چرخش سیاسی اردوغان و بازتاب‌های منطقه‌ای آن

۱۳ بهمن ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۸ کد : ۱۹۲۸۱۹۱ سرخط اخبار

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق ، سفر «رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر ترکیه به تهران و رسیدن به حضور مقام معظم رهبری پیام های بسیاری با خود به همراه دارد.

اگرچه گفته شده بود که این سفر با هدف توسعه و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بین طرفین صورت می گیرد، اما در واقع گفت وگو بر سر بحران سوریه و نحوه تعامل طرف ترک با آن مهمترین موضوع مورد بحث و مناقشه بود و نشان داد که تهران تمام تلاش خود را برای بهبود روابط دمشق – آنکارا انجام خواهد داد.

آنچه در آن شک و تردید وجود ندارد، آن است که پس از گذشت 3 سال از بحران سوریه، هم اکنون آنکارا، آن آنکارایی نشان نمی دهد که طی اولین روزهای بحران شاهد آن بودیم و مدعی بود که «بشار اسد» دوست دیروز است که تنها چند روز دیگر به حکومت وی در سوریه باقی نمانده است.

اختلاف دیدگاه میان تهران و آنکارا روزی موجب ایجاد شکاف عمیق بین دو طرف شده بود، اما امروز اردوغان در حالی به تهران سفر می کرد که سخنانی را پیش از آن ایراد کرد که هیچ گاه نمی توان این اظهارات را نادیده گرفت: «موضع تهران و مسکو سنگ بنای حل بحران سوریه شمرده می شود».

بحران داخلی که بر حکومت حزب «عدالت و آزادی» فشار می آورد، از تظاهرات میدان تقسیم و سپس فساد مالی آغاز شد که برخی از شخصیت های نزدیک به اردوغان در آن دست داشتند و موجب شد تا اردوغان امروز ضمن رسیدن به حضور مقام معظم رهبری خواستار کمک ایشان جهت میانجیگری نزد بشار اسد باشد.

این سفر در شرایطی استثنایی صورت گرفت، از جمله اینکه این سفر در راستای گفت وگوهای جاری میان نمایندگان دولت سوریه با معارضان هیئت ائتلاف در سوریه انجام شد، تا اردوغان روی گردانی خود از حمایت و پشتیبانی گروه های مسلح در سوریه را اعلام کند که یکی از نکات مورد تاکید تهران جهت دستیابی به راه سیاسی و مسالمت آمیز برای بحران سوریه بود.

اردوغان در اظهارات خود پیش از سفر به تهران تنها به تبیین اهمیت موضع ایران در قبال اکتفا نکرد، بلکه ارتش این کشور دستور انجام پروازهای شناسایی و حملات زمینی علیه برخی کاروان های سازمان القاعده در نزدیکی مرزهای این کشور با سوریه را داد تا بار دیگر بتواند اعتماد رهبران ایران را جلب کند.

اهداف سفر نخست وزیر ترکیه به تهران صرف نظر از تمایل آنکارا برای بالا بردن حجم مبادلات تجاری و سطح همکاری فیما بین تلاشی برای از بین بردن اختلافات بسیار موجود در خصوص بحران سوریه نیز به شمار می آمد.

چندماه است که برخی از ناظران از تغییر موضع ترکیه در قبال بحران سوریه سخن می گویند، به خصوص پس از ظهور گروه های سلفی تندرو در صفوف جریان های معارض و بحران داخلی که آنکارا درگیر آن شده موجب شده تا تمام برگه های برنده خود را در عرصه بحران سوریه از دست بدهد و وارد انزوایی بین المللی به ویژه پس از بروز اختلافات با عربستان سعودی درباره بحران مصر شود. اینجاست که اردوغان درخواست رسیدن به محضر مقام معظم رهبری را کرد و رهبران ایران خواستار میانجیگری نزد دمشق شد تا گذشته را فراموش کنند، چون اردوغان به خوبی دریافته بود که اسد همچنان در قدرت باقی است.

هفته های آینده شاهد تماس های غیر مستقیم آنکارا و دمشق خواهد بود که هدایت کننده آن تهرانی است که از هر گامی برای حل بحران سوریه استقبال می کند. به ویژه که هم اکنون ترکیه حسن نیت خود را نیز در راه اعلام کرده است.

اینجاست که باید گفت، روزهای آینده ماهیت واقعی درخواست های اردوغان از رهبران ایران به خصوص در راستای روند سریع حوادث جاری در منطقه را آشکار خواهد کرد.

«حسن الابراهیم»، تحلیلگر سوری امور استراتژیک در این باره در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق ، چرخش سیاست های ترکیه در این مرحله از بحران سوریه و شرایطی که منطقه در آن به سر می برد را بسیار با اهمیت خواند و تاکید کرد که بازتاب این چرخش سیاسی ترکیه تا یک دهه بر منطقه قابل ملاحظه خواهد بود.

الابراهیم در ادامه می افزاید: با وجود بهای سنگینی که سوری ها به خاطر حمایت ترکیه از تروریسم پرداخت کرد، اما منضم کردن مجدد آنکارا بخ محور مقاومت آثار بسیاری بر نزاع جاری در خاورمیانه خواهد گذاشت به شرط آنکه چرخش سیاسی اردوغان صادقانه باشد.

کلید واژه ها: اردوغان آنکارا


نظر شما :