سخنرانی روحانی اسرائیل را به چالش کشید

۰۳ مهر ۱۳۹۲ | ۲۱:۴۶ کد : ۱۹۲۱۹۲۸ سرخط اخبار

مقامات اسرائیلی در تلاشند متحدان غربی خود را متقاعد کنند تغییر جدی در رویکرد ایران رخ نداده اما به واسطه نوع مواضع رئیس جمهور ایران نگرانند در این مسیر به توفیقی دست نیابند.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری «گلوبال پست»، کارشناسان می گویند، در حالی که رئیس جمهور جدید ایران با پیام اعتدال به غرب نزدیک شده، به نظر می رسد رویکرد تند اسرائیل در قبال برنامه هسته ای ایران تحت فشار قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، حسن روحانی سه شنبه بر ماهیت مسالمت آمیز برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل گفت، تسلیحات هسته ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی و امنیتی ایران ندارند. با این حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با «مملو از ریاکاری» خواندن سخنرانی روحانی کوشید آن را محکوم کند. او در این باره گفت: «این دقیقا راهبرد ایران است؛ حرف بزند و برای پیشبرد توانایی دستیابی به تسلیحات هسته ای زمان بخرد. روحانی به خوبی این موضوع را می داند.»

گلوبال پست با نقل سخنان فوق نوشت: اما ثابت شده اقدامات دیپلماتیک روحانی که دقیقا خلاف اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران است، چالشی است برای نخست وزیر اسرائیل. از این رو بود که «چمی شالوان»، تحلیل گر اسرائیل در روزنامه هاآرتص نوشت: « در طول هشت سال گذشته، تلاش های اسرائیل برای متقاعد کردن جهان برای مقابله با برنامه های هسته ای ایران، متکی به مواضع احمدی نژادی بود که قاطعانه هولوکاست را رد می کرد. در واقع، احمدی نژاد محور اصلی رویکرد استراتژیک اسرائیل بود.

اوزی رابی، کارشناس مسائل ایران در دانشگاه تل آویو نیز در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: پیام روحانی یک چالش دیپلماتیک جدی برای اسرائیل است.

وی افزود: آخرین باری که نتانیاهو در سازمان ملل بود، برای اسرائیل راحت تر بود که درباره ایران سخن بگوید. اما مطمئن نیستم این بار فریاد زدن برای اسرائیل خوب باشد.

بر اساس این گزارش، سال گذشته نتانیاهو در مقابل مجمع عمومی سازمان ملل ایستاد و تصویر خط قرمز ایران برای ساخت بمب را ترسیم کرد و گفت، جامعه بین المللی باید برای ممانعت از برنامه تسلیحات هسته ای ایران تلاش کند؛ اتهامی که غرب آن را پذیرفت و ایران آن را رد کرد.

روزنامه یدیعوت آحارونوت در این باره نوشت: اما امسال، زمانی که نخست وزیر اسرائیل مجمع عمومی سازمان ملل را مورد خطاب قرار دهد، باید بکوشد تفاوت های میان روحانی و احمدی نژاد را اندک جلوه دهد.

این روزنامه پر فروش اسرائیلی نوشت: نتانیاهو امسال خواهد گفت، روحانی مانند احمدی نژاد حامی هدف نابودی اسرائیل و حمله به کل جهان غرب است.

اوزی رابی، کارشناس مسائل ایران در دانشگاه تل آویو نیز در این باره گفت: اسرائیل در تلاش است تا اطمینان یابد همه از اینکه «تهاجم فریبنده» ایران، صرفا یک تاکتیک است، آگاهند و این سخنان به معنای صورت گرفتن تغییر واقعی نیست.

بر اساس این گزارش، نگرانی اسرائیل درباره این روند زمانی بیشتر شد که برخی مقامات از برگزاری دیدار جان کری، وزیر خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقر سازمان ملل در 26 سپتامبر خبر دادند.

املی لانداو از موسسه مطالعات امنیت ملی به خبرگزاری فرانسه گفت: نتانیاهو در اتاق مذاکرات نخواهد بود از این رو تلاش می کند این واقعیت را که هیچ مدرکی از تغییر وجود ندارد، به آمریکا یادآوری کند.

به گفته راز زیمت، محقق مرکز مطالعات ایران در دانشگاهی در تل آویو، اسرائیل نگران است این نشست به تلاش ها برای اعمال فشار بر ایران لطمه وارد کند.

وی افزود: اسرائیل و نخست وزیر آن با مشکلاتی روبرو شده اند که متقاعد کردن جهان برای رفتار با ایران مانند گذشته را دشوار می سازد. در غرب روحانی را فردی کاملا متفاوت از احمدی نژاد می بینند. آنها حق دارند اما روحانی هم پیشنهاد مشخصی برای حل مسئله هسته ای ایران ندارد. با این حال، هر نوع توافق میان ایران و غرب، اسرائیل را منزوی می سازد.

کلید واژه ها: اسرائیل روحانی نتانیاهو


نظر شما :