واشنگتن و اتاوا، آزادی فوری زندانیان کانادایی در چین را خواستار شدند

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۹ کد : ۱۹۸۳۸۳۵ سرخط اخبار

معاون رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر کانادا بعد از دیدار در اتاوا پایتخت این کشور، در بیانیه‌ای مشترک ضمن انتقاد از مواضع پکن، آزادی فوری دو تبعه زندانی کانادایی در چین را خواستار شدند.
 

واشنگتن و اتاوا، آزادی فوری زندانیان کانادایی در چین را خواستار شدند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا و که برای دیدار با «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا به اتاوا رفته بود،  بعد از انجام این دیدار در بیانیه‌ای مشترک از اقدام چین در زندانی کردن «دو تبعه کانادایی» انتقاد کرد و خواستار آزادی فوری این افراد شد.

سایت اینترنتی «کاخ سفید» از انتشار بیانیه مشترک نفر دوم دولت آمریکا و نخست‌وزیر کانادا بعد از اتمام دیدارهای روز گذشته آنها خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا و جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا ۳۰ می ۲۰۱۹ در اتاوا به منظور رایزنی درباره روابط دوجانبه و موضوعات مورد علاقه دو کشور دیدار کردند».

13980311000257_Test_PhotoL.jpg
«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا و «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا

 

پنس و ترودو، بار دیگر بر مشارکت مستحکم آمریکا و کانادا مبتنی بر اصول مشترک بین دو کشور در مسائل مختلفی از قبیل «حقوق بشر» تاکید مجدد کردند.

معاون «دونالد ترامپ» و نخست‌وزیر کانادا در این بیانیه درباره تنش‌ها بین اتاوا و پکن بر سر بازداشت تعدادی از اتباع کانادایی هم اظهارنظر کردند.

در بیانیه در این خصوص آمده است: «ایالات متحده و کانادا قاطعانه بازداشت نادرست مایکل کووریک و مایکل اسپاور دو تبعه کانادایی (در چین) را رد می‌کنند و خواستار آزادی فوری آنها هستند. اقدامات چین دارد به وجهه بین‌المللی این کشور آسیب می‌زند و نگرانی عمیق کشورهایی را که در آنها حاکمیت قانون اجرا می‌شود، برانگیخته است».

پنس و ترودو افزودند: «کانادا و ایالات متحده از تعامل سازنده و منتج به نتیجه با چین که کاملا نمایانگر احترام به حاکمیت قانون، حقوق بشر و تجارت منصفانه و دو جانبه باشد، استقبال می‌کنند».

اظهارنظر مشترک معاون رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر کانادا درباره بازداشت دو تبعه کانادایی در چین در حالی صورت گرفته که تنش‌ها در روابط بین اتاوا و پکن بعد از بازداشت دختر بنیانگذار شرکت بزرگ «هواوی» و مدیر ارشد مالی این شرکت در کانادا ادامه دارد.

دولت کانادا پانزدهم آذرماه سال ۱۳۹۷ به درخواست آمریکا، «وانژو منگ» یکی از مدیران ارشد شرکت هواوی و دختر بنیانگذار آن را در ونکوور دستگیر کرد. واشنگتن این تبعه چینی را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرده و خواستار استرداد او از کانادا به آمریکا شده است (جزئیات بیشتر).

مقام‌های چین ضمن هشدار به دولت کانادا درباره تبعات بازداشت و استرداد احتمالی منگ وانژو به آمریکا، از مواضع اتاوا و واشنگتن علیه شرکت هواوی به شدت انتقاد کرده است.

به دنبال شدت گرفتن تنش‌ها بین دو طرف، دولت چین از بازداشت چند کانادایی در چین به اتهام‌هایی از قبیل نقض امنیت ملی چین و دخالت در قاچاق مواد مخدر خبر داد.

به دنبال این فعل و انفعالات، کانادا بعد از یک دوره بازداشت اولیه منگ وانژو، جلسات دادگاه برای بررسی احتمال استرداد او را آغاز کرد و بعد از مدتی دستور بازداشت خانگی این مدیر ارشد هواوی صادر شد اما تاکنون اقدامی در جهت تحویل او به آمریکا صورت نداده است.

همراهی دولت آمریکا با کانادا در موضوع بازداشت اتباع کانادایی در چین در حالی صورت گرفته که واشنگتن در ماه‌های اخیر مواضع تندی علیه شرکت‌های بزرگ چینی از قبیل هواوی اتخاذ کرده و متحدان خود در آمریکا، آسیا و اروپا را به بازنگری جدی در زمینه حضور شرکت‌های چینی در کشورهایشان فراخوانده است.

کلید واژه ها: چینکاناداایالات متحده امریکا


( ۱ )

نظر شما :