به دلیل اختلاف بر سر کردهای سوریه

روابط ترکیه و امریکا روز به روز متشنج تر می شود

۰۲ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۴ کد : ۱۹۷۴۵۴۶ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: جهاد الخازن
جهاد الخازن: وزیر امور خارجه ترکیه به وزیر امور خارجه امریکا گفت که نیرویی که ایالات متحده پیشنهاد می دهد «تهدیدی بسیار جدی برای روابط میان ما و شما محسوب می شود و شاید وارد راهی شویم که قابل تغییر نباشد.»
روابط ترکیه و امریکا روز به روز متشنج تر می شود

شمارش معکوس برای اشغال عفرین

دیپلماسی ایرانی: ترکیۀ رجب طیب اردوغان نمی پذیرد که منطقه خودمختاری برای کردها در مرزهایش با سوریه باشد. منابع نزدیک به اریکه قدرت در ترکیه می گویند که شمارش معکوس برای اشغال عفرین آغاز شده است. ترکیه خود با توپ هایش در مرزش با سوریه مواضع کردها را گلوله باران کرده است و شاید جنگ زمینی نیز ظرف همین ساعت ها شاید همین الآن که این متن نوشته می شود، آغاز شود.

مواضع ترکیه در واکنش به تصمیم ایالات متحده امریکا برای ایجاد نیروی مرزی در سوریه متشکل از 30 هزار نفر که اکثر آنها از کردهای نیروهای سوریه دموکراتیک هستند، اتخاذ شد. این گروه شامل مردان حزب ملی کردستان که ترکیه به همراه حزب دموکراتیک کردستان آنها را متهم به فعالیت های تروریستی می کند نیز می شود.

یانس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو گفت که طرف مشورت برای ایجاد این نیروهای مرزی نبوده است و اضافه کرد که نگرانی ترکیه را از این بابت درک می کند. وی تاکید کرد که ترکیه 65 سال عضو پیمان ناتو بوده و این پیمان بر حفظ مصالح ترکیه تاکید دارد.

اردوغان به صراحت گفت که این فکر امریکایی به سود صلح در منطقه نیست و کشورش همه اقدامات لازم برای پشتیبانی از منافع ملی در قبال تحولات اخیر در سوریه را انجام می دهد. کارشناسان می گویند که حمله ترکیه به عفرین نیاز به پوشش هوایی دارد و اگر روسیه این امکان ویژه را فراهم کند ترکیه می تواند ظرف یک روز یا حتی کمتر عفرین را اشغال کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در جلسه خود با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا در کانادا که چند روز پیش انجام شد همین مواضع را تکرار کرد. وزیر امور خارجه ترکیه به وزیر امور خارجه امریکا گفت که نیرویی که ایالات متحده پیشنهاد می دهد «تهدیدی بسیار جدی برای روابط میان ما و شما محسوب می شود و شاید وارد راهی شویم که قابل تغییر نباشد.» وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت که تصمیم هایی که علیه کردها اتخاذ خواهد شد فقط محدود به عفرین نخواهد بود بلکه شامل منبج و شرق فرات نیز می شود.

روابط میان ترکیه و ایالات متحده تنش آمیز است، و امکان دارد به سمت بدتر شدن هم برود. اگر حکم مورد انتظار حبس برای بانکدار ترکیه ای، محمد حاکان اتیلا که در ایالات متحده به پول شویی و رشوه به مسئولان بزرگ در دولت ترکیه برای دور زدن تحریم های امریکا علیه ایران متهم است، صادر شود، روابط از این هم بدتر خواهد شد. اگر حکم علیه اتیلا صادر شود احتمالا شامل مجازات های مالی بزرگ علیه بانکی که برایش کار می کرد نیز خواهد شد، بانکی که دولت ترکیه مالک آن است.

اردوغان در واکنش به حمایت امریکا از کردها امریکایی هایی را که به همراه کارمندان ترکیه ای رده پایین در کنسولگری امریکا از ترکیه دیدن می کردند، بازداشت کرد.

این در حالی است که وضعیت داخلی ترکیه هم در معرض تنش است، اردوغان حدود 160 هزار کارمند دولتی از جمله قضات و افراد امنیتی و نیروهای پلیس را اخراج کرده و روزنامه های مخالف را بسته و ده ها نفر از کارکنان آنها را محاکمه کرده است. او در اصل فرد دموکراتی نیست و رویارویی با ایالات متحده بر افراط گرایی سیاسی اش افزوده است، اظهارات متوالی او همگی علیه سیاست های امریکاست. به عنوان یک نویسنده عرب مواضع اردوغان در قضیه فلسطینی و بیت المقدس را تایید می کنم، و بقیه چیزها را به قضاوت تاریخ می گذارم.. درباره وضعیت شهروندان ترکیه ای، در جایی خواندم که رئیس جمهور به فکر برگزاری زودهنگام انتخابات نمایندگی مجلس است و فکر می کند که پیروزی حزبش در انتخابات تضمین شده است.

شاید اردوغان بتواند در نبرد عفرین پیروز شود، اما جنگ های دیگر در داخل ترکیه سخت تر هستند. دادگاه های جنائی روزنامه نگاران را بازداشت کرده و آنها را محاکمه کرده است، اما دادگاه قانون اساسی تصمیم گرفته است که روزنامه نگاران را قبل از آن که محاکمه آنها آغاز شود بازداشت کند که مخالفت با آزادی بیان آنهاست، بعد از آن دستور به آزادی آنها داد. قضات دادگاه های جنائی اجرای دستورات عالی ترین دستگاه قضایی کشور را رد کرده اند.

الآن، می خوانم که ترکیه شش ماه دیگر حالت فوق العاده را در کشور تمدید کرده است. حالت فوق العاده از سال 2016 بعد از کودتای ناکام بر کشور حاکم شده است، دولت ترکیه مبلغ دینی، فتح الله گولن را پشت آن کودتا می داند، گولن مخالف این اتهام است و همچنان آن را رد می کند. حالت فوق العاده کارهای رجب طیب اردوغان برای اجرای سیاست های داخلی و خارجی اش را تسهیل می کند. با وجود این که مخالفت با آن بسیار زیاد است، حالا مانده ببینیم ترکیه در آینده چه رفتاری از خود نشان خواهد داد.

منبع: الحیات / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

جهاد الخازن

نویسنده خبر

جهاد الخازن، روزنامه نگار مشهور فلسطینی است که مقالاتش بارها جنجال برانگیز شده اند تا آن جا که معمر قذافی، رهبر سابق لیبی یک بار تلاش کرد او را ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: عفرین اردوغان ترکیه کردهای سوریه


( ۲ )

نظر شما :