ارائه طرح آمریکایی‌ها به 1+5 برای حل موضوع هسته‌یی ایران

۱۸ بهمن ۱۳۹۱ | ۲۳:۳۱ کد : ۱۹۱۲۵۱۶ سرخط اخبار

با مشخص شدن دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 در هشتم اسفندماه در قزاقستان، مرکز کنترل و منع گسترش تسلیحات هسته یی در واشنگتن با صدور بیانیه ای، پیشنهاداتی برای حل موضوع هسته یی ایران به گروه 1+5 ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری دویچه وله، ژنرال رابرت گارد، از اعضای شورای روابط خارجی آمریکا و مدیر مرکز کنترل و منع گسترش تسلیحات هسته یی در واشنگتن گفت: پس از چند دهه ایستایی و سکون و حرکت با ایران از یک بحران به بحران دیگر، مذاکره کننده ها در موقعیتی قرار گرفته اند که باید با تدوین یک طرح مشخص اطمینان حاصل کنند که ایران به قابلیت توسعه تسلیحات هسته یی دست نخواهد یافت.

او ادامه داد: ایران باید برنامه اتمی خود را تحت نظارت گسترده و کنترل های سخت گیرانه آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد. مرکز کنترل و منع گسترش تسلیحات هسته یی در واشنگتن، پس از تحلیل و بررسی مذاکرات پیشین، به این نتیجه رسیده است که در دور جدید مذاکرات باید این موارد مهم در نظر گرفته شود. غنی سازی اورانیوم در ایران تنها به غنی سازی پنج درصدی و میزانی که برای تولید انرژی مورد نیاز است محدود شود و همه ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده ایران به یکی از کشورهای عضو معاهده منع گسترش تسلیحات هسته یی (NPT) منتقل شود.

برای پیشرفت در مذاکرات، ایران باید ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده خود را به کشوری دیگر منتقل کند.

بر اساس بیانیه ای که این مرکز منتشر کرده، ایران هم چینن باید تاسیسات هسته یی فردو را تعطیل کند و بخش عمده ای (دست کم ۶۰ درصد) از اورانیوم ۳.۵ درصد غنی شده خود را تحت نظارت یک عضو دیگر معاهده ان .پی .تی قرار دهد و نیز پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی را بپذیرد.

در مقابل این اقدامات، پیشنهاد شده است که گروه 1+5 مشوق هایی چشمگیر به ایران ارائه کند. تحریم های یک جانبه و چندجانبه موجود، از جمله تحریم ها علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی و صنعت نفت ایران متوقف شود و روند اعمال تحریم های جدید هم برای یک دوره مشخص زمانی به حالت تعلیق دربیاید. البته تاکید شده که در صورت تخطی ایران از هر یک از شرط های این طرح، تحریم ها بلافاصله از سرگرفته خواهد شد.

بر اساس بیانیه مرکز کنترل و منع گسترش تسلیحات هسته یی، اگر ایران با همه شرط های مندرج در این طرح موافقت نکند، می تواند با پذیرش خارج کردن ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی و سپردن آن به یک کشور دیگر، بخشی از تحریم ها را متوقف کند. به اعتقاد متخصصان سیاسی و نظامی، این می تواند یک موفقیت موقت باشد تا به نگرانی های دیگر درباره پرونده هسته یی ایران هم رسیدگی شود.

آن ها تاکید کرده اند که برای پیشرفت واقعی در دور جدید مذاکرات ایران و 1+5، هر دو طرف باید با اهداف منطقی، احترام متقابل و رفتار قابل پذیرش بین المللی قدم به قزاقستان بگذارند.

مرکز کنترل و منع گسترش تسلیحات هسته یی، از اتاق فکرهای مستقر در واشنگتن است که برای کاهش ذخایر تسلیحات هسته یی در سراسر جهان تلاش می کند. جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته یی و مقابله با تروریسم هسته یی، از جمله ماموریت های این سازمان است.

به گزارش ایسنا، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشش درباره برنامه هسته یی ایران در آبان ماه گذشته با تایید افزایش تعداد سانتریفیوژ های سایت فردو اعلام کرد که ایران 82.7 کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده تا 20 درصد را به 38 کیلوگرم اورانیوم به صورت پودرU3O8 تبدیل کرده است.

کارشناسان این اقدام ایران را نوعی اعتمادسازی ارزیابی می کنند زیرا این پودر قابلیت استفاده در تسلیحات هسته یی را ندارد و صرفا در اهداف صلح آمیز قابل استفاده است.

کلید واژه ها: هسته یی یی تسلیحات تسلیحات هسته یی گسترش تسلیحات هسته گسترش تسلیحات گسترش تسلیحات هسته یی اورانیوم منع منع گسترش تسلیحات منع گسترش منع گسترش تسلیحات هسته و منع گسترش کنترل و و منع گسترش تسلیحات کنترل و منع کنترل و منع گسترش و منع مذاکرات تحریم بین المللی انرژی مرکز کنترل یی در مرکز کنترل و منع در واشنگتن تسلیحات هسته یی در واشنگتن هسته یی در مرکز کنترل و


نظر شما :