اوباما بالاخره به نتانیاهو تبریک گفت

۱۰ بهمن ۱۳۹۱ | ۰۲:۱۷ کد : ۱۹۱۲۱۷۴ سرخط اخبار

 یک هفته از پایان انتخابات پارلمانی اسرائیل گذشته و رئیس جمهور آمریکا بالاخره امشب پس از تأخیری معنادار ضمن تماس تلفنی به «بنیامین نتانیاهو» موفقیت فهرست تحت رهبری وی در انتخابات را تبریک گفت.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه صهیونیستی تایمز اسرائیل، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا امشب پیروزی فهرست «لیکود-بیتنا» به رهبری «بنیامین نتانیاهو» در انتخابات پارلمانی اسرائیل را به وی تبریک گفت. کاخ سفید اعلام کرده است که اوباما امشب با نتانیاهو تماس تلفنی گرفته و این پیروزی را به وی تبریک گفته است. این در حالی است که حدود یک هفته از پایان انتخابات و پیروزی نتانیاهو می گذرد.

اوباما در تماس تلفنی خود با نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفته است که به دنبال همکاری با کابینه آتی اسرائیل است. وی در این تماس همچنین بر تعهد خود به روابط مستحکم آمریکا و اسرائیل و همچنین افزایش صلح و امنیت منطقه ای تأکید کرد.

اوباما و نتانیاهو در دوره کاری خود روابط بسیار سردی با هم داشته اند و حتی اختلافات دو طرف بارها به رسانه ها نیز کشیده شده است. دو هفته قبل بود که «جفری گلدبرگ» ستون نویس نشریه بلومبرگ از اظهاراتی پرده برداشت که اوباما در یک محفل خصوصی علیه نتانیاهو مطرح کرده بود. اوباما در این صحبت ها گفته بود که نتانیاهو منافع اسرائیل را نمی شناسد و آن را به سمت انزوا پیش می برد.

امروز گزارش هایی هم منتشر شد مبنی بر اینکه، رئیس جمهور آمریکا پذیرش دعوت «شیمون پرز» رئیس رژیم صهیونیستی برای سفر به سرزمین های اشغالی را به پیشرفت مذاکرات صلح با فلسطینی ها منوط کرده است.

اصرار نتانیاهو بر لزوم حمله نظامی علیه ایران و همچنین عدم ورود عملی وی به مذاکرات صلح با فلسطینی ها دو موضوع مهمی است که رابط اوباما با وی را سرد کرده است.

نتایج رسمی انتخابات اسرائیل فردا اعلام می شود. شمارش آرا نشان می دهد که فهرست لیکود-بیتنا به رهبری نتانیاهو توانسته 31 کرسی از مجموع 120 کرسی پارلمان را به دست آورد و باید از صبح چهارشنبه تلاش خود را برای تشکیل کابینه ائتلافی آینده آغاز کند.

کلید واژه ها: نتانیاهواسرائیلتماسآمریکااوباما


نظر شما :