ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از آمادگی اردن برای اخراج دختر صدام تا نزدیک شدن جان کلی به خداحافظی

۳۰ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۷۶۱۴۳ اخبار اصلی خاورمیانه
آمادگی اردن برای اخراج دختر صدام، نزدیک شدن جان کلی به خداحافظی از دولت ترامپ، خط اعتباری 1.2 میلیارد یورویی برزیل برای ایران و سفر هیئتی از برزیل به ایران برای حل مشکل موانع بانکی از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از آمادگی اردن برای اخراج دختر صدام تا نزدیک شدن جان کلی به خداحافظی

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

اعلام آمادگی اردن برای اخراج دختر صدام

دولت اردن اعلام کرد آمادگی دارد در صورتی که ثابت شود رغد صدام حسین، دختر صدام حسین در فعالیت های تروریستی دست دارد او را از این کشور اخراج کند.

به گزارش السیاسه نیوز، امان اعلام کرد که حضور رغد صدام حسین در کشورمان دائمی نیست و حضور او صرفا به واسطه تقاضای او برای ماندن در این جاست، او از ما خواست به او پناه دهیم اما در صورتی که ثابت شود او از تروریسم حمایت می کند ما او را در اردن نگه نخواهیم داشت.

 

رشد 1.5 تا 4.5 درصد اقتصاد عراق

پایگاه اقتصادی بی ام آی اعلام کرد که رشد اقتصاد عراق در سال 2018 در حدود 1.5 درصد باشد.

به گزارش پایگاه خبری بیزنس مانیتور اینترنشنال، این مرکز همچنین پیش بینی کرد که این رشد در سال 2019 به 4.5 درصد برسد.

بی ام آی، دلیل این رشد را آغاز روند بازسازی عراق و سرعت گرفتن این روند دانسته است.  

 

خط اعتبار 1.2 میلیارد یورویی برزیل برای ایران

در سفر دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به برزیل دولت برزیل موافقت کرد که یک خط اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون دلاری برای دادوستد با ایران اختصاص دهد.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، این خط اعتباری صرفا برای صدور کالاهای برزیلی به ایران نیست، بلکه برای انجام پروژه های مشترک و برنامه هایی است که ایران خواهد داشت. همچنین قرار است به زودی هیئت های اقتصادی از برزیل راهی ایران شوند.

 

حمایت اوروگوئه و برزیل از برجام

در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان از برزیل و اوروگوئه دولت های این دو کشور بر حمایتشان از برجام تاکید کردند.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، وزرای امور خارجه برزیل و اوروگوئه تاکید کردند که از برجام حمایت می کنند و خواستار حفظ آن به عنوان یک توافق حقوقی بین المللی که در سازمان ملل تایید شده است، هستند.

آنها همچنین ابراز امیدواری کردند که دولت دونالد ترامپ که به دنبال بر هم زدن برجام است در سیاست هایش در این زمینه تجدید نظر کند.

 

سفر هیئتی از برزیل به ایران برای حل مشکل موانع بانکی

در پی سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و هیئت اقتصادی و سیاسی همراهش، رایزنی های گسترده ای برای حل موانع بانکی در روابط بانکی دو طرف انجام شد.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، قرار است برای تکمیل این مذاکرات و حل نهایی مشکل موانع بانکی موجود میان ایران و برزیل به زودی هیئتی از برزیل به تهران بیاید تا موانع موجود حل و فصل شود. همچنین مذاکراتی برای استفاده از واحد پولی دو کشور برای تعاملات دو جانبه نیز انجام شده است.

 

صدور روادید فرودگاهی برای اتباع ایرانی در سنگال

در پی مذاکرات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات سنگالی تصمیم گرفته شد تا ویزای فرودگاهی برای شهروندان ایرانی در فرودگاه های سنگال صادر شود.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، ایران از قبل اعلام کرده بود که برای مردم سنگال اعم از مردم عادی و فعالان اقتصادی ویزای فرودگاهی صادر می کند، اکنون سنگال نیز همین تصمیم را برای مردم ایران گرفته است.

 

جان کلی در آستانه خداحافظی

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت گزارش داد که جان کلی، رئیس دفتر کارکنان کاخ سفید در آستانه خداحافظی از دولت ترامپ است.

به نوشته این روزنامه این روزها مشاجرات کلی با ترامپ بالا گرفته و او روز به روز قدرتش را در دولت از دست می دهد و ترامپ روز به روز بیشتر او را به حاشیه می راند.

ایندیپندنت گزارش می دهد که او اخیرا در جمعی که کریستن نیلسون، وزیر امنیت داخلی سابق و جیمز متیس، وزیر دفاع حضور داشتند گفته است که به زودی دولت را ترک خواهد کرد.

گفته می شود این روزها کلی زودتر از همیشه محل کار خود را ترک می کند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: برزیل دیپلماسی ایرانی محمد جواد ظریف


نظر شما :