نگرانی افکار عمومی رژیم صهیونیستی

تلاویو برای جنگ دنبال بهانه می‌گردد

۱۱ مرداد ۱۳۹۱ | ۱۴:۲۹ کد : ۱۹۰۴۹۲۵ اخبار اصلی خاورمیانه
مئیر داگان، رئیس سابق موساد در گفت‌وگو با روزنامه یدیعوت احرونوت نتانیاهو و باراک را دو خطر بزرگ برای اسرائیل دانسته است.
تلاویو برای جنگ دنبال بهانه می‌گردد

دیپلماسی ایرانی: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر تندروی رژیم صهیونیستی و ایهود باراک، وزیر دفاع این رژیم تصمیم گرفته اند که به ایران حمله کنند؛ اما آن چه آنها را تا کنون باز داشته است تنها نبود یک دلیل قانع کننده است. این چیزی است که یکی از منابع نزدیک به نخست وزیر اسرائیل در پایان سفر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا گفته است. نگرانی از این موضوع به اندازه ای است که اعضای دفتر نخست وزیری اسرائیل با دستپاچگی اقدام به درز این خبر به رسانه ها کرده اند. به اعتقاد برخی از تحلیلگران میان این درز اخبار با آمدن لئون پانه تا، وزیر دفاع امریکا به اسرائیل ارتباطی وجود دارد.

به گزارش روزنامه السفیر، چاپ لبنان، آن چه در طول چند ماه گذشته در رسانه های اسرائیلی درباره ایران منتشر شده، این است که تلاش مشترکی میان نتانیاهو، باراک و لیبرمن برای ایجاد یک اجماع قومی برای توجیه حمله به ایران در جریان است، که تلاش دارد تحت شعار "ایران اولا" افکار عمومی جامعه اسرائیل را برای حمله به ایران آماده کند. آنها در این زمینه یک مناقشه بی سابقه ای را در اسرائیل ایجاد کرده اند.  

ناحوم بارنیع، تحلیلگر مسائل سیاسی در این زمینه به روزنامه یدیعوت احرونوت گفته است که «حکومت تندروی اسرائیلی می خواهد با این کار افکار عمومی اسرائیل را برای حمایت از امکان حمله نظامی به ایران ترغیب کند. همان چیزی که در جنگ اول با لبنان اتفاق افتاد. در آن موقع اریل شارون، وزیر جنگ وقت تلاش هایی را برای قانع ساختن طرف های اسرائیلی به کار گرفت و جنگی را آغاز کرد که هیچ گونه اجماعی در داخل اسرائیل بر سر آن وجود نداشت. این در حالی است که در حال حاضر کسی در اسرائیل تمایلی به چنین جنگی ندارد.»

در مقابل این نشت اطلاعاتی، اهرون فرکش، رئیس شعبه سابق اطلاعات نظامی اسرائیل می گوید: «اسرائیل به هیچ وجه نمی تواند با تهدیدهای ایران مقابله کند، ایران ذاتا قدرتمند است. اسرائیل اگر بخواهد جنگی را با ایران آغاز کند باید حمایت ایالات متحده امریکا را پشت سر خود داشته باشد.»

فرکش اشاره می کند که در جنگ با ایران اسرائیل به هیچ وجه نباید مستقیما دخالت داشته باشد بلکه باید در این جنگ جزء کوچکی از آن باشد که در آن مشارکت کرده است.

این در حالی است که افراد نزدیک به دولت نتانیاهو مانند دان مریدور، وزیر امور امنیتی در این دولت، امنون لیفکین شاحک، رئیس سابق ستاد ارتش و دیگران تلاش های بی امانی را برای قانع کردن نتانیاهو برای منصرف شدن از حمله به ایران آغاز کرده اند. آنها دائما به نخست وزیر و وزیر دفاع وی یادآور می شوند که مبادا غرور جنگ های گذشته مثل جنگ اکتبر یا جنگ اول لبنان آنها را در بر بگیرد و بخواهند با ایران وارد جنگ شوند.

در همین رابطه اوری مسگاف، روزنامه نگار صهیونیست در این باره نوشت: اسرائیل به هیچ وجه آماده یک فاجعه بزرگ نیست.

اما مساله برای اسرائیلی ها این است که اسرائیل نتانیاهو به ایهود باراک که می رسد خود یک خطر ثانوی بزرگ تر به وجود می آورد. برای همین است که می بینیم که از نوامبر 2011 تا کنون مواضع اسرائیل تغییر نکرده است. باراک در آن زمان با مصاحبه با رادیو ارتش گفت: «اسرائیل به طور رسمی از جامعه جهانی می خواهد که در تعامل با پرونده هسته ای ایران گزینه های دیگر را از نظر دور نگه ندارد.» اظهارات وی در آن موقع پروژه فکر کردن به گزینه نظامی علیه ایران را رقم زد.

در این میان گفته می شود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و وزیر جنگش ایهود باراک پشت پرده توافق کرده اند در صورتی که مذاکرات هسته ای به بن بست برسد و در صورتی که جنگی با ایران درگیر بگیرد از سلاح های کشتار جمعی استفاده کنند. مقام های ارشد رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند که رسیدن ایران به بمب هسته ای را خط قرمز خود می دانند و اجازه نمی دهند در هر صورتی ایران به توانایی لازم برای ساخت سلاح هسته ای برسد.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که هدفش از دستیابی به تکنولوژی هسته ای صرفا اهداف صلح آمیز است در حالی که غرب به ویژه ایالات متحده امریکا و اسرائیل بدون یافتن کوچک ترین مدرکی مدعی اند که هدف ایران از دستیابی به تکنولوژی هسته ای جنبه نظامی دارد.

این در حالی است که مئیر داگان، رئیس سابق موساد در گفت وگو با روزنامه یدیعوت احرونوت نتانیاهو و باراک را دو خطر بزرگ برای اسرائیل دانسته و گفته است که آنها افراد تندروی شناخته شده ای در اسرائیل هستند که می خواهند ما را به سمت ویرانی تمام عیار هدایت کنند.

کلید واژه ها: اسرائیل نتانیاهو باراک وزیر امریکا جنگی نظامی نخست وزیر


نظر شما :