فاکس نیوز به نقل از مصاحبه حذف شده فارس

الن ایر به ایران شاخه زیتون داد

۱۸ تیر ۱۳۹۲ | ۱۵:۵۵ کد : ۱۹۱۸۲۱۸ آمریکا پرونده هسته ای ترجمه برگزیده
باوجود اینکه فارس این خبر را حذف کرد، ایر متن این گفت و گو را روی صفحه فیس بوک خود قرار داد. وزارت خارجه آمریکا نیز متن منتشر شده این مصاحبه در فاکس نیوز با عنوان شاخه زیتون رسمی ایر برای ایران را تایید کرده است.
الن ایر به ایران شاخه زیتون داد

دیپلماسی ایرانی: فاکس نیوز در گزارشی نوشت، آنگونه که یک دیپلمات آمریکایی در گفت و گو با فارس اعلام کرده، وزارت خارجه آمریکا پیشنهاد ورود به مذاکرات دوجانبه با ایران بر مبنای احترام متقابل را به صورت محرمانه مطرح کرده است.

در این مصاحبه که به طرز مرموزی مدت کوتاهی پس از انتشار از خبرگزاری فارس که وابسته به سپاه است، حذف شد، الن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا ، از آمادگی کشورش برای گفت و گو با ایران خبر داده است. ایر خاطرنشان کرد این مذاکرات می تواند رو در رو یا از طریق گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان)، انجام شود.

باوجود اینکه فارس این خبر را حذف کرد، ایر متن این گفت و گو را روی صفحه فیس بوک خود قرار داد. وزارت خارجه آمریکا نیز متن منتشر شده این مصاحبه در فاکس نیوز با عنوان شاخه زیتون رسمی ایر برای ایران را تایید کرده است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: ما امیدواریم که دولت ایران به طور سازنده ای با جامعه بین المللی تعامل کرده و راهکاری دیپلماتیک برای برنامه های هسته ای ایران به دست آید. به گفته وی، آمریکا و شرکای بین المللی اش برای مذاکره مستقیم با دولت ایران آماده اند.

اما دعوت به مذاکره بخشی از رویکرد هویج و چماق آمریکا و متحدان اش در قبال ایران است. این مصاحبه تنها 24 ساعت پس از دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران، که این بار صنایع، تجارت طلا و ریال را نشانه گرفته، در خبرگزاری فارس منتشر شد.

الن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا ، از آمادگی کشورش برای گفت و گو با ایران خبر داده است. ایر خاطرنشان کرد این مذاکرات می تواند رو در رو یا از طریق گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان)، انجام شود.

این تحریم ها که از دوشنبه هفته گذشته به اجرا درآمده هدف مسدود کردن راه های فرار ایران از تحریم ها و کاهش هرچه بیشتر ارزش ریال را دنبال می کند. اما باوجود این تحریم ها و دیگر فشارهایی که در سال های اخیر علیه جمهوری اسلامی اعمال می شود، تهران همچنان به برنامه های هسته ای خود ادامه می دهد.

ایر در این مصاحبه به انتخابات ریاست جمهوری که اخیرا در ایران برگزار شد نیز اشاره کرده و از حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران درخواست کرده به تعهدات خود عمل کرده و آزادی فردی ایرانیان را افزایش دهد.

ایر در خصوص برنامه های هسته ای ایران که همچنان مورد تردید غرب قرار دارد، پیشنهاد داد، تهران در جهت تعدیل نگرانی های بین المللی اقدام کند تا امکان لغو تحریم های اعمالی علیه ایران فراهم شود.

این درحالی است که وزارت خارجه آمریکا در مورد نحوه انجام این مصاحبه با الن ایر اظهار نظری نکرده است. این مصاحبه چند هفته پس از آن انجام شد که روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شد و مدت کوتاهی تا تشکیل کابینه وی باقی مانده است.

بسیاری از حامیان روحانی او را چهره ای اصلاح طلب معرفی می کنند و این در حالی است که منتقدان می گویند کارنامه سیاسی روحانی چیز دیگری می گوید.

هرچند هنوز مشخص نیز دولت جدید در ایران در جهت بهبود روابط با غرب گام بردارد یا خیر، مقامات دولت احمدی نژاد می گویند در سیاست هسته ای ایران و تولید اورانیوم غنی شده، تغییری ایجاد نخواهد شد. از سوی دیگر مقام معظم رهبری نیز تصمیم گیری در زمینه سیاست خارجی و پرونده هسته ای را بر عهده دارند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

انتشار اولیه: شنبه 15 تیر 1392/ باز انتشار: سه شنبه 18 تیر 1392

کلید واژه ها: آمریکا روحانی الن ایر


نظر شما :