پیام پورش جدید چیست؟

پیمان عقبه در نطفه خفه شد

۰۹ اسفند ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۱۸۰۱۳ اخبار اصلی خاورمیانه
در حالی که برخی اخبار واصله از توافق رژیم صهیونیستی در نشست عقبه مبنی بر توقف خشونت ها و همچنین توقف روند شهرک‌سازی‌ها به مدت ۶ ماه حکایت دارد که به فاصله ساعاتی پس از آن شاهد افزایش کم سابقه و حتی می توان گفت بی سابقه خشونت ها و حملات صهیونیست ها علیه فلسطینیان هستیم. در تازه ترین مورد شهرک نشینان اسرائیلی با حمایت ارتش رژیم صهیونیستی با سنگ و بطری‌های شیشه‌ای به خودروهای فلسطینی‌ها در شهرک یعبد در جنوب غرب جنین و منطقه المعرجات در شمال شهر اریحا حمله کردند.
پیمان عقبه در نطفه خفه شد

انگلحسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: در حالی که برخی اخبار واصله از توافق رژیم صهیونیستی در نشست عقبه مبنی بر توقف خشونت ها و همچنین توقف روند شهرک‌سازی‌ها به مدت 6 ماه حکایت دارد که به فاصله ساعاتی پس از آن شاهد افزایش کم سابقه و حتی می توان گفت بی سابقه خشونت ها و حملات صهیونیست ها علیه فلسطینیان هستیم. در تازه ترین مورد شهرک نشینان اسرائیلی با حمایت ارتش رژیم صهیونیستی با سنگ و بطری‌های شیشه‌ای به خودروهای فلسطینی‌ها در شهرک یعبد در جنوب غرب جنین و منطقه المعرجات در شمال شهر اریحا حمله کردند. این در حالی است که شهرک نشینان همچنین شامگاه یکشنبه به شهرک حواره و روستاهای مجاور آن در جنوب نابلس حمله کرده بودند.

در این راستا، نیروهای اسرائیلی ایست‌های اطراف شهر نابلس را بسته و شهروندان را از رفت و آمد منع کردند. این نیروها با بمب‌های صوتی و گاز اشک آور به شهروندان فلسطینی حمله کردند. همچنین ورودی شهرک بیتا را بستند. حمله شهرک نشینان منجر به شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ تن دیگر و به آتش کشیده شدن چندین منزل و تأسیسات و خودرو شد. 

ورود ارتش 

به دنبال این یورش جدید ارتش رژیم صهیونیستی دو گردان اضافی را در کرانه باختری مستقر و سطح آماده باش و بازرسی امنیتی را در نابلس بالا برد. همچنین ارتش رژیم صهیونیستی دو گردان اضافی را در کرانه باختری مستقر و سطح آماده باش و بازرسی امنیتی را در نابلس بالا برد.

در بیانیه ارتش اشغالگر آمده است، «در چارچوب تقویت فعالیت‌های نظامی در نابلس ارتش تصمیم گرفت سطح تفتیش و جست‌وجوی امنیتی در مسیرهای منتهی به شهر نابلس را افزایش دهد.« یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل نیز نشست دیگری برای ارزیابی اوضاع حواره برگزار کرد. گالانت دستور داده نیروهای نظامی در شهرک‌ها و مسیرهای کرانه باختری مستقر شوند تا مانع از هرگونه درگیری و اغتشاش شوند. او همچنین سطح آماده باش نیروهای اشغالگر در قدس و اطراف غزه را افزایش داده است.

در بیانیه کوتاه ارتش اشغالگر آمده است: «هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش به محل عملیات حواره رفته و ارزیابی از این مکان و وضعیت موجود انجام داده است». در عملیات حواره دو شهرک نشین به هلاکت رسیده بودند. اما در ساعات پایانی یکشنبه تنش و درگیری در چندین نقطه کرانه باختری از سوی شهرک‌نشینان رخ داد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «هالوی دستور داده نیروها هرگونه اغتشاش و درگیری را خنثی کنند و درصدد بازداشت تروریست‌ها برآیند.» بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مشارکت یوآو گالنت، وزیر جنگ، رئیس ستاد ارتش، رئیس شاباک و مسؤولان ارشد دیگر به ارزیابی اوضاع پرداخت.

واکنش ها

جنایت جدید نظامیان رژیم صهیونیستی و شهرک نشینان تندرو آن در جنوب نابلس واکنش و محکومیت بین‌المللی را به همراه داشته است. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در این باره ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرد: «ما خشونت در کرانه باختری، از جمله حمله‌ای که منجر به کشته شدن دو اسرائیلی شد و همچنین خشونت شهرک نشینان که منجر به کشته شدن یک فلسطینی، مجروح شدن شمار دیگر و همچنین تخریب بسیاری از خانه‌ها شد را محکوم می‌کنیم.»

انگلیس نیز از رژیم صهیونیستی خواست که خشونت شهرک نشینان را مهار کند. نیل ویگان، سفیر لندن در اراضی اشغالی در توییتی نوشت: «شاهد صحنه‌های دلخراش در حواره و خبر کشته شدن یک فلسطینی در حمله شهرک نشینان و مجروح شدن چند تن دیگر بودیم.» وی افزود: «اسرائیل باید به خشونت شهرک نشینان رسیدگی کند و مسؤولین آن باید محاکمه شوند.» ویگان همچنین تاکید کرد که انگلیس «عمیقاً نگران تشدید خشونت است.»

زِوِن کوپمَنز، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در روند صلح خاورمیانه نیز در توییتی گفت: «من از تشدید خشونت‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین ناراحت هستم. روز گذشته یک حمله هولناک دو اسرائیلی را کشت و به دنبال آن یک حمله وحشتناک به یک شهرک فلسطینی انجام شد.  » وی تاکید کرد: «همه مقامات ذیربط باید برای پایان دادن به ریخته شدن خون و جلوگیری از تلفات تلاش کنند.»

