انتقامی که آنکارا از پکن خواهد گرفت

۲۶ دی ۱۳۹۱ | ۱۷:۳۱ کد : ۱۹۱۱۵۸۰ سرخط اخبار

هرچند از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه و موضع گیری شدید ترکیه علیه دولت مرکزی دمشق، نشانه های تغییر در روند سیاست خارجی ترکیه و حرکت آن به سمت و سویی تقابل جویانه آشکار شد، اما اکنون شواهد حاکی از آن است که این راهبرد تهاجمی، تنها به سطح منطقه ای محدود نمی شود. در این راستا، آنکارا درصدد است با توسل به مجموعه ای از اقدامات، انتقام ناکامی خود در سوریه را از چین بگیرد.

به گزارش «تابناک»، جنگنجویان «اویغور» با آموزش کامل نظامی به چین بازگشته اند و باید در روزها و هفته های آینده منتظر شروع درگیری ها میان جدایی طلبان اویغور با دولت چین در استان «سین کیانگ» یا همان ترکستان شرقی بود.

این دو خط خبر در حالی در میان لایه های اطلاعاتی منطقه در چند روز گذشته رد و بدل شده که دولت چین از شنیدن آن به وحشت افتاده است. 

منابع اطلاعاتی پاکستانی که از طریق ارتباطات گسترده خود با طالبان اعزام شده به ترکیه، موفق به نفوذ در داخل سازمان ایغورهای در حال جنگ در سوریه شده اند، می گویند تعداد زیادی از این جنگجویان پس از آموزش نظامی کافی و پیشرفته توسط نظامیان آمریکایی و ترک در مرزهای سوریه با ترکیه، نبرد در سوریه را مفید ندانسته و با موافقت کامل سازمان اطلاعات ترکیه راهی افغانستان و پاکستان شده اند تا از آنجا وارد چین شوند.

در همین راستا، قرار است امروز حسین امیرعبداللهیان معاون عربی- آفریقایی وزارت خارجه ایران به چین برود تا با مقامات این کشور در مورد آخرین تحولات سوریه به گفت وگو بپردازد. تهران به همراه پکن و مسکو دیدگاه مشترکی در مورد سوریه دارند. 

این اطلاعات حکایت از آن دارد که یکی از مهمترین مسیرهای بازگشت این جنگجویان به چین، استفاده از دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان است که با استفاده از پروازهای مستقیم آنکارا و استانبول راهی این دو کشور شده و از آنجا نیز راهی چین می شوند.

در این میان، گفته می شود نگرانی عمده این است که حضور دراز مدت تندروهای وهابی در سوریه - که اکنون به جای وابستگی به ریاض، به آنکارا وابسته شده اند - باعث ایجاد پایگاهی ثابت برای انتشار ناآرامی در منطقه شود. 

این اطلاعات در حالی منتشر می شود که به نظر می رسد ترکیه از همراهی چین با دولت و مردم سوریه عصبانی است و اکنون در صدد انتقام گرفتن از این کشور است. هر چند از تعداد افرادی که از منطقه ترکستان شرقی چین راهی سوریه شده و در این کشور سرگرم نبرد هستند، خبری منتشر نشده است، اما گفته می شود تاکنون ده ها نفر از آنها کشته و زخمی شده اند و چند نفر نیز در منطقه «داریا» در جنوب دمشق توسط ارتش سوریه دستگیر شده اند که پکن تمایل زیادی دارد از آنها بازجویی کند.

این گزارش ها همچنین حاکی از آن است که ترکیه قصد دارد همین طرح را در روسیه نیز اجرا کند و صدها جنگجوی تندروی اسلامی حاضر در خاک خود و سوریه را راهی روسیه کند؛ اما سازمان اطلاعات روسیه با استفاده از افراد دستگیر شده در خاک سوریه توانسته است خط ارتباطی آنها را کنترل کند و تاکنون مانع از فعالیت گسترده آنها در خاک خود شود.

گفتنی است دولت اردوغان سال های متوالی به دلیل آنچه که رفتار سختگیرانه دولت چین در قبال مسلمانان استان سین کیانگ می خواند، روابط سردی با پکن داشت اما در بحبوحه ناآرامی های سوریه، نخست وزیر ترکیه راهی چین شد تا شاید نظر این کشور را در قبال تحولات سوریه عوض کند که در این مسیر هیچ موفقیتی نداشت. دولت چین می گوید ترکیه نه به دلیل اسلامی، که به دلیل نژادی و قومی در حال دخالت در امور داخلی سوریه است.

پیش از این بارها گفته شده بود که ترکیه از برگه های قومی برای دخالت در کشورهای دیگر استفاده می کند و با همین ابزار در حال سوق دان منطقه به یک جنگ خونین قومی است.

حال باید دید که دولت چین با این شبه نظامیانی که هدیه ترکیه برای این کشور است، چگونه برخورد خواهد کرد و اینکه آیا پکن تسلیم باج خواهی ترک ها خواهد شد یا اینکه با سیاستی سفت و سخت با تروریست های اعزامی از آنکارا مقابله خواهد کرد.

کلید واژه ها: سوریه چین ترکیه دولت چین آنکارا


نظر شما :