نگاهی به رویدادهای مهم جهان در هفته گذشته

۲۵ تیر ۱۳۸۸ | ۱۸:۱۲ کد : ۵۱۶۷ اخبار اصلی
هر پنج‌شنبه با ديپلماسى ايرانى؛ مروری بر مهم ترین اخبار و رویدادهای هفته گذشته از گوشه و کنار جهان.
 نگاهی به رویدادهای مهم جهان در هفته گذشته

احتمالا هزاران اويغور در سين کيانگ کشته شده‌اند

ربيعه قدير در کنفرانسى مطبوعاتى در مقر کنگره جهانى اويغور در واشنگتن، اعلام کرد بر اساس اطلاعات تاييد نشده شمار کشته‌ها بيش از هزار نفر است و برخى‌ها نيز گفته‌اند حدود سه هزار نفر کشته شده‌اند.

قدير همچنين افزود مردم اويغور فقط در ارومچى پايتخت سين کيانگ کشته نشده‌اند بلکه در سرتاسر اين منطقه وسيع در شهر‌هاى مختلف مانند کاشغر کشتار‌هاى وسيع صورت گرفته است.

حمايت گروه هشت و کشورهاى درحال توسعه از روند صلح خاورميانه

رهبران هشت کشور صنعتى جهان در نشست با رهبران کشورهاى در حال توسعه موسوم به "5+1" در شهر لاکوئيلاى ايتاليا که شامل برزيل، چين، هند، مکزيک، آفريقاى جنوبى به اضافه مصر هستند، بر حمايت همه جانبه‌ى خود از فرآيند صلح خاورميانه بر اساس راهکار تشکيل دو کشور مستقل فلسطين و اسراييل تاکيد کردند.

مخالفت رييس جمهور و معارضان لبنانى با اولين ساختار دولت جديد

منابع لبنانى از اولين ساختار تشکيل دولت جديد لبنان خبر دارند که نتوانست موافقت رييس جمهور و رهبران احزاب معارض اين کشور را به خود جلب کند.

روزنامه‌ عربستانى الوطن به نقل از منابع لبنانى فاش کرد که اولين ساختار دولت جديد لبنان شامل 16 وزير براى اکثريت، 10 وزير براى معارضان و چهار وزير براى رييس جمهور است که مورد مخالفت معارضان و رييس جمهور لبنان قرار گرفته است.

نخستین دیدار اوباما با رهبر کاتولیک های جهان

باراک اوباما امروز برای نخستین بار به عنوان رئیس جمهور آمریکا با "پاپ بندیکت شانزدهم" دیدار کرد.

رئیس جمهور آمریکا و رهبر کاتولیک های جهان در دیدار خود در مورد مسائل مشترک واتیکان و کاخ سفید از جمله موضوع قانونی شدن سقط جنین گفتگو کردند.

برگزارى تجمع و راهپيمايى در ارومچى ممنوع شد

اداره امنيت عمومى شهر ارومچى شنبه 20 تير با انتشار بيانيه‌اى اعلام کرد برگزارى تجمعات، تظاهرات و راهپيمايى‌هاى غيرقانونى در اين شهر ممنوع است.

 مقامات پليس چين اعلام کرده اند اوضاع امنيتى شهر ارومچى، مرکز استان آشوب زده سين کيانگ در شمال غربى چين،‌ که پنجم ژوئيه صحنه درگيرى هاى شديد بود، ‌اکنون تحت کنترل در آمده است اما همچنان در برخى از نقاط اين شهر تجمعات، تظاهرات و راهپيمايى‌هاى پراکنده غيرقانونى برگزار مى‌شود.

شمار تلفات درگيرى‌هاى غرب چين به 184 تن رسيد

خبرگزارى دولتى شينهوا اعلام کرد که 137 تن از قربانيان درگيرى‌ها در شهر ارومچى در استان شينجيانگ چين، از گروه نژادى "هان" و 45 مرد و زن ديگر از نژاد اويغور که اقليت مسلمان در غرب چين هستند، بوده‌اند.

عباس درخواست نتانياهو را براى ازسرگيرى مذاکرات رد کرد

محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطين، براى اولين بار مذاکرات با رژيم صهيونيستى را بيهوده خواند و با درخواست بنيامين نتانياهو نخست وير اين رژيم مبنى بر از سرگيرى فورى مذاکرات مخالفت کرد.

وى همچنين تاکيد کرد که هيچ گونه راهکار ميانه‌اى را در خصوص فرآيند صلح به ويژه مساله‌ شهرک‌سازى‌هاى رژيم صهيونيستى نخواهد پذيرفت.

