انتخابات امریکا زیر ذره بین دیپلماسی ایرانی

رقابت برای بقا

نویسنده خبر: حسین هوشمند
دیپلماسی ایرانی از این هفته به مناسبت انتخابات آینده ایالات متحده امریکا به بررسی عملکرد کاندیداهای این انتخابات می پردازد.
رقابت برای بقا
 

دیپلماسی ایرانی: با نزدیک شدن به زمان انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان، رقابت میان آنها به مرحله حساسی رسیده است و در چند روز گذشته شاهد برگزاری دهمین مناظره آنها بودیم. در انتخابات مقدماتی امسال جمهوری خواهان، 8 کاندیدا شرکت دارند، میت رامنی فرماندار سابق ماساچوست (64 ساله)، ریک پری فرماندار تگزاس (معاون جورج دبلیو بوش در فرمانداری تگزاس) 61 ساله ، هرمن کین رئیس سابق رستوران زنجیره ای پدر خوانده (65) ، ران پل نماینده ناحیه 14 تگزاس (76) ، میشل بکمن نماینده ناحیه 6 مینه سوتا (55) ، نیوت گینگریچ رئیس سابق مجلس نمایندگان (68) ، جان هانتزمن فرماندار سابق یوتا (51) و ریک سنتروم سناتور سابق پنسیلوانیا (53) .

 

 مناظره میشیگان :

 

نهمین مناظره امسال، 9 نوامبر در راچستر میشیگان و به میزبانی شبکه سی ان بی سی و حزب جمهوری خواه میشیگان برگزار شد و موضوع آن مسائل اقتصادی بود. این مناظره در شرایطی برگزار می شد که نگاه ها به سوی پری و کین بود. این مناظره یکی از آخرین شانس های پری برای بهبود موقعیتش بود. وی در هفته های ابتدایی که وارد رقابت ها شده بود از محبوبیت بالایی برخوردار بود ولی بعد از چند اجرای ناموفق در مناظره ها جایگاهش را از دست داد به طوری که حتی زمزمه هایی در کمپین وی، مبنی بر شرکت نکردن در مناظره ها وجود داشت. جدول زیر افول محبوبیت وی را از 25 سپتامبر تاکنون نشان می دهد.
 

fivethirtyeight-1111-gingrichsurge_perry-blog480.png

منبع : نیویورک تایمز
 

هرمن کین هم که در هفته های اخیر افزایش محبوبیت داشت بعد از اتهام آزار جنسی که توسط سه زن علیه وی مطرح شد، دچار چالش شده بود و در این مناظره باید جایگاه خود را بهبود می بخشید. نقطه عطف این مناظره زمانی بود که ریک پری از برنامه اش برای حذف سه وزارت خانه فدرال می گفت. "زمانی که من رئیس جمهور شوم این سه وزارت خانه فدرال حذف می شوند، تجارت، آموزش و اااه ... سومی اش چی بود؟ یک لحظه صبر کنید، تجارت و اااه... نه نمی تونم، یادم نمیاد، متأسفم، اوپپپپسس" این موضوع با خنده حضار و دیگر کاندیداها همراه شد و 54 ثانیه طول کشید که پری از آن به عنوان 54 سال یاد می کند. (سومین مورد انرژی بود) شاید این موضوع یک خطای انسانی معمولی بوده باشد ولی تأثیر بدی بر جایگاه وی گذاشت. کریستین فری استراتژیست جمهوری خواه اعتقاد دارد همین لحظه های کوچک است که سرنوشت و جایگاه کمپین هر کاندیدا را مشخص می کند. استیو اشمیت از استراتژیست های جمهوری خواهان و مدیر کمپین مک کین در انتخابات 2008 هم اعتقاد دارد کمپین ریک پری را باید تمام شده دانست. به طور قطع بازنده مناظره میشیگان را باید ریک پری دانست اما این مناظره، عملکرد پری و اتهامات جنسی علیه هرمن کین یک برنده داشت و آن نیوت گینگریچ است که در نظر سنجی های اخیر رشد داشته است جدول زیر روند افزایش وی را نشان می دهد.
 

fivethirtyeight-1111-gingrichsurge_gingrich-blog480.png

منبع : نیویورک تایمز
 

مناظره کارولاینای جنوبی :

 

دهمین مناظره، 12 نوامبر در اسپارتانبورگ کارولاینای جنوبی به میزبانی سی بی اس نیوز، نشنال ژورنال و حزب جمهوری خواه کارولاینای جنوبی برگزار شد و با موضوع سیاست خارجی بود. از مهمترین مباحث مطرح شده در این مناظره می توان به موارد زیر اشاره کرد: تمامی کاندیداهای جمهوری خواهان متفق القول از سیاست های اوباما در قبال ایران انتقاد داشتند و عقیده داشتند که اوباما در برخورد با ایران موفق عمل نکرده و آنها از حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران حمایت می کنند، همچنین رامنی در مقاله ای که 10 نوامبر در وال استریت ژورنال نوشت اظهارات تندی را علیه ایران به کار برد. رامنی اعتقاد دارد که "اگر اوباما برای دور دوم انتخاب شود به ایران اجازه می دهد که به سلاح اتمی دست یابد ولی من اگر رئیس جمهور شوم امکان ندارد اجازه دهم ایران به سلاح اتمی دست بیابد و با استفاده از نیروی نظامی جلوی این اقدام آنها را می گیرم."

