بنی گانتس رییس پارلمان رژیم صهیونیستی شد

۰۸ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۳ کد : ۱۹۹۰۳۶۶ سرخط اخبار

بنی گانتس، رهبر ائتلاف آبی _ سفید و رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو در انتخابات، در یک چرخش غیرمنتظره به ریاست پارلمان اسرائیل (کنست) برگزیده شد. این تحول، راه را برای به قدرت رسیدن دوباره نتانیاهو باز می‌کند.

به گزارش ایسنا، شامگاه پنجشنبه پارلمان رژیم صهیونیستی در پی استعفای "یولی ادلشتاین" از حزب راست‌گرای لیکود، بنی گانتس، رهبر ائتلاف آبی سفید و امید اصلی اپوزیسیون را به ریاست کنست برگزید.

در حالیکه تمام، یا دست‌کم اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان انتظار داشتند رهبر جریان آبی سفید، یکی از اعضای حزب را به عنوان کاندیدای ریاست پارلمان معرفی کند، وی خود را نامزد این پست کرد. پارلمان اسرائیل با ۷۴ رای موافق و ۱۸ رای مخالف وی را به ریاست کنست برگزید.

بنابه گزارش ها رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو با تشکیل یک دولت وحدت موافقت کرده است که به یک سال بن بست سیاسی در این کشور پایان می دهد و انتخاب غیرمنتظره بنی گانتس به عنوان رئیس پارلمان در روز پنجشنبه راه را برای این توافق باز کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، گانتس فعلا در نقش رئیس پارلمان باقی خواهد ماند و سپس در ماه سپتامبر زمام امور را به عنوان نخست وزیر به دست خواهد گرفت.

گانتس گفته بود حاضر نیست زیر دست نتانیاهو کار کند چون او با محاکمه روبروست.

نخست وزیر اسرائیل در ماه ژانویه رسما به ارتشاء، کلاهبردی و سوءاستفاده از اعتماد عمومی متهم شد.

حزب لیکود نتانیاهو در انتخابات عمومی ماه جاری برنده بیشترین کرسی‌ها شد، اما گانتس از حمایت گسترده‌تری در پارلمان برای تشکیل دولت جدید برخوردار بود.

در پی شیوع ویروس کرونا - که ۲۶۰۰ تن را در اراضی اشغالی آلوده کرده و جان هشت تن را گرفته - این دو رهبر برای کنار گذاشتن کشمکش سیاسی و مقابله با شیوع بیماری تحت فشار بودند.

به گزارش یورونیوز، اعضای حزب لیکود و جریان‌های همسو با بنیامین نتانیاهو از جمله نمایندگانی بودند که به رهبر جریان مخالف برای ریاست پارلمان رای دادند. با این حال شماری از همقطاران بنی گانتس، با انتقاد شدید از این حرکت، فرد شماره یک جریان آبی سفید را به خیانت به رای شهروندان متهم کردند.

یائیر لاپید، نفر دوم حزب آبی سفید در یک کنفرانس خبری گفت: «بنی گانتس آرای شهروندان اسرائیلی را دزدیده و به بنیامین نتانیاهو تحویل داده است.»

در صورت تشکیل دوباره دولت به ریاست بنیامین نتانیاهو، اسرائیل بر بزرگ‌ترین بحران سیاسی داخلی خود از زمان تاسیس تاکنون،‌خاتمه خواهد داد. شهروندان اسرائیلی در کمتر از یک سال گذشته سه بار در انتخابات زودهنگام پارلمانی شرکت کردند. با این حال عدم توانایی احزاب حاضر در پارلمان، امکان تشکیل یک جریان اکثریت و دولت را نمی‌داد.

کلید واژه ها: بنی گانتس اسرائیل


نظر شما :