اتفاقات شب گذشته نابلس واکنش اتحادیه اروپا را نیز به همراه داشته و این اتحادیه در بیانیه‌ای خواستار توقف تنش در کرانه باختری شد. اتحادیه اروپا به شدت نسبت به این تشدید تنش در نابلس ابراز نگرانی و ناراحتی کرد. اتحادیه اروپا در ادامه از همه طرف‌ها خواست تا برای توقف این چرخه بی‌پایان خشونت در اراضی اشغالی و محافظت از غیرنظامیان برای جلوگیری از تلفات بیشتر، مداخله کنند.

وزارت خارجه فلسطین نیز در بیانیه‌ای این جنایت را محکوم کرد. این وزارتخانه همچنین اظهارات تحریک آمیز وزرای تندرو کابینه رژیم صهیونیستی و در رأس آنها بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی و ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی را محکوم و تاکید کرد این اظهارات صهیونیست‌ها را به ارتکاب بیشتر جنایت علیه فلسطینی‌ها تشویق می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه فلسطین آمده است: «ما با جدیت به همراهی ارتش رژیم اشغالگر با شهرک نشینان در انجام این حملات و پشتیبانی آن از عناصر تروریستی زیر نظر داریم و این مساله موید این است که دولت رژیم اشغالگر دولت شهرک‌سازی‌ها و شهرک‌نشینان است و برنامه‌های آنها را برای گسترش شهرک‌سازی، اعمال بدترین اشکال ظلم و آزار علیه شهروندان فلسطینی و آزار و اذیت آنها اجرایی می‌کند.»این وزارتخانه در ادامه خواستار مداخله بین‌المللی و آمریکایی فوری برای توقف تجاوزات شهرک نشینان و اقدامات تروریستی آنها علیه فلسطینی‌ها شد.

نقض توافقات عقبه و ادامه روند شهرک سازی ها

رئیس شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی و نخست وزیر این رژیم نیز نتایج نشست العقبه مبنی بر توقف احداث و تصویب ساخت شهرک‌ها را به چالش کشیده و تاکید کردند که شهرک‌سازی‌ها طبق برنامه ادامه خواهند داشت.

برخی رسانه‌های رژیم صهیونیستی که جزئیاتی از توافق‌های به دست آمده در نشست العقبه در اردن را فاش کردند، عنوان داشتند که دولت نتانیاهو خود را متعهد به انجام توافقات این نشست نمی داند. در این باره سایت عبری زبان «یسرائیل هیوم» به نقل از تساحی هنگبی، رئیس شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی که ریاست هیئت این رژیم در نشست العقبه را برعهده داشت، اعلام کرد که «هیچ تغییری در سیاست‌های اسرائیل طی ماه‌های آتی اعمال نخواهد شد.»

هنگبی مدعی شد، بر خلاف گزارش‌ها درباره نشست العقبه، هیچ تغییری در سیاست اسرائیل وجود ندارد و در ماه‌های آتی به ۹ کانون شهرک‌نشین مشروعیت داده شده و با ساخت ۹۵۰۰ واحد جدید در کرانه باختری موافقت خواهد شد.او افزود: «هیچ تعلیقی در ساخت‌وسازها یا تغییری در وضعیت فعلی مسجد الاقصی وجود نخواهد داشت و هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های ارتش اسرائیل در کرانه باختری اعمال نخواهد شد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز مدعی شد که بر خلاف توییت‌ها شهرک‌سازی‌ها و مشروعیت‌بخشی به کانون‌های شهرک‌نشین طبق جدول برنامه‌ریزی بدون هیچ تغییری ادامه خواهد یافت و هرگز تعلیقی وجود نخواهد داشت.
یک منبع عالی رتبه اسرائیلی در گفت‌وگو با رسانه‌های این رژیم مدعی شد، در نشست العقبه درباره تشکیل یک کمیته امنیتی مشترک برای بررسی تمدید هماهنگ‌های امنیتی و آمادگی و توانایی تشکیلات خودگردان برای پذیرش مسئولیت خود در مقابله با «تروریسم» توافق شد.

این مسئول اسرائیلی افزود، هیئت اسرائیل در نشست العقبه تاکید کرد که هیچ‌گونه تغییراتی در تصمیمات دو هفته قبل دولت اسرائیل درباره شهرک‌سازی‌ها که شامل مشروعیت‌بخشی به ۹ کانون پراکنده شهرک‌نشینی و ساخت حدود ۹۵۰۰ واحد مسکونی جدید است، هرگز اعمال نخواهد شد و این در حالی است که طرح‌های شهرک‌سازی جدیدی در چند ماه آتی اعلام نخواهد شد.
این منبع در ادامه تاکید کرد: «درباره تشکیل یک کمیته غیرنظامی مشترک برای پیشبرد اقدامات اقتصادی جهت اعتمادسازی و نیز درباره برگزاری دیدار دیگری با نظارت مصر در ماه رمضان برای بررسی میزان پیشرفت در توافق‌های امنیتی توافق شد.» به گفته این مسئول اسرائیلی، روسای هیئت‌های پنج‌گانه با عبدالله دوم، پادشاه اردن که از تلاش برای تقویت توافق‌ها میان طرف‌ها پیش از ماه رمضان و عید "فصح" (یهودیان) استقبال کرد، دیدار کردند

کلید واژه ها: اسرائیل بنیامین نتانیاهو فلسطین نشست عقبه شهرک سازی ها انگلیس آمریکا اتحادیه اروپا


( ۳ )

نظر شما :