سوریه: از هرگونه سفر اوباما استقبال مى‌کنيم

وليد معلم وزير امور خارجه سوريه، در کنفرانس خبرى مشترک با برنار کوشنه وزير امور خارجه فرانسه در دمشق، تاکيد کرد: مذاکره و گفت‌وگو ميان رهبران آمريکا و سوريه سهم بسزايى در تحقق امنيت و ثبات در منطقه خواهد داشت؛ لذا سوريه از هر گونه سفر احتمالى باراک اوباما رييس جمهور آمريکا به دمشق استقبال مى‌کند.

اتحادیه اروپا نظارت بر انتخابات افغانستان را آغاز کرد

اتحادیه اروپا با نزدیک به هفتاد تحلیلگر و ناظر انتخاباتی از بیست و پنج کشور جهان، ماموریت نظارتی خود بر انتخابات افغانستان را آغاز کرد.

مسئولان این گروه نظارتی می گویند که آنان بنا به درخواست کمیسیون انتخابات افغانستان به این کشور آمده اند. این ناظران در همکاری با کارمندان افغان بر فعالیت های انتخاباتی نظارت خواهند کرد.

گفتگوهاى استراتژيک چين و آمريکا به زودى آغاز مى‌شود

مقامات بلندپايه آمريکا و چين 27 و 28 ژوئيه (پنجم و ششم مرداد) گردهم مى‌آيند تا نخستين گفتگوى استراتژيک و اقتصادى بين دو کشور را در دوران رياست جمهورى باراک اوباما برگزار کنند.

وزارتخانه‌هاى امور خارجه و خزانه دارى آمريکا و چين در بيانيه‌اى اعلام کردند در اين گفتگوى مشترک بين آمريکا و چين چالش‌ها و فرصت‌هايى که هر دو کشور در زمينه‌هاى مختلف ازجمله مسائل دوجانبه، مسائل منطقه‌اى و جهانى با آن روبرو هستند بررسى خواهد شد.

توافقنامه نابوکو امضا شد

سران چهار کشور اروپایی شامل اتریش، بلغارستان، مجارستان و رومانی و همچنین ترکیه توافقنامه اجرای طرح خط لوله انتقال گاز موسوم به نابوکو را امضا کردند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه 22 تير این توافقنامه را به همراه نخست وزیران اتریش، بلغارستان،‌ مجارستان و رومانی امضا کرد.

سفر غيرمنتظره رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا به کرکوک

مايکل مولن رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، روز دوشنبه در سفرى غير منتظره و به منظور ديدار با نمايندگان قوميت‌هاى مختلف کرکوک، وارد اين شهر شد و نشستى را پشت درهاى بسته با نمايندگان کرد، عرب،‌ ترکمن و مسيحى کرکوک با حضور رييس پليس اين استان برگزار کرد.

انتقاد گرجستان از سفر مدودف به اوستیای جنوبی

گرجستان در واکنش به سفر مدودف به اوستیای جنوبی از این اقدام به شدت انتقاد کرد و آن را در راستای دامن زدن به اختلافات منطقه ای ارزیابی کرد. به اعتقاد مقامات تفلیس سفر مدودف به اوستیای جنوبی که آن را بخشی از خاک خود می دانند، غرض ورزانه است.

کسرى بودجه آمريکا از مرز يک تريليون دلار گذشت

کسرى بودجه آمريکا براى اولين بار در تاريخ اين کشور از مرز یک تريليون دلار گذشت و پيش بينى‌‌ها حاکى از آن است که اين ميزان تا پايان سال مالى جارى به 2 تريليون برسد.

آغاز نشست سران جنبش عدم تعهد در شرم الشيخ

رهبران کشورهاى در حال توسعه براى نشست سران جنبش غير متعهد‌ها در مصر گردهم آمدند تا در مورد تاثيرات بحران مالى جهانى روى کشورهاى خود بحث و تبادل نظر کنند.

رئيس پارلمان اروپا انتخاب شد

پارلمان اروپا با اکثريت آرا يرزى بوزک رئيس‌جمهورى سابق لهستان و يکى از نخستين فعالان حامى دموکراسى در اين کشور کمونيستى را به‌عنوان رياست اين نهاد اروپايى انتخاب کرد.

بوزک با کسب 555 راى از مجموع 644 راى با اکثريت قاطع آرا در نخستين نشست پارلمان جديد اتحاديه اروپا با 736 کرسى به ‌عنوان رئيس اين پارلمان انتخاب شد.


نظر شما :