ایران با دو مساله «خط مبدا» و «تقسیم خزر» مخالف بود

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۸ کد : ۱۹۷۸۵۱۱ سرخط اخبار

معاون سابق وزیر امور خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه، گفت: ایران علیرغم تمایل کشورهای ساحلی خزر، مخالف اضافه شدن دو مساله خط مبدا و تقسیم خزر در کنوانسیون اخیر بود.

ابراهیم رحیم پور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کنوانسیون حقوقی دریای خزر که در نشست سران پنچ کشور ساحلی در قزاقستان به امضای روسای‌جمهور آن کشورها از جمله ایران رسید، اظهارداشت: دربارهحواشی به وجود آمده در خصوص کنوانسیون امضا شده دریای خزر می توانم بگویم که یکی از ایرادات واضح در این موضوع ضعف اطلاع رسانی و اجرای دیپلماسی عمومی توسط دولت و وزارت امور خارجه بود.  

وی گفت: اظهارات اشتباه برخی کارشناسان درباره این کنوانسیون در روزهای اخیر ناشی از کم اطلاعی است، آنها یکسری اطلاعات قدیمی در این خصوص دارند که بر اساس آن موضع گیری هایی انجام داده اند که البته ناردست است؛  به هر حال ما باید اطلاع رسانی قوی تری انجام می دادیم تا دوستان نظراتشان مبتنی بر واقعیات باشد.  

رحیم پور تصریح کرد: اینکه گفته می شود دریای خزر را تقسیم کردند این اشتباه است، ما اصلا شرطمان این بود که در این رابطه در کنوانسیون اخیر صحبتی نباشد و قرار شد مذاکرات آن ماه های بعد انجام شود، از طرفی سند کنوانسیون اخیر هم که منتشر شده و در اختیار عموم قرار دارد و دوستان می توانند با مطالعه آن حداقل به اشتباه خود پی ببرند و مواضع صحیحی اتخاذ کنند.

معاون سابق وزیر امور خارجه با بیان اینکه به لحاظ زمانی ما ۲۱ سال مذاکره کردیم و این کنوانسیون از یکسال پیش تقریبا آماده بود، افزود: ما روی همین سند هم سوالاتی داشتیم، یعنی روی مباحثی که اصلا موضوع تقسیم خزر هم مطرح نبوده است.  

وی گفت: دو مساله عمده ما یکی خط مبدا و دیگری تقسیم بود، اما ما اینها را قبول نکردیم در حالی که کشورهای دیگر مایل بودند در این کنوانسیون این دو موضوع هم قید شود و به امضا سران پنج کشور برسد، اما با مخالفت ایران این دو موضوع به آینده موکول شد که آن هم مذاکره بشود یا نشود داستان دیگری است.  

رحیم پور ادامه داد: ۲۱ سال است که این کار پخته شده و بررسی های لازم روی آن صورت گرفته تا به مرحله امضا برسد، از طرفی هم آقای رئیس جمهور آن را چند ماهی متوقف نگهداشت تا در شواری عالی امنیت ملی در داخل روی آن به اجماعی برسیم و بعد در نشست اخیر کنوانسیون را امضا کرد.  

معاون سابق وزیر امور خارجه تاکید کرد: به نظر من باید چند ماه قبل از امضا روی این مساله کار رسانه ای صورت می گرفت و اطلاع رسانی های لازم انجام می شد نه اینکه یکباره شب امتحان بگوییم ما این کنوانسیون را امضا کردیم و بعد همه بگویند چه شد، چرا اینطور شد، مساله چه بوده و امثال این سوالات و ابهامات پیش آید که منجر به ایجاد حواشی و هزینه هایی برای مصالح و منافع ملی شود.

وی اظهار داشت: ما متاسفانه در خیلی از موارد، سهوا مردم و افکار عمومی را خیلی خودی تصور نمی‌کنیم و اینطور فکر می‌کنیم همین که ما مسئولین قراردادی را امضا کردیم کافی است، خب این تصور اشتباه است.

رحیم پور در پایان خاطرنشان کرد: ما باید در اصلاح و به روز کردن افکار عمومی در مسائل مهمی که برای مردم حائز اهمیت است تلاش بیشتری انجام دهیم، چرا که به هر حال برخی تجریبات گذشته که از آنها در منطقه ضربه خوردیم در خاطره مردم و اندیشمندان ما وجود دارد و لذا باید قسمتی از نیرو و انرژی خود را برای تبیین و تنویر افکار عمومی در آن مسائل صرف کنیم.  

کلید واژه ها: دریای خزر


( ۱ )

نظر شما :