گزارش دیپلماسی ایرانی از جلسه هفتگی سخگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران

اظهارات منسوب به دکتر ظریف در جلسه غیرعلنی درباره برجام صحیح نیست

۰۵ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۴۷ کد : ۱۹۷۶۷۸۳ خاورمیانه انتخاب سردبیر
چون جلسه غیرعلنی بوده، اظهارنظرهایی که از جلسه دیروز مطرح کردند، اظهار نظر درستی نیست و در شرایط کنونی نقل قول از یک جلسه غیرعلنی برای من قابل درک نیست.
اظهارات منسوب به دکتر ظریف در جلسه غیرعلنی درباره برجام صحیح نیست

دیپلماسی ایرانی: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در مقر وزارت امور خارجه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی درباره اظهارات منسوب به مقامات روسی برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه گفت: «کسی نمی تواند ایران را مجبور بکند. ایران کشور مستقلی است. حضور ایران در سوریه بنا به دعوت دولت سوریه انجام شده و هدف از آن مبارزه با تروریسم و دفاع از تمامیت ارضی این کشور مطابق با تقاضای دولت سوریه بوده است. و تا زمانی که دولت سوریه بخواهد ایران به کمک های خود به دولت سوریه ادامه خواهد داد. باید این توجه را یادآوری کنم آنهایی باید از سوریه خارج شوند که بدون اجازه دولت سوریه به سرزمین این کشور ورود کرده اند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره انتخابات عراق و تاثیر آن بر اقتصاد روابط دو کشور گفت: «مسائل اقتصادی یک مساله درازمدت است که ارتباطی با انتخابات کشورها ندارد. دولت ها باید در همه موارد به تعهدات خود در مسائل اقتصادی عمل کنند و فکر نمی کنم در این زمینه مشکلی برای روابط ما با عراقی ها به وجود آید. درباره انتخابات عراق باید گفت انتخابات پرشوری برگزار شد. ما عراق را کماکان همانند گذشته همسایه خوب خود می دانیم و آن را کشور مستقلی می دانیم و هر تصمیمی که ملت و مردم عراق گرفته اند و هر گروهی که دولت و حکومت را در این کشور به دست بگیرد، شریک خوبی برای ما هست. ما نگرانی در این رابطه نداریم و دولت و ملت عراق را دوست خود می دانیم.»

بهرام قاسمی درباره حضور شرکت های اروپایی در ایران و خروج شرکت های بزرگ و ماندن تنها شرکت های کوچک و متوسط در ایران و این که آیا این مساله می تواند خواسته های ایران برای حفظ برجام را تامین کند نیز گفت: «به هر حال بعد از خروج نابخردانه امریکا از برجام شرایط جدیدی به وجود آمد. با توجه به اراده ای که ما در طرف اروپایی ما برای ادامه برجام پس از خروج امریکا دیده ایم ما مذاکراتی را با طرف اروپایی آغاز کرده ایم تا بتوانیم در این مذاکرات تضمین های لازم و آن چیزی که اروپا برای حفظ برجام مد نظر خود دارد، آگاه شویم. بعد از سفر وزیر امور خارجه به بروکسل کارگروه هایی تشکیل شده و مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد. ما انتظار داریم که اروپا و دو عضو دیگر 4+1 بتوانند با تمهیداتی که می اندیشند تمامی تعهدات مشخص شده در برجام را انجام دهند. اگر بتوانیم به این شرایط دست یابیم شرایط مطلوبی خواهد بود. با توجه به ضیق وقت ما از اروپایی ها می خواهیم که تدابیر لازم برای حفظ برجام را هر چه سریع تر اتخاذ کنند.»  

