گامبیا روابط خود با ایران را قطع کرد

۰۲ آذر ۱۳۸۹ | ۱۵:۵۳ کد : ۹۴۲۳ اخبار اصلی
روز گذشته گامبیا اعلام کرد که تمامی روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع می کند.
گامبیا روابط خود با ایران را قطع کرد

روز گذشته گامبیا اعلام کرد که تمامی روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع می کند. این خبر ناگهانی توجه رسانه ها را به خود جلب کرد. این خبر در ادامه خبرهای روزهای اخیر در مورد کشف یک محموله اسلحه منسوب به ایران در نیجریه مورد توجه قرار گرفته است.

گامبیا که  یکی از کوچک ترین کشورهای آفریقا، واقع  در غرب این قاره است،  روز دوشنبه به نمایندگان جمهوری اسلامی ۴۸ ساعت فرصت داد تا خاک آن کشور را ترک کنند.

دولت یحیی جامه، رئیس جمهوری گامبیا، دوشنبه یکم آذرماه (۲۲ نوامبر) با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «تمام پروژه ها و برنامه های دولت گامبیا که با همکاری جمهوری اسلامی ایران اجرا می شود، لغو شده است.»

دولت گامبیا در بیانیه اش از تمام شهروندان ایران که به نمایندگی از طرف جمهوری اسلامی در گامبیا فعالیت می کنند، خواسته است که در ظرف ۴۸ ساعت این کشور را ترک کنند.

هرچند گامبیا دلیلی برای این تصمیم خود اعلام نکرده است، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در دولت گامبیا می گوید که این تصمیم به ماجرای ارسال سلاح از ایران به نیجریه که بر اساس گزارش ها قرار بوده به گامبیا برده شود، ارتباط دارد.

نام دو کشور اخیرا در گزارش نیجریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد برده شد که در آن، نیجریه اعلام کرده بود محموله ای حاوی مهمات و تسلیحات جنگی که مبدا آن ایران بوده است را ماه گذشته میلادی در لاگوس کشف و ضبط کرد. تحریم های سازمان ملل متحد تهران را از ارسال سلاح به خارج منع می کند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، بدون این که نامی از گامبیا ببرد، گفته بود که سلاح های ضبط شده توسط ماموران امنیتی نیجریه از سوی یک شرکت خصوصی ایرانی به «یکی از کشورهای غرب آفریقا» فروخته شده بود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، یک سال پیش با سفر به گامبیا بر توسعه روابط با این کشور تاکید کرده بود. او در دوم آذرماه ۱۳۸۸ در بانجول، پایتخت گامبیا، روابط ایران و گامبیا را «برادرانه و بسیار خوب و مثبت» ارزیابی کرده بود. او در کنفرانس خبری مشترکی که یحیی جامه، رئیس جمهوی گامبیا، در آن حضور داشت، گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران مصمم است روابط و همکاری های خود را در همه زمینه ها با گامبیا گسترش دهد و هیچ محدودیتی هم برای توسعه این روابط نداریم.»

یحیی جامه در سال ۱۹۹۴ با انجام یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت. او در سال ۲۰۰۶ میلادی سومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد. گروه های طرفدار حقوق بشر دولت وی را به نقض حقوق و آزادی های اساسی شهروندان متهم کرده اند، اما وی این اتهام را رد می کند.

مقام های جمهوری اسلامی هنوز به خبر قطع رابطه گامبیا با ایران واکنشی نشان نداده اند.


نظر شما :