المانیتور بررسی کرد

بسته پیشنهادی شانس توافق با ایران را کاهش می دهد

۰۲ دی ۱۳۹۱ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۱۰۶۳۹ اخبار اصلی آمریکا
عامل دیگری که سطح توقع از دور بعدی مذاکرات را کاهش داده، بی تمایلی تهران به موافقت برای انجام مذاکرات رو در رو با ایالات متحده است که به نظر می رسد در مقایسه با مذاکرات چند جانبه ،دولت اوباما بیشتر از آن استقبال می کند.
بسته پیشنهادی شانس توافق با ایران را کاهش می دهد

دیپلماسی ایرانی: در شرایطی که انتظار می رفت مدت کوتاهی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روند مذاکره با ایران احیا شود، با گذشت یک ماه و اندی از پیروزی مجدد اوباما نه تنها گفت و گوی مستقیم بین تهران و واشینگتن انجام نشده، بلکه هنوز زمان یا مکانی برای دور بعدی مذاکره گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) با تهران تعیین نشده است. هفته گذشته اخباری مبنی بر ارائه پیشنهاد زمان و مکان مذاکره به ایران از سوی مقامات آمریکایی و اتحادیه اروپا منتشر شد اما طرف ایرانی می گوید هنوز پیشنهادی دریافت نکرده و در این زمینه تصمیم گیری نشده است. المانتیور که در ماه های اخیر به طور وسیع اخبار مربوط به ایران را پوشش می دهد، در تازه ترین گزارش خود در این زمینه دو عامل را به عنوان عواملی که انتظار ها از دور بعدی مذاکرات را کاهش می دهد، معرفی کرده است. ارائه بسته ای مشابه آنچه در تابستان به ایران ارائه شد و تهران آن را رد کرد و نقل و انتقال ها در کابینه اوباما به موازات انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران ، عواملی است که المانیتور به آن اشاره می کند. در گزارش المانتیور آمده است:

 پس از هفته ها رایزنی بین آمریکا و دیگر طرف های مذاکره هسته ای با ایران در گروه 1+5 ، بسته ای از پیشنهاد ها برای ایران آماده شده که بسیار مشابه بسته ای است که در تابستان سال جاری تهران آن را رد کرد. به این ترتیب تردید ها در مورد شانس برون رفت از بن بست هسته ای که یک دهه از عمر آن می گذرد، افزایش یافته است. به گزارش المانیتور بسته جدید به لغو تحریم ها اشاره نمی کند و این درحالی است که تهران در چند ماه اخیر به تکرار اعلام کرده خواستار لغو تحریم ها در مقابل همکاری های هسته ای است. المانیتور می نویسد، شاید به دلیل همین تردید هاست که 1+5 در به توافق رسیدن با ایران بر سر زمان و مکان مذاکرات بعدی، عجله به خرج نمی دهد. عامل دیگری که سطح توقع ها از دور بعدی مذاکرات را کاهش داده، بی تمایلی تهران به موافقت برای انجام مذاکرات رو در رو با ایالات متحده است که به نظر می رسد در مقایسه با مذاکرات چند جانبه ،دولت اوباما بیشتر از آن استقبال می کند.

در همین حال به نظر می رسد دو طرف نمی خواهند در رابطه با شکست یا به نتیجه رسیدن مذاکرات، ریسک های زیادی را متحمل شوند. شاید تصور آمریکا و شرکایش بر این باشد که اکتنون زمان به نفع آنهاست چرا که تحریم ها پیامد های خود را بر اقتصاد ایران بر جای می گذارند. از سوی دیگر، ایران نیز در حال افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده خود با خلوص پایین است که می تواند موضع تعاملی تهران در مذاکرات احتمالی را تقویت کند.

علاوه بر این بحث نقل و انتقال ها نیز در آمریکا و ایران موضوعی است که همچنان زیر یک علامت سئوال به سر می برد. هرچند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شده اما وزیر امور خارجه و دفاع  آمریکا هنوز تعیین نشده و با مشخص شدن این افراد احتمالا آرایش هیات مذاکره کننده ایالات متحده نیز تغییر می کند. همچنین انتخابات ریاست جمهوری نیز در ایران پیش رو است. انتخاباتی که در آن محمود احمدی نژاد با دولت خداحافظی کرده و فردی دیگر به ساختمان ریاست جمهوری می رود. پاتریک کلاوسون، تحلیلگر امور ایران در موسسه شرق نزدیک می گوید، دولت اوباما عزم راسخی دارد تا نقل و انتقال ها در کابینه روند مذاکره با ایران را کند نکند. البته در حالی که برخی اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا در حال ترک این تیم هستند، وندی شرمن، معاون وزارت خارجه برای مدتی در راس هیات مذاکره کننده باقی خواهد ماند. او روابط نزدیکی با سناتور جان کری دارد که احتمالا به جای هیلاری کلینتون، به عنوان وزیر خارجه آمریکا معرفی می شود. به گزارش باربارا اسلاوین از المانیتور، ارائه پیشنهادی جسورانه به ایران، به سرمایه سیاسی نیاز دارد که احتمالا اوباما ترجیح می دهد آن را برای اهدافی شامل مقابله با بحران اقتصادی، معرفی نامزد ها برای پست های کابینه یا کنترل تسلیحاتی هزینه کند. پیش از این نیز گروهی از دیپلمات ها پیش بینی کرده بودند واشینگتن تنها تا 21مارس که سال نو میلادی در ایران فرا می رسد برای دستیابی به توافقی با ایران فرصت دارد، چرا که پس از این زمان تعطیلات سال نو آغاز می شود و پس از آن نیز فصل انتخابات در ایران است که به طور سنتی تصمیم گیری خاصی در سیاست خارجی در این برحه زمانی انجام نمی شود.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

     

 

کلید واژه ها: آمریکامذاکرهاوباماالمانیتورانتخابات ریاست جمهوری


نظر شما :