واعظی: سیاست ایران گسترش روابط با همسایگان است

۱۵ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۷ کد : ۱۹۷۷۰۷۵ سرخط اخبار

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه در دیدار با نخست وزیر جمهوری آذربایجان ،گفت : سیاست ایران گسترش روابط با همسایگان بویژه کشورهای حوزه اوراسیا و قفقاز است.

محمود واعظی که شامگاه دیروز وارد باکو شده است،در دیدار'نوروز محمدوف'با بیان اینکه ' تمام ساختارهای لازم برای توسعه روابط دو کشور به مناسبات راهبردی پایدار آماده شده است'، تصریح کرد: اشتراکات فرهنگی و دینی دو ملت و همچنین اراده روسای جمهوری، بزرگترین سرمایه برای توسعه روابط تهران – باکو است.
وی، با تبریک انتخابات اخیر و آرزوی موفقیت بیش از پیش برای ملت و دولت آذربایجان، به 12 دور دیدار روسای جمهوری ایران و آذربایجان و حدود 100 دیدار بین مقامات بلند پایه دو کشور در پنج سال گذشته اشاره کرد و گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با همسایگان و بویژه کشورهای حوزه اوراسیا و قفقاز است.
واعظی اظهارداشت: توافقات انجام شده در بخش های صنعتی، کشاورزی و داروسازی و برق به خوبی در جریان است و دو پروژه راهبردی آستارا – آستارا و همکاری در حوزه انرژی خزر نیز در آستانه اجرا است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران با تاکید بر اینکه توافقنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور می تواند شتاب بیشتری به مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور بدهد، گفت: منطقه طی سالهای اخیر با بحران های متعددی همراه بوده و ضروری است همکاری های دوجانبه و چندجانبه دو کشور برای توسعه صلح در منطقه ادامه یابد.
'نوروز محمدوف' نخست وزیر جدید جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار ، اشتراکات تاریخی دو ملت را ثروت اصلی برای گسترش روابط مشترک دانست و تاکید کرد: دولت آذربایجان متعهد و مصمم به توسعه مناسبات و همکاری های اقتصادی با ایران است.
نخست وزیر جمهوری آذربایجان با بیان اینکه خوشبختانه در 5 سال گذشته با اجرا و پیشرفت تمامی توافقات ایران و آذربایجان در حوزه های مختلف از جمله صنعت خودروسازی، انرژی و داروسازی ، سطح روابط و همکاری های دو کشور بیش از پیش ارتقاء یافته ، گفت:با همکاری ایران سالانه 10 هزار خودرو در آذربایجان تولید می شود که بزودی به 30 هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.
وی اظهارداشت: باکو علاقه مند به مشارکت در پروژه ترانزیتی کریدور جنوب – شمال است و این پروژه یکی از طرحهای بزرگ منطقه ای است که هزینه و زمان انتقال محموله ها از شرق تا منطقه قفقاز تا شرق اروپا را حداقل به نصف کاهش می دهد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران ، امروز صبح با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان نیز دیدار داشت .

کلید واژه ها: جمهوری آذربایجان


نظر شما :