جدیدترین مواضع چین و روسیه در قبال برنامه هسته‌ای ایران

۲۳ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۴:۱۴ کد : ۱۹۲۱۳۵۲ سرخط اخبار

با پایان یافتن دومین روز از نشست سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک، امروز نیز بخشی از مطالب مطبوعات بین المللی به این موضوع اختصاص یافته و سخنان و دیدارهای رئیس جمهور ایران در این اجلاس، مورد توجه شمار زیادی از این مطبوعات قرار گرفته است. موضوع تجارت نفتی ایران و هند و پیگیری پرونده بابک زنجانی، از جمله دیگر مطالب مطبوعات بین المللی درباره ایران است. 

 
کیوسک
 
به گزارش «تابناک»، روزنامه «گالف نیوز» از جمله مطبوعاتی است که سخنان روحانی در این اجلاس را بازتاب داده و می نویسد به گفته رئیس جمهور ایران، این کشور خواستار یافتن راه حلی سریع برای مسئله هسته ای است. این روزنامه می نویسد روحانی در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حاشیه اجلاس سازمان شانگهای گفته اکنون زمان مناسبی برای برداشتن گام های جدید جهت حل مسائل به وجود آمده بر سر برنامه هسته ای است. روحانی همچنین گفته ایران خواستار پایان دادن به تقابل با کشورهای غربی بر سر موضوع هسته ای است؛ اما برای دستیابی به راه حل، حقوق یا منافع خود را قربانی نخواهد کرد. 
 
کیوسک
 
خبرگزاری «ریانووستی» نیز به موضوع دیدار روحانی و پوتین پرداخته و می نویسد پوتین برای نخستین بار با رئیس جمهور جدید ایران دیدار کرده؛ اما پس از این دیدار، دو طرف به بیان مواردی کلی درباره محورهای گفت و گو با یکدیگر بسنده کرده اند. روحانی از ابتکار روسیه در ماجرای سوریه استقبال کرده و گفته اقدامات این کشور، امید به جلوگیری از جنگی جدید در منطقه را زنده کرده است. پوتین نیز در سخنان خود پس از دیدار با روحانی، درباره مسئله هسته ای ایران صحبت کرده و گفته ایران از حق در اختیار داشتن برنامه هسته ای صلح آمیز برخوردار است. 
 
کیوسک
 
از جمله دیگر دیدارهای روحانی در حاشیه اجلاس شانگهای، دیدار با رئیس جمهور چین بوده که در روزنامه «چاینا دیلی» بازتاب یافته است. به نوشته این روزنامه، «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین در دیدار با روحانی گفته کشورش از رویکرد مثبت ایران نسبت به مذاکرات با قدرت های جهانی بر سر برنامه هسته ای استقبال کرده و به حق ایران برای برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای احترام می گذارد. شی همچنین گفته از طرف های دخیل در موضوع انتظار دارد ضمن ترویج گفت و گوی سیاسی، در جست و جوی راه حلی با منفعت متقابل باشند و خود را نسبت به حل و فصل مسالمت آمیز موضوع متعهد بدانند. به گفته وی، پکن تلاش های سازنده ای را برای ترویج صلح و پیشرفت در مذاکرات هسته ای ایران به کار خواهد بست.
 
کیوسک
 
در میان دیگر مطالب، روزنامه «تایمز اقتصادی» به موضوع صادرات نفت ایران به هند پرداخته و می نویسد دولت هند مصمم است که پول نفت ایران را تنها به روپیه بپردازد. به نوشته این روزنامه، هند تلاش دارد با این اقدام، به تثبیت پول ملی خود و کاهش کسری بودجه فعلی کشور کمک کند. این تصمیم در جریان دیداری میان مقامات مسئول هند اتخاذ شده که در دفتر نخست وزیری این کشور برگزار شده است. تایمز اقتصادی می نویسد ایران در ماه ژوئیه موافقت کرده بود همه پول نفت صادراتی خود به هند را در قالب روپیه دریافت کند؛ اما پس از آن، دوباره خواستار برقراری سیستم قبلی مبنی بر دریافت 45 درصد به روپیه و 55 درصد به دلار شد.  
 
کیوسک
 
در نهایت، در مطلب دیگری مربوط به بحث نفت، خبرگزاری «ترند» موضوع تشکیل کمیته ای ویژه در مجلس شورای اسلامی ایران برای رسیدگی به بدهی های نفتی بابک زنجانی را مورد توجه قرار داده است. ترند ضمن انتشار این خبر به نقل از موسی احمدی، عضو کمیته انرژی مجلس، می نویسد که به گفته وی، مجلس ایران موضوع زنجانی را در پشت های درهای بسته پیگیری کرده است. این خبرگزاری اشاره می کند که بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گفته بود برای بازگرداندن همه درآمدها به دولت تلاش خواهد کرد.

کلید واژه ها: روحانی هند پوتین


نظر شما :