مبادلات تجاری ایران و آذربایجان به زودی یک ملیارد دلار می شود

۰۶ آذر ۱۳۹۱ | ۲۲:۱۱ کد : ۱۹۰۹۶۱۰ سرخط اخبار

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن پاک‌آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو در گفت‌وگو با سایت آذری اینترفاکس در ارزیابی از سطح کنونی مناسبات ایران و آذربایجان اظهار داشت: جمهوری آذربایجان در شمال غربی ایران و در منطقه استراتژیک قفقاز قرار دارد. این کشور به دلیل وجود پیوندها و مشترکات فراوان تاریخی، مذهبی، فرهنگی و نژادی دارای اهمیت بسیاری نزد ایرانیان است. مناسبات دو کشور در زمینه فرهنگی نیز در حال توسعه است. در زمینه سیاسی، کمیته مشورتی سیاسی بین دو کشور تاسیس شده و معاونان وزرای امور خارجه هر شش ماه یک بار در تهران و باکو مسائل و مشکلات موجود بین دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه دیدارهای سه جانبه وزیران امور خارجه ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه به طور منظم انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در سال گذشته هفته فرهنگی ایران با حضور حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار شد و هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان نیز در ایران برپا شد. جمهوری آذربایجان و ایران به منظور ثبت جهانی عید نوروز در فهرست میراث فرهنگی یونسکو مشترکاً به این سازمان مراجعه کردند و در نتیجه آن، عید نوروز در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید. در حال حاضر فعالیت‌های مشترک برای ثبت جنگل‌های هیرکانی نیز در فهرست میراث مادی و فرهنگی یونسکو در حال پیگیری است.

سفیر ایران در باکو در پاسخ به این سؤال که در طی مدت فعالیت خود در آذربایجان برای کدام بخش‌ها اولویت قایل می‌شوید؟ اظهار داشت: همکاری در سه حوزه تجارت، حمل و نقل و انرژی برای دو کشور حائز اهمیت است و من در دوره ماموریت خود برای توسعه همکاری‌های اقتصادی در این سه حوزه اولویت قائل هستم.

پاک‌آیین درباره مناسبات اقتصادی دو کشور نیز با بیان اینکه می‌توان سطح مناسبات اقتصادی بین دو کشور را خوب ارزیابی کرد، گفت: اما با توجه ظرفیت‌های فراوان همکاری، سطح فعلی راضی‌کننده نیست و باید ارتقا یابد. حمل‌ و نقل یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد محسوب می‌شود و ایفای نقش پل ارتباطی بین اروپا و آسیا، موجب افزایش اهمیت جغرافیایی ایران شده و جمهوری آذربایجان امکان صادرات محصولات خود به بازارهای اروپا و آسیا و آفریقا از طریق ایران دارد.

وی ادامه داد: طبعاً احداث خط آهن قزوین ـ رشت ـ آستارا که بخشی از شاهراه حمل ‌و نقل بین‌المللی «شمال ـ جنوب» است، روند ترانزیت کالا را سرعت می‌بخشد. حجم سالانه مبادلات اقتصادی بین دو کشور با توجه به سال‌های گذشته تقریباً معادل 500 میلیون دلار آمریکاست. این رقم تنها شامل آمار رسمی است. در عین حال مناسبات بخش خصوصی 2 کشور در سطح بالایی قرار دارد و ما در تلاش هستیم در سال‌ آتی حجم مبادلات تجاری را به یک میلیارد دلار برسانیم. پتانسیل‌های اقتصادی وسیع موجود در هر دو کشور این امکان را فراهم کند.

پاک‌آیین با ذکر این نکته که در حال حاضر گاز جمهوری آذربایجان از مسیر ایران به نخجوان سوآپ می‌شود، افزود: در حوزه‌های ترانزیت، راه ایران امن‌ترین، نزدیک‌ترین و اقتصادی‌ترین راه ترانزیتی برای کشورهای این منطقه از جمله جمهوری آذربایجان است. از خطوط ریلی، خطوط جاده‌ای و دریایی ایران استفاده می‌شود و در حوزه تجارت و انرژی بیشترین همکاری را داریم.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان درباره ساخت راه‌آهن شمال - جنوب نیز خاطرنشان کرد: در این پروژه تاکنون پیشرفت فیزیکی حدود 75 درصدی را داشته‌ایم و امیدواریم که باقیمانده طرح را ظرف یک سال آینده به پایان برسانیم. با اتصال قزوین به بندر انزلی و آستارا و سپس به کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپای شرقی، مسیری مطمئن برای جابه‌جایی کالا و مسافر ایجاد می‌شود.

پاک‌آیین اضافه کرد: طول مسیر خط راه‌آهن 205 کیلومتر است. فاصله قزوین تا رشت 164 کیلومتر است، که 4 پیمانکار ایرانی در حال انجام پروژه هستند. 82 دهانه پل به طول 9 کیلومتر، از 10 تا 1500 متر و 53 تونل به طول 22 کیلومتر، از 70 تا 2000 متر، مهمترین ویژگی‌های خط راه‌آهن قزوین ـ رشت ـ انزلی ـ آستارا است.

وی درباره برگزاری پنجمین نشست کمیسیون  مشترک همکاری‌های اقتصادی نیز گفت: فعال شدن کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور، همکاری‌های فیمابین را قانونمند ساخته و توسعه داده است. برگزاری اجلاس بعدی در باکو می‌تواند حجم مبادلات تجاری را افزایش داده و رشد اقتصادی ایجاد کند. برای تعیین تاریخ پنجمین نشست کمیسیون  مشترک همکاری‌های اقتصادی در حال رایزنی با دوستان آذربایجان هستیم.

پاک‌آیین درباره مذاکرات رژیم حقوقی دریای خزر نیز عنوان کرد: مذاکرات درباره رژیم حقوقی خزر در سطوح مختلف از جمله مذاکرات گروه ویژه کاری تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در جریان است و نشست دوره‌های آن به طور منظم برگزار می‌شود. گروه‌های کاری کشورهای ساحلی در حال مذاکره بر سر پیش‌نویس کنوانسیون رژیم حقوقی هستند و بر این اساس، اصول کلی فعالیت‌ها و حقوق کشورها در این دریا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کلید واژه ها: آذربایجان اقتصادی جمهوری آذربایجان مناسبات بین دو بین دو کشور قزوین خزر کیلومتر


نظر شما :