هدفی که ولیعهد عربستان از سفر به ترکیه دنبال می‌کند

نزدیکی ریاض به آنکارا برای رویارویی با تهران

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۱۶۳۹۹ اخبار اصلی خاورمیانه
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بهترین واکنش به هم‌پیمانی ایرانی – سوری را نزدیکی به عربستان می‌داند تا به این ترتیب با نفوذ ایران در سوریه، لبنان، عراق و یمن برخورد کند.
نزدیکی ریاض به آنکارا برای رویارویی با تهران

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه اعلام کردند که سفر امیر سلمان بن عدالعزیز، ولیعهد عربستان که قرار است امروز سه شنبه به ترکیه سفر کند، قرار است درباره حل بحران سیاسی سوریه و چگونگی ایجاد هم پیمانی جدید میان دو کشور علیه ایران باشد.

قرار است سفر امیر سلمان به ترکیه فقط دو روز باشد و در خلال آن با مسئولان ارشد ترکیه ای در راس آنها رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بحث و تبادل نظر کند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، به گفته این منابع امیر سلمان قصد دارد درباره پرونده سوریه مذاکرات مفصلی را با طرف ترکی انجام دهد و درباره حضور مخالفان اسد در خاک خود با ترک ها به رایزنی بنشیند. همچنین درباره کنفرانس های مختلفی که قرار است درباره سوریه برگزار شود نیز قصد دارد که با ترک ها مذاکراتی داشته باشد.

پیش از این گفته شده بود که امریکایی ها قطر را از پرونده سوریه اخراج کرده و این پرونده را به عربستان سپرده اند. در همین راستا عربستان چند وقت پیش میزبان جورج صبرا، رئیس ائتلاف مخالفان سوری و شماری دیگر از مخالفان اسد بود.

در همین چارچوب منابع آگاه اعلام کردند که ولیعهد عربستان در آنکارا قصد دارد درباره پرونده مجموعه های جهادی و چگونگی قطع کمک ها به آنها و همچنین نقش ترکیه در باز گذاشتن مرزهایش برای ورود افراد جهادی از خاک ترکیه به سوریه به ویژه شهروندان عربستانی با ترک ها به مذاکره بنشیند.  

مقام های عربستانی نسبت به تسلط جریان های جهادی در سوریه نگران هستند و می گویند که نمی خواهند تجربه افغانستان و عراق در سوریه تکرار شود، چند روز پیش ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نیز خواستار توقف پیوستن جوانان به گروه های جهادی شده بود.

ترکیه به مصلحت خود می داند که از مواضع عربستان که مواضعش توانسته رضایت امریکا و روسیه را به دنبال داشته باشد، حمایت کند. فرصتی که به موجب آن آنکارا می تواند خود را از هم پیمانی سلبی ای که با قطر داشته است، دور کند.

ناظران بر این اعتقادند قضیه جهادی ها که این روزها در سوریه برتری میدانی دارند و تلاش می کنند تا با سرنگونی اسد قدرت را در این کشور تصاحب کنند و تا کنون نیز جنایت های بسیاری از آنها مخابره شده است، دغدغه اصلی بسیاری از کشورهای جهان و کشورهای منطقه از جمله عربستان و ترکیه شده است. به ویژه که نیروهای نزدیک به القاعده در لیبی و تونس و مالی ظهور کرده اند و در این کشورها ادعاهایی را مطرح کرده اند که گفته می شود عمده رهبران آنها از عراق و افغانستان به این کشورها سرازیر شده اند.

ناظران همچنین می گویند که ترکیه به مصلحت خود می داند که از مواضع عربستان که مواضعش توانسته رضایت امریکا و روسیه را به دنبال داشته باشد، حمایت کند. فرصتی که به موجب آن آنکارا می تواند خود را از هم پیمانی سلبی ای که با قطر داشته است، دور کند. مساله ای که می تواند باعث آسودگی خاطر عربستانی ها که از قدرت گرفتن اخوانی ها در سوریه و رسیدنشان به قدرت نگران بودند، شود.

در این میان منابع آگاه می گویند که پرونده ایران در راس مذاکرات ولیعهد عربستان با مقام های ترکی خواهد بود. به ویژه که روابط آنکارا و ریاض با تهران بر سر سوریه به شدت به تنش کشیده شده و هر دو از حمایت های بی شائبه ایران از حکومت بشار اسد شکایت دارند. به گفته این منابع ترکیه از نقش ایران در تقویت اسد به شدت ناخرسند است و معتقد است که اگر حمایت ایران از اسد نبود، عناصر نزدیک به نظام سوریه نمی توانستند آن انفجارها را در مرز ترکیه – سوریه انجام دهند.

سوریه بارها اعلام کرده است که هیچ نقشی در انفجارهای ریحانلی در منطقه مرزی ترکیه و سوریه نداشته است اما ترکیه همچنان اصرار دارد که سوریه را متهم به ارتکاب این حادثه کند.

عربستانی ها همچنین می خواهند ترکیه را ترغیب کنند که در رابطه خود با مصر اخوانی که در حال حاضر در حال گسترش روابط خود با ایران است نیز تجدید نظر کند تا به این ترتیب قاهره نیز در این رابطه تجدید نظری انجام دهد.

این منابع همچنین می گویند که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بهترین واکنش به هم پیمانی ایرانی – سوری را نزدیکی به عربستان می داند تا به این ترتیب با نفوذ ایران در سوریه، لبنان، عراق و یمن برخورد کند.

تحلیلگران سیاسی می گویند که عربستان به پشتوانه کشورهای عربی خلیج فارس از نزدیکی به ترکیه حمایت می کند تا شاید به این ترتیب ایران بیش از پیش تحت فشار قرار بگیرد. اعراب به این فکر می کنند تا آن جا که می توانند جلوی دایره هم پیمانان ایران در منطقه را بگیرند.

عربستانی ها همچنین می خواهند ترکیه را ترغیب کنند که در رابطه خود با مصر اخوانی که در حال حاضر در حال گسترش روابط خود با ایران است نیز تجدید نظر کند تا به این ترتیب قاهره نیز در این رابطه تجدید نظری انجام دهد.

روابط ترکیه و عربستان در سال های اخیر بسیار رو به گسترش بوده تا آن جا که مراودات تجاری دو کشور به 8 میلیارد دلار در سال رسیده است. همچنین تعداد شرکت های عربستانی ای که در بخش های مختلف ترکیه سرمایه گذاری کرده اند، 350 شرکت بوده که با خود 1.6 میلیارد دلار سرمایه به ترکیه آورده اند. این رقم برای شرکت های ترکی فعال در عربستان 938 میلیون دلار است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: ترکیه سوریه عربستان آنکارا


نظر شما :