چین عامل اصلی برکناری جان بولتون

ترامپ عربستان را سر کار گذاشته است!

۰۹ مهر ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۰ کد : ۱۹۸۶۶۰۰ آمریکا نگاه ایرانی
محمد حسین ادیب در یادداشتی می‌نویسد: اصفهانی ها اصطلاحی دارند اگر کسی را سرکار بگذارند البته خیلی خیلی محترمانه می گویند که او را فرستادند وردست دائی اش. عربستان در اصطلاح اصفهانی ها وردست دائی است، یعنی ترامپ او را وردست دائی گذاشته است.
ترامپ عربستان را سر کار گذاشته است!

نویسنده: محمد حسین ادیب، اقتصاددان و استاد دانشگاه

دیپلماسی ایرانی: صادرات چین نسبت به سال ۲۰۰۰ بالغ بر ۹ برابر شده اما صادرات ایالات متحده آمریکا فقط ۲ برابر شده است.

اگر چین با همین فرمان، یعنی سیاستی که اکنون در پیش گرفته، پیش برود به زودی به اولین ابرقدرت اقتصادی جهان تبدیل می شود و ایالات آمریکا ، به قدرت درجه دو در حوزه اقتصاد تبدیل می شود. این مساله را آمریکا تحمل نمی کند.

ترامپ ۶۰ روز قبل با صراحت اعلام کرد که اجازه نمی دهد چین به اولین ابرقدرت جهان تبدیل شود.

بر اساس مطالب فوق، اولین تهدید علیه آمریکا، کشور چین است نه ایران.

در استراتژی ده ساله امنیتی آمریکا که رسما منتشر شده آمده است که راهبرد آمریکا انتقال مرکز ثقل سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیاست، یعنی استراتژی امنیتی آمریکا روی چین تمرکز دارد، یعنی تمرکز سیاست خارجی آمریکا باید متوجه چین باشد و نه ایران.

جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده چرا برکنار شد؟ جان بولتون درصدد تغییر اولویت های امنیتی آمریکا بود. بولتون تمرکز سیاست خارجی آمریکا را از چین متوجه ایران، ونزوئلا و جاهای دیگر می کرد و این چیزی بود که ترامپ بر نمی تابید.

سیاست های بولتون در عمل به این منجر می شد که آمریکا کشور چین را رها کند و به ایران و ونزوئلا تمرکز کند.

برخی از ایرانیان در تلگرام که درکی از اقتصاد ندارند به گونه ای تحلیل می کنند که انگار تهدید اصلی علیه ایران از سوی آمریکاست و بر بنیاد این تحلیل، نرخ ارز را پیش بینی می کنند، در حالی که این طور نیست. اینها می دانند اولین تهدید علیه آمریکا چیست؟ در فضای تلگرام، عده ای درک بنجل خود را از اقتصاد سیاسی، مثل بورس ایران به دو برابر قیمت به مردم عامی می فروشند. 

عربستان سعودی می خواهد تا آخرین سرباز آمریکائی بجنگد، اما عربستان سعودی برای آمریکا فقط در حد یک گاو شیرده است، این کشور نمی تواند تهدید علیه خود را به اولین اولویت سیاست خارجی آمریکا تبدیل کند. عربستان کمی طول می کشد تا بفهمد در منطقه مثل محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطین است یعنی هیچ کس به حرفش گوش نمی کند.

اصفهانی ها اصطلاحی دارند اگر کسی را سرکار بگذارند البته خیلی خیلی محترمانه می گویند که او را فرستادند وردست دائی اش. عربستان در اصطلاح اصفهانی ها وردست دائی است، یعنی ترامپ او را وردست دائی گذاشته است.

کلید واژه ها: ایران و امریکا چین و امریکا عربستان و امریکا ایران و عربستان دونالد ترامپ جان بولتون


( ۹ )

نظر شما :

مرتضی توکلی ۰۹ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۱
اولین استراتژی آمریکا کنترل انرژی است زیرا رشد اقتصادی کشورهایی مثل چین ، ژاپن ، کره جنوبی و حتی اروپا مدیون انرژی مفت منطقه خلیج فارس است پس آمریکا درست است به دنبال به زیر کشیدن نه فقط چین بلکه کل رقیبان خود است ولی بصورت غیر مستقیم نه مستقیم بنابراین آمریکا با تشدید مسائل در مناطق نفت خیز خصوصا خلیج فارس و بازی کردن با دو مهره پرانرژی و سرشار از ثروت منطقه (ایران و عربستان) در حال تکمیل کردن سناریویی بسیار پیچیده برای به دست گرفتن شاه کلید رشد کشورهای رقیب خود برای کنترل کردن آنها در آینده است