سال سخت پیش رو

چرا اروپا بهای جنگ امریکا علیه روسیه را می پردازد؟

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰ کد : ۲۰۱۹۴۵۳ اخبار اصلی اروپا
در سایه فرمانبرداری اروپا از ایالات متحده آمریکا در بحران جنگ اوکراین، علی رغم تظاهرات مردمی در این کشورها این پرسش مطرح می‌شود که چرا اروپا بهای جنگ آمریکا علیه روسیه را می‌پردازد.
چرا اروپا بهای جنگ امریکا علیه روسیه را می پردازد؟

نویسنده: فوزیه رشید

دیپلماسی ایرانی: در سایه فرمانبرداری اروپا از ایالات متحده آمریکا در بحران جنگ اوکراین – بحرانی که کشورهای اتحادیه اروپا بهای سنگینی را بابت موضع خود علیه روسیه می‌پردازند – علی رغم تظاهرات مردمی در این کشورها این پرسش مطرح می‌شود که چرا اروپا بهای جنگ آمریکا علیه روسیه را می‌پردازد.

گزارش اخیر صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد ‬انگلیس نخستین کشوری است که با کاهش تولید ملی روبه رو شده است. انگلیس که از اتحادیه اروپا خارج شد عمیقا در جنگ نیابتی علیه روس‌ها درگیر است؛ اما آنچه بر اقتصاد این کشور گذشت؛ از نظر ترکیب «رکود و قیمت‌های بالا» و رشد منفی همان چیزی است که به کشورهای اتحادیه اروپا قبل از پایان سال جاری ضربه می‌زند.

هم زمان اروپا شاهد عقبگرد در جوانب دیگر است که نشان دهنده ازهم گسیختگی در جامعه و افول جریان میانه رو در دولت‌ها در کنار ظهور جریان راستگرای تندرو و افزایش درخواست‌ها برای جدایی از اروپاست که تازه ترین آنها درخواست‌ها از سوی یونان بوده است. علاوه بر این ناآرامی‌هایی در روابط میان کشورهای اتحادیه اروپا بروز پیدا کرده است.

این گونه بحران‌ها در اروپا در کنار انحطاط تاریخی ارزش‌های بشری روی هم انباشته می‌شود و عوامل فروپاشی داخلی در سطح اخلاقی، اجتماعی و سیاسی در کنار چالش‌هایی جدیدی گردهم می‌آیند که به میزان زیادی تسلیم شدن اروپا در برابر آمریکا در جنگ نیابتی اوکراین علیه روسیه را برجسته کرد.

آیا کشورهای اروپایی به این الگوی تسلیم شدن کورکورانه در برابر آمریکا ادامه خواهند داد تا به این ترتیب آمریکا پیروز شود در حالی که ملت‌های آنها بهای سنگینی را پرداخت می‌کنند تا خود شکست بخورند، آن هم در زمانی که کشورهای اروپایی در راستای حفظ سیطره غرب بر جهان فعالیت می‌کند؟! 

پایان سال جاری تعیین کننده خواهد بود و مسائل بسیاری را درخصوص سرنوشت اروپا به ویژه با ادامه جنگ در اوکراین روشن خواهد کرد.

منبع: اخبار الخلیج / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: روسیه اوکراین روسیه و اوکراین روسیه و امریکا روسیه و اروپا جنگ روسیه حمله روسیه به اوکراین امریکا و روسیه و اروپا امریکا و اروپا امریکا و اروپا و اوکراین


( ۱۰ )

نظر شما :