وی در ادامه افزود: «حرف کافی نیست و ما به سخن نیاز نداریم، ما به عمل نیاز داریم و آن را مهم می دانیم. برای رسیدن به این هدف مذاکراتی آغاز شده و با توجه به گفت وگوهایی که میان ما و اروپا در جریان است می توانیم قضاوت بکنیم که اتحادیه اروپا تا چه حد به تعهدات برجامی خود و انتظارات جمهوری اسلامی را برآورده کند. ما احساس می کنیم که یک اراده نزد اروپایی ها برای ادامه برجام وجود دارد. این اراده به یک اقدام عملی برای ادامه برجام نیاز دارد که امیدواریم هر چه سریع تر اتخاذ شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره خبر یک روزنامه آلمانی مبنی برگزاری نشست اروپایی ها برای بررسی توافقی جدید با ایران گفت: «فکر می کنم یک سری اتاق فکر و جنگ روانی با حمایت و پشتیبانی کانون های مشخصی در جهان و منطقه سعی دارند با انتشار اخبار بی ربط و ناقص چه فضای افکار عمومی داخل ایران و چه روابط ایران با اروپا را تحت تاثیر قرار دهند. چنین حرف هایی کاملا غلط است. ما جز برجام هیچ مذاکره دیگری نخواهیم داشت. مذاکرات ما صرفا در چارچوب برجام خواهد بود و اروپایی ها که آنها را افراد باخردی می دانم می دانند که ما فقط درباره برجام و در چارچوب آن مذاکره خواهیم کرد. ما کمیسیون مشترک برجام را در روز جمعه خواهیم داشت، که برای اولین بار بدون حضور نماینده امریکا برگزار خواهد شد. این نشست به ابتکار ما برگزار شده و در آن تنها خواست ما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

وی درباره اظهار نظر منسوب به محمد جواد ظریف که نمایندگان از جانب او نقل کرده اند و گفته اند برجام را بیماری در حال احتضار دانست و گفت به اروپایی ها نمی توان اعتماد کرد، گفت: «من چون در جلسه غیرعلنی حضور نداشتم سخنان دقیق دکتر ظریف را ندارم و هر آن چه از جانب وزیر امور خارجه از سوی برخی نمایندگان بیان شده است، چون نشست غیرعلنی بوده گفتن جزئیات آن به اعتقاد من کار درستی نیست. چون جلسه غیرعلنی بوده، اظهارنظرهایی که از جلسه دیروز مطرح کردند، اظهار نظر درستی نیست و در شرایط کنونی نقل قول از یک جلسه غیرعلنی برای من قابل درک نیست.»

وی در خصوص مذاکرات کره شمالی با امریکا گفت: «ما از صلح و امنیت در تمامی جهان از جمله شبه جزیره کره حمایت می کنیم و هر آن چه به صلح و امنیت در آن منطقه کمک بکند استقبال می کنیم. اما الآن با استحکام بیشتری می توانیم بگوییم که ایالات متحده نشان داده است که شریک مطمئنی نیست و باید با هوشیاری تمام با این کشور روبه رو شد و با خروج امریکا از برجام و رفتارهایی که داشته تا حدی ثابت می کند که باید آنهایی که از حوزه آسیا با امریکا مذاکره می کنند باید توجه لازم را به تمامی جوانب داشته باشند.»

قاسمی درباره فروش اقامتگاه رضا شاه در جزیره موریس نیز گفت: «در این ساختمان پهلوی اول شش ماه اقامت داشته و این ساختمان متعلق به ایران است. این ساختمان به دلیل دور بودن از سفارت خانه های ما و چون قابل استفاده نبوده و هزینه نگهداری آن زیاد است، بحث فروش آن به دولت مطرح شده اما تا کنون هیچ تصمیم مشخصی اتخاذ نشده است. نه ساختمان فروش رفته و نه زمان فروش آن مشخص است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر کمیسیونر انرژی اروپا به ایران نیز گفت: «این سفر مثبت و خوبی بود. وی دیدارهای خوبی را با وزیر امور خارجه، وزیر نفت و رئیس سازمان انرژی اتمی داشت. ما در این سفر درباره آینده همکاری ها و پروژه هایی که قرار است روی آنها کار شود بحث و گفت وگو شد. مذاکرات ادامه خواهد یافت تا مشخص شود چگونه با شرکت های اروپایی و چگونگی رد و بدل مراودات مالی تصمیمات لازم اتخاذ شود. جزئیات این دیدار در روزهای گذشته به طور مفصل در رسانه ها بیان شده است.»

وی درباره اعمال تحریم های امریکا به شخص دبیرکل حزب الله گفت: «این گونه فشارها و تحریم ها محکوم است. امریکایی ها این اقدام را در راستای منافع اسرائیل انجام دادند. حزب الله یک جریان قانونی در لبنان است و اقدامات ایالات متحده و رژیم صهیونیستی کاملا محکوم به شکست است و راه به جایی نخواهد برد.»

انتشار اولیه: دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 / انتشار مجدد: شنبه 5 خرداد 1397

کلید واژه ها: نشست هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران


نظر شما :