اشتباهات ترامپ و بایدن

توافق احتمالی با ایران، به معنای شکست امریکا خواهد بود

۱۱ تیر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰ کد : ۲۰۲۰۳۹۸ اخبار اصلی پرونده هسته ای
آنچه از توافق آمریکا و ایران به بیرون درز کرده است اگر درست باشد یک رسوایی و شکست برای کاخ سفید محسوب می شود چرا که علاوه بر آزاد شدن دارایی های ایران، این کشور می تواند به غنی سازی اورانیوم تا سقف ۶۰ درصد ادامه دهد. در حالی که در زمان خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ به دستور دونالد ترامپ، غنی سازی در ایران فقط ۳.۶۷ درصد بود که اکنون با ۱۵ برابر شدن آن موافقت می شود. به همین علت کارشناسانی در واشنگتن معتقدند ترامپ با خروج از توافق هسته ای مرتکب اشتباه شد ولی توافق بایدن با تهران هم اشتباه خواهد بود. 
توافق احتمالی با ایران، به معنای شکست امریکا خواهد بود

نویسنده: محمد قواص

دیپلماسی ایرانی: ایران و ایالات متحده آمریکا خبرها درباره نزدیک بودن دستیابی به توافق بر سر تبادل زندانیان و همچنین بر سر برنامه هسته ای ایران را تکذیب می کنند. این تکذیب کردن، شبیه به تاکتیک های لحظات آخر در میز مذاکره است ولی با فشارهای مخالف داخلی همراه شده که در واشنگتن شدیدتر از تهران است. آنچه در رسانه های بزرگ آمریکایی درباره این توافق منتشر می شود، درز عمدی اطلاعات از سوی واشنگتن است که به احتمال زیاد می خواهد واکنش های داخلی را بسنجد و حرکت بعدی حزب جمهوری خواه را پیش بینی کند تا بتواند متناسب با آن واکنشی نشان دهد که در چارچوب انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 قابل بهره برداری باشد. 

تکذیب دستیابی به توافق از سوی آمریکا، نسبی است به طوری که واشنگتن خبرهای درز کرده در این زمینه را «غیردقیق» توصیف کرده که نشان می دهد تلاش ها ادامه دارد و توافق در آخرین مراحل تکمیل خود است. این تکذیب همچنین در تناقض با سخنان قبلی مقامات آمریکایی است که وجود کانال پشت پرده مذاکره با ایران در مسقط زیر نظر عمان را انکار کردند. 

تکذیب توافق با واشنگتن از سوی تهران به این علت است که مقامات ایرانی نمی خواهند تا وقتی توافق قطعی نشده است، آن را در داخل کشور اعلام کنند. 

تکذیب اخبار دستیابی به توافق توسط تهران و واشنگتن در شرایطی صورت می گیرد که بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان 14 ژوئیه از دستاورد بزرگ در مذاکرات آمریکا و ایران و نزدیک بودن دستیابی آنان به توافق بر سر زندانیان و برنامه هسته ای سخن گفت. وی خاطرنشان کرد که تهران و واشنگتن در دستیابی به توافق برای احیای برجام جدی هستند.

بر اساس این توافق، میلیاردها دلار از دارایی های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف آزاد می شود. با توجه به خشم کنگره از اقدام مشابه رئیس جمهوری سابق آمریکا، باراک اوباما، پس از توافق سال 2015، هضم دست زدن به چنین اقدامی از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی، برای دو حزب دموکرات و جمهوری خواه آسان نخواهد بود به خصوص که در ارزیابی آمریکا درباره نظام جمهوری اسلامی و رفتار خصمانه آن با آمریکا، تغییری ایجاد نشده است. 

صرف نظر از خصومت کهنه آمریکا و ایران، ممکن است تحولات جنگ در اوکراین به مانعی در برابر دستیابی آنها به توافق تبدیل شود. آمریکا و متحدانش با حمایت از اوکراین، وارد جنگی غیرمستقیم با روسیه شده اند. از سوی دیگر تهران به ارسال صدها پهپاد و هزاران گلوله توپ به روسیه برای استفاده علیه اوکراین متهم شده است. به عبارت دیگر، سلاح های ایرانی در انهدام ماشین جنگی اوکراین که ناتو آن را تامین کرده، نقش دارد و در چنین شرایطی منتقدان می گویند چرا باید آمریکا میلیاردها دلار پول ایران را آزاد کند تا از آن برای تامین مالی ساخت تجهیزات نظامی در ایران که دشمن آمریکا و غرب است استفاده شود؟ 

آنچه از توافق آمریکا و ایران به بیرون درز کرده است اگر درست باشد یک رسوایی و شکست برای کاخ سفید محسوب می شود چرا که علاوه بر آزاد شدن دارایی های ایران، این کشور می تواند به غنی سازی اورانیوم تا سقف 60 درصد ادامه دهد. در حالی که در زمان خروج آمریکا از برجام در سال 2018 به دستور دونالد ترامپ، غنی سازی در ایران فقط 3.67 درصد بود که اکنون با 15 برابر شدن آن موافقت می شود. به همین علت کارشناسانی در واشنگتن معتقدند ترامپ با خروج از توافق هسته ای مرتکب اشتباه شد ولی توافق بایدن با تهران هم اشتباه خواهد بود. 

ایران و آمریکا به توافق نیاز دارند. آزادسازی زندانیان، پرونده سیاسی پردردسری را در واشنگتن خواهد بست و موجب دسترسی تهران به اموالش خواهد شد. توافق هسته ای هم تضمین های جدیدی به واشنگتن می دهد که با آن می تواند تنش آفرینی اسرائیل و تهدید تل آویو به جنگ را کاهش دهد و مناقشه ای را متوقف کند که می تواند تاثیر منفی بر بخت بایدن برای پیروز شدن در انتخابات سال 2024 بگذارد. چنین توافقی موجب لغو تحریم ایران و بازگشت این کشور به اقتصاد جهانی خواهد شد. اما دستیابی به توافقی که مخالفان داخلی در آمریکا و ایران را نیز راضی کند، همچنان با موانعی رو به رو است که موجب انکار دستیابی به توافق شده است.

منبع: اسکای نیوز عربی / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایران و امریکا مذاکرات ایران و امریکا توافق احتمالی توافق ایران و امریکا دولت بایدن دولت ترامپ جمهوری اسلامی ایران غنی سازی غنی سازی 60 درصد


( ۵ )

نظر شما :