موضوع دیگری که مورد انتقاد شدید کاندیداهای جمهوری خواهان بود سیاست های اوباما در قبال اسرائیل بود. آنها مخالف پیش شرط دولت اوباما در قبال مذاکرات صلح مبنی بر لزوم بازگشت اسرائیل به مرزهای 1967 هستند و اظهارات اوباما و سارکوزی در نشست جی20، علیه نتانیاهو را تقبیح کردند. میشل بکمن اعتقاد داشت آن قدر که اوباما از معترضین وال استریت حمایت کرده از اسرائیل حمایت نکرده است. موضوع دیگر بحث خروج نیروها از عراق و افغانستان بود که در آن کاندیداها با استراتژی اوباما مبنی بر خروج نیروها از عراق و افغانستان مخالف بودند، رامنی اعلام کرد "استرتژی اوباما مبنی بر شروع فرآیند خروج نیروها از سپتامبر آینده امری اشتباه است" تنها جان هانتزمن موافق خروج نیروها از عراق و افغانستان بود. موضوع مورد بحث دیگر در مورد انقلاب های منطقه بود که میشل بکمن اعلام کرد اگر من رئیس جمهور بودم اجازه نمی دادم مبارک سقوط کند و از وی حمایت می کردم. همچنین در مورد غرق مصنوعی (نوعی شکنجه که در دوران جورج دبلیو بوش علیه مجرمان تروریستی انجام می شد) هم صحبت شد، بعد از مخالفت اوباما با این روش و اینکه "غرق مصنوعی شکنجه و آزار است" جمهوری خواهان نسبت به آن واکنش نشان دادند و اعلام کردند مخالف شکنجه نامیدن آن هستند، به غیر از پل و هانتزمن بقیه کاندیداها از غرق مصنوعی حمایت کردند.

انتقاد جمهوری خواهان از سیاست خارجی اوباما در حالی صورت می گیرد که براساس آخرین نظرسنجی مؤسسه گالوپ 63 درصد مردم آمریکا موافق استراتژی مبارزه با تروریسم وی و 52 درصد موافق عملکرد وی در عراق و 48 درصد موافق عملکردش در رابطه با افغانستان هستند.

 

وضعیت مالی کمپین ها:

 

جدول زیر کل درآمدهای کمپین های کاندیداها را از ابتدای امسال تاکنون نشان می دهد.

کاندیدا

میزان درآمد (میلیون دلار)

obama-50x50.jpg

باراک اوباما

158

romney-50x50.jpg

میت رامنی

33

perry-50x50.jpg

ریک پری

18

ronpaul-50x50.jpg

ران پل

13

bachmann-50x50.jpg

میشل بکمن

9

cain-50x50.jpg

هرمن کین

6

huntsman-50x50.jpg

جان هانتزمن

5

gingrich-50x50.jpg

نیوت گینگریچ

3

santorum-50x50.jpg

ریک سنتروم

2

منبع : واشینگتن پست

 

وضعیت نظرسنجی ها:

 

نظرسنجی ها یکی از ابزارهای مهم در نشان دادن وضعیت کاندیداها به شمار می روند، مؤسسات زیادی به صورت تخصصی به این موضوع می پردازند و به طور روزانه و بعد از هر اظهار نظر یا واقعه ای جایگاه هر کاندیدا را نشان می دهند. جدول زیر آخرین وضعیت کاندیداها را نشان می دهد.

 

 
 

کاندیدا

 

مؤسسه نظرسنجی (ارقام به درصد می باشد)

آر سی پی

مک کلتچی

فاکس نیوز

سی ان ان

میت رامنی

21

23

22

24

نیوت گینگریچ

20

19

23

22

هرمن کین

19

17

15

14

ریک پری

9

8

7

12

ران پل

7

10

8

8

میشل بکمن

5

5

6

6

جان هانتزمن

2

1

3

3

ریک سنتروم

2

1

2

3

منبع : وال استریت ژورنال

 

روزشمار:

 

مناظره بعدی جمهوری خواهان، 22 نوامبر در واشینگتن دی سی و به میزبانی سی ان ان، بنیاد هریتیج و مؤسسه امریکن اینترپرایز و با تأکید بر امنیت ملی برگزار می شود.

اولین انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان، 3 ژانویه در آیوا برگزار می شود.

 
حسین هوشمند

نویسنده خبر

عضو هيئت تحريريه ديپلماسي ايراني

hossein. houshmand@gmail.com

 

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: مناظره اوباما جمهوری خواهان پری این مناظره کاندیداها کمپین سی ریک کین نوامبر نوامبر در خواهان خروج نیروها نیروها از خروج نیروها از اسرائیل میشیگان نیروها موافق افغانستان عراق ریک پری رامنی


نظر شما :