احتمال گفت‌وگوهای 1+5 و ایران در هفته آینده

۲۵ آذر ۱۳۹۱ | ۲۱:۲۹ کد : ۱۹۱۰۴۰۴ سرخط اخبار

آمریکا و پنج کشور دیگر برای گفت وگوهای احتمالی جدید با ایران در بحبوحه علایمی که نشان می دهد مقامات ایران ممکن است تمایل به برگزاری نشست در هفته آینده داشته باشند با عجله آماده می شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه واشنگتن پست با اشاره به این خبر به نقل از مقامات اروپایی و آمریکایی نوشت: شش کشور آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان درباره بسته جدید مشوق هایی برای پیشنهاد به ایران در صورتی که با وقفه در بخش های کلیدی برنامه هسته یی اش موافقت کند، توافق کردند.

این گزارش حاکی است: ایران اوایل سال جاری پیشنهادی مشابه را نپذیرفت اما مقامات آمریکایی گفتند که امیدوارند موضع تهران در پی تحریم های بین المللی ملایم تر شده باشد.

یک مقام عالی رتبه دولتی آمریکا روز جمعه گفت: ارزیابی ما این است که امکان دارد آن ها برای یک معامله آماده باشند.

بنابراین گزارش، این گفت وگوها اولین مذاکرات در سطح عالی رتبه درباره برنامه هسته یی ایران از ماه ژوئن تا کنون خواهد بود.

واشنگتن پست ادامه داد: این حرکت در جبهه دیپلماتیک در بحبوحه گزارشاتی صورت می گیرد که گفته اند ایران با مصالحه هایی در مباحثه ای جداگانه با مقامات هسته یی سازمان ملل درباره دسترسی به یک پایگاه ایرانی موافقت کرده است.

هیچ تاییدی از طرف ایرانی درباره گفت وگوهایی قریب الوقع با قدرت های جهانی صورت نگرفته است. روز جمعه یک عضو تیم مذاکره کننده هسته یی ایران در خصوص توافق احتمالی با بلوک شش کشور معروف به 1+5 ابراز تردید کرد.

مصطفی دولت یار، در سفری به هند به خبرنگاران گفت: من شخصا خوشبین نیستم.

با این حال وی افزود: همه چیز می تواند موضوع مذاکره باشد.

سه مقام آمریکایی و اروپایی که درباره مقدمات مذاکرات صحبت می کردند گفتند که مذاکره کنندگان ایرانی در حال مذاکره درباره یک جدول زمانی برای گفت وگوهای جدید هستند که ممکن است در استانبول برگزار شود.

این مقامات که به شرط فاش نشدن نام خود حاضر به مذاکره درباره این مذاکرات حساس دیپلماتیک شدند، گفتند: نشست های مقدماتی ممکن است هفته آینده آغاز شود با این حال احتمال بیش تری وجود دارد که پس از تعطیلات سال نو میلادی آغاز شود.

مقامات آمریکایی گفتند که هدف آزمودن اراده ایران برای وقفه برخی فعالیت های هسته یی به عنوان یک گام موقت یا یک اقدام "اعتمادساز" برای رفع نگرانی بین المللی مبنی بر این است که تهران به طور مخفیانه سلاح هسته یی را دنبال می کند. در عوض به ایران کمک فنی در برنامه هسته یی غیرنظامی و لغو ممنوعیت خرید قطعات هواپیما پیشنهاد خواهد شد.

این مقامات افزودند که اگر تدابیر موقت پذیرفته شود می تواند نقطه آغازی برای یک "معامله بزرگ" باشد که محدودیت هایی دایمی بر فعالیت های هسته یی ایران در ازای برچیدن تحریم های اقتصادی را تعیین می کند.

بنابر ادعای این گزارش، 1+5 در سه دور گفت وگوهای بی ثمر با ایران در بهار درخواست هایی مشابه را مطرح کردند. مقامات ایران در آن زمان شکایت کردن که پیشنهاد این گروه شامل لغو کافی تحریم ها نیست و گفتند که منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش از احیای دوباره این تلاش ها می مانند. از زمان آن مذاکرات تا کنون تحریم های بین المللی علیه ایران تشدید شده است.

مقام عالی رتبه آمریکایی که پیش تر به او اشاره شد گفت که پیشنهاد ارایه شده به ایران از دور پیشین تا کنون به روزرسانی شده است و افزود که در آن برخی ایده ها برای شیرین کردن مشوق ها در صورتی که ایران به جست وجوی یک راه حل تمایل نشان دهد وجود دارد.

وی ادامه داد: این بسته همان استخوان بندی را دارد اما برخی خالکوبی های اندکی متفاوت را نیز دارد.

این مقام آمریکایی افزود: ما می خواهیم ببینیم که آیا آن ها در موقعیتی هستند که یک معامله انجام دهند یا این که آیا قادر به انجام یک معامله هستند یا خیر.

بنابراین گزارش، مقامات یاد شده گفتند که یک درخواست کلیدی در هر دو پیشنهاد قدیمی و جدید مستلزم آن است که ایران تولید اورانیوم با غنای متوسط را تعلیق کند. ایران هم چنین برای وقفه در عملیات ها در یک کارخانه تکمیل شده غنی سازی اورانیوم در کوهستانی در نزدیکی قم تحت فشار قرار خواهد گرفت.

ایران از آخرین دور مذاکرات در ماه ژوئن تا کنون پیشرفت های مهمی در برنامه هسته یی خود حاصل کرده است. اما هم چنین تحت فشار مالی زیادی قرار گرفته است.

دنیس راس که تا سال قبل مشاور ارشد کاخ سفید درباره ایران بود گفت: تحریم ها تمایل آن ها برای یافتن یک راه را به شدت افزایش داده است.

او گفت که علائم جدید از طرف ایران نشان می دهد که زمینه را برای مذاکرات آماده می کند اما نه ضرورتا برای تصمیم گیری به نفع یک معامله هسته یی.

بنابراین گزارش، مقامات آمریکایی از گزارشات پیشرفت در مذاکرات میان مقامات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی دلگرم شدند.

کلید واژه ها: یی هسته یی مذاکرات مذاکره گفتند که تحریم برنامه هسته یی یک معامله بین المللی گزارش برنامه هسته


نظر شما :