ایران راهی جز مذاکره و احیای برجام ندارد؟

گزینه‌های تلخ دولت رئیسی

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۰ کد : ۲۰۰۵۹۴۳ اخبار اصلی پرونده هسته ای
جریان حاکم بر ایران آن گونه که از زبان رئیس جمهور محافظه کار بیان شد، با ادامه مذاکره برای احیای برجام مخالفتی ندارد بلکه از مشتاق ترین علاقه مندان به این توافق است ولی حاضر نیست اعتراف کند هیچ گزینه دیگری برای خلاص شدن از تحریم های خفه کننده آمریکا و فشارهایی که در سایر پرونده ها بر این نظام وارد می شود، در اختیار ندارد. 
گزینه‌های تلخ دولت رئیسی

نویسنده: حسن فحص

دیپلماسی ایرانی: در شرایطی که هنوز در مرحله انتقال قدرت به دولت جدید ایران به سر می بریم، برای دولت ابراهیم رئیسی که مسئول اجرای سیاست های راهبردی نظام است، نشستن پشت میز مذاکره با گروه 1+4 کار آسانی نیست. دولت رئیسی خود را مسئول انتقال ایران به مرحله دوم انقلاب می داند که چارچوب آن را رهبر عالی ترسیم کرده است. بنابراین دوره کنونی را می توان دوره انتقال از دولتی میانه‌رو به دولتی انقلابی دانست تا به این ترتیب همه مراکز قدرت در کشور، یکپارچه در اختیار نیروهای طرفدار نظام و جریان محافظه کار قرار گیرد. دولت ابراهیم رئیسی نیز در تصمیم گیری های سیاسی خود، منافع مجموعه حاکمیت و مراکز تصمیم گیری در نظام را لحاظ خواهد کرد. 

با توجه به چارچوبی که دولت جدید ایران برای خود ترسیم کرده، موضوع دشمنی با آمریکا یا ادامه رویارویی علنی با دولت آمریکا، از مهم ترین اصول و ارزش های انقلابی است که این دولت تلاش خواهد کرد در تعامل با واشنگتن و هم پیمانانش و جامعه بین المللی، مدنظر قرار دهد، به ویژه که موضع گیری خصمانه و انتقادی در برابر آمریکا، به یکی از مهمترین مولفه های گفتمان جماعتی تبدیل شده است که دولت رئیسی نماینده آنان محسوب می شود. از این رو کنار گذاشتن این مولفه یا نادیده گرفتن آن کار آسانی نیست و موجب می شود همه شعارهایی که جریان محافظه کار طی چند دهه سر داده است، به شعارهایی توخالی تبدیل شود. 

جریان حاکم بر ایران آن گونه که از زبان رئیس جمهور محافظه کار بیان شد، با ادامه مذاکره برای احیای برجام مخالفتی ندارد بلکه از مشتاق ترین علاقه مندان به این توافق است ولی حاضر نیست اعتراف کند هیچ گزینه دیگری برای خلاص شدن از تحریم های خفه کننده آمریکا و فشارهایی که در سایر پرونده ها بر این نظام وارد می شود، در اختیار ندارد. 

در شرایط کنونی می توان گفت هر تصمیمی که دولت رئیسی در خصوص مذاکرات هسته ای یا گفت وگو با جامعه بین المللی یا ایجاد کانال تماس مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا اتخاذ کند، تصمیم «حاکمیت» یا به عبارت بهتر «نظام» ایران از جمله بیت رهبری و دولت پنهان و نهادهای نظامی و امنیتی است. اتخاذ چنین تصمیمی، همه این نهادها را با چالش توجیه رفتار خود مواجه می کند زیرا حرکت دولت های قبلی در این مسیر را اقدامی غیرانقلابی و انحراف از خط انقلاب توصیف می کردند. 

