معتقدند که با توجه به سرعت گرفتن تحولات و همراهی مجلس با مخالفان، به احتمال زیاد در آینده نزدیک یانوکوویچ مجبور به کناره گیری خواهد شد.

کلید واژه ها: اوکراین یانوکوویچ اصلاح قانون اساسی


نظر شما :