جوزف بایدن کیست؟

۰۴ شهریور ۱۳۸۷ | ۱۹:۱۵ کد : ۲۵۳۱ اخبار اصلی
معاون باراک اوباما مى خواهد با ايران گفت و گو کند
جوزف بایدن کیست؟
جوزف بایدن در 20 نوامبر سال 1942 میلادی در پنسیلوانیا به دنیا آمد. وی که در حال حاضر ششمین دوره حضور خود در سنای امریکا را پشت سر می گذارد در تاریخ 23 آگوست 2008، از طرف باراک اوباما، کاندیدای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 میلادی امریکا به عنوان معاون خود انتخاب شد.
 
وی در حال حاضر رییس کمیته روابط خارجی در کنگره صد و دهم سنای امریکا است. جوزف بایدن پیش از این نیز در این سمت قرار داشت و همچنین به عنوان رییس کمیته عدالت سنا نیز انتخاب شده بود.
 
این سناتور با سابقه، در سال 1988 تجربه ناموفق انتخابات ریاست جمهوری را پشت سر گذاشته بود. وی در سال 2008 برای بار دوم به عنوان کاندیدای حزب دموکرات انتخاب شد که در تاریخ 3 ژانویه سال 2008 انصراف خود را اعلام کرد.
 
جوزف بایدن، فرزند ارشد خانواده 6 نفره بایدن بود که پس از آنکه جوزف به سن 10 سالگی رسید به نیوکسل منتقل شدند جایی که پدر وی یک فروشنده اتومبیل بود. در سال 1965، بایدن از دانشگاه دلاوار در دو رشته تاریخ و علوم سیاسی فارق التحصیل شد و پس از آن در رشته حقوق ادامه تحصیل داد.
 
در سال 1966 زمانی که هنوز دانشجوی دانشکده حقوق بود با نیلا هانتر ازدواج کرد و صاحب سه فرزند شد. کمی پس از آنکه جوزف بایدن برای اولین بار در سال 1972 به عنوان سناتور در سنای امریکا مشغول به کار شد، دختر و همسرش در یک تصادف رانندگی جان خود را از دست دادند.
در سال 1977، بایدن با جیل تریسی جاکوبز ازدواج کرد و آنها صاحب یک دختر شدند.
 
زمانی که بایدن به عنوان سناتور وارد سنای امریکا شد ششمین جوانی بود که می توانست این سمت را از آن خود کند. در سال 1974 جزو 200 چهره ای بود که مجله تایمز به عنوان چهره های آینده انتخاب کرده بود.
 
جوزف بایدن سال ها است که در کمیته روابط خارجی سنا عضویت دارد. وی از سال 2001 تا سال 2003، ریاست این کمیته را برعهده داشت. زمانی که در سال 2006 دموکرات ها توانستند برای بار دیگر کنترل سنا را به دست بگیرند، بایدن دوباره در راس این کمیته قرار گرفت. تلاش های فراوان وی در درگیریهای منطقه بالکان در دهه 1990 باعث شد سیاست های رییس جمهور را تحت تاثیر قرار داد. وی بارها به منطقه بالکان سفر کرد.
 
پس از 11 سپتامبر سال 2001، بایدن از سیاست های دولت بوش برای حمله به افغانستان حمایت کرد و اعلام کرد که صدام حسین نیز تهدید بزرگی به شمار می رود. در سال 2002 بایدن اعلام کرد که صدام حسین تهدیدی برای امنیت ملی امریکا به شمار می رود که امریکا باید این تهدید را حذف کند. در ماه اکتبر سال 2002، بایدن از جمله سناتورهایی بود که به جنگ در عراق رای مثبت داد و مدت ها از برنامه اشغال عراق حمایت می کرد اما همواره این نکته را نیز یادآور می شد که جنگ عراق باید به جنگی بین المللی تبدیل شود و نیروهای بیشتری عازم عراق شوند.
 
در نوامبر سال 2006، بایدن اعلام کرد که باید به خشونت ها در عراق پایان داد و طرحی را به عنوان راه حل سوم برای عراق پیشنهاد داد. این طرح بر مبنای فدرالیزه کردن عراق و تقسیم آن به سه بخش کردنشین، شیعه نشین و سنی نشین مطرح شد که با مخالفت دولت بوش مواجه شد.
 
جوزف بایدن همچنین خواهان گفت و گوی مستقیم با ایران است. وی معتقد است گزینه نظامی نمی تواند راه حل مناسبی باشد.
از آنجا که تجربه جوزف بایدن در سیاست خارجی امریکا مورد توجه همگان است می تواند سرپوش خوبی برای بی تجربگی باراک اوباما در سیاست خارجی باشد.

( ۱ )

نظر شما :