شاید معضل اصلی نظام ایران، پاسخ دادن به سئوالاتی باشد که حول محور توانایی این نظام برای تامین بیشترین منافع ایران در صورت بازگشت به مذاکرات و توانایی آن برای استفاده از ابزار افزایش سطح غنی سازی برای مجبور کردن طرف مقابل به دست کشیدن از شروط خود دور می زند. اگر گزینه افزایش سطح غنی سازی با شکست مواجه شود، آیا نظام ایران خواهد توانست در برابر ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا بایستد و تحریم ها و محاصره شدیدتری را تحمل کند؟ 

اعلام مرگ برجام از سوی ایران، گزینه آسانی برای نظام حاکم بر این کشور نیست زیرا در شرایط حساس سیاسی و امنیتی و اقتصادی کنونی، فضایی برای مانور دادن پس از اعلام پایان عمر این توافقنامه در اختیار نخواهد گذاشت. آمریکا و متحدان اروپایی اش نیز پس از تحولاتی که در افغانستان روی داد، توانایی تحمل کوتاه آمدن در پرونده دیگری در غرب آسیا را ندارند که به ایران اجازه می دهد به سطح بالاتری از غنی سازی اورانیوم دست یابد. از این رو به نظر می رسد دولت ابراهیم رئیسی راهی جز بازگشت به مذاکره و احیای برجام ندارد.

منبع: ایندیپندنت عربی / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: برجام احیای برجام دولت رئیسی ایران و امریکا مذاکرات وین مذاکرات هسته ای بازگشت به برجام


( ۱۸ )

نظر شما :

فدوی ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۷:۲۲
غرب با خروج یکجانبه و بی دلیل از برجام ، دولت روحانی را زمین زد و با ورود مجدد به برجامی جدید البته به طور زمان بر ، دولت رییسی را ابتدا معطل کرده و سپس زمین خواهد زد . این ماجرا برای دولت بعد با خروج از برجام جدید توسط غرب ادامه خواهد داشت تا انتهایی که نمی دانیم کجاست .‌ یکبار دیگر چون چند قرن اخیر ، ایران اسیر زرنگی و حقه بازی طرف غربی شد .‌ هر چقدر ما ساده لوح ، عافیت طلب ، تن پرور ، کم مطالعه و زودباوریم ، آنها بر عکس . تا ژن این صفتها را از کروموزوم هایمان جدا نکنیم ، در و پاشنه سر جای خودشان خواهند بود .
الله یار ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۸
به فدوی ۰۷،۲۲ جناب فدوی تنها راه نجات را اصلاح ژن وارایش کرومزومی جامعه دانسته اید! اتفاقا رضا خان بیسواد ملعون هم به فروغی مزدور انگلیس تاکید داشتند : حالاکه ما ایرانیها با المانها از یک نژاد محسوب میشویم (اریا) پس علت عقب ماندگی ذهنی وجسمی ما نسبت به المانها چیست؟ فاصله خیلی زیاد است! بهتر است برای اصلاح نژاد مان هر سال تعدادی جوان المانی برای باروری زنانمان به ایران بیاوریم ،وحتی تمام دانشجویان خارج از کشور موظف شوند موقع برگشتن به ایران همرا یک زن خارجی برگردند تا بلکه مشکل حل شود!! اتفاقا چندی پیش هم برای غلبه به سیر نزولی جمعیت وکاهش زاد ولد عدهای بی صبر انه منتظر امدن پناهندگان افغانی هستند ،تا بلکه هم ازدیاد جمعیت شود وهم مشکل اصلاح ژن پیشنهادی جناب فدوی حل شود.
فدوی ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۲
جناب الله یار ، این که نوشتم حذف ژن این یک مصداق بود از این نکته که باید این صفات را از خودمان دور کنیم . اره اخوی در عصر فضا و اتم و ... من و شما زبان هم را نمی فهمیم وای بر بیگانه .
دریا ۲۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۵
جناب الله یار به المانیها کسی اریایی بگه که نصفش میکنن من پرسیدم گفتم تو ایران فارسها میگن ما با المانیها اریایی هستیم داشت عصبانی میشد گفتم من فارس نیستم اونا میگن ما ژرمن هستیم تازه میگن فارسها عرب هستن خخخ
مهندس مهراب لاهیجانی ۰۷ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۴
حاکم ایران فاقد راهبرد مدون برای مسایل کلیدی است و کشور سلیقه ای اداره میشود. با این وضع هدف غرب ادامه مذاکرات بی پایان و در نهایت تسلیم است.با تولد پیمان اکوس زمان به نفع ما نیست بهتر از قبل تسلیم سازش کنیم.سیاست گذاران سرنوشت المان ، ژاپن و شوروی را تورق نموده دست از توهم بردارند. قدرت سخت و هزاران بمب اتمی به درد شوروی نخورد!!