ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از پناهندگی پسر ملک عبدالله به فرانسه تا اعلام جنگ القاعده به جبهه النصره

۰۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۳۵۴۶ اخبار اصلی خاورمیانه
پناهندگی پسر ملک عبدالله به فرانسه، اعلام جنگ القاعده به جبهه النصره، نقش ولید جنبلاط در خروج حریری از عربستان و آغاز فاز مبارزه با فساد حیدر العبادی از سال آینده از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از پناهندگی پسر ملک عبدالله به فرانسه تا اعلام جنگ القاعده به جبهه النصره

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

نقش ولید جنبلاط در خروج حریری از عربستان

وبسایت جریان المرده لبنان گزارش داد که ولید جنبلاط، رهبر دروزی های لبنان و رهبر حزب سوسیالیست پیش رو تلاش های بسیاری را برای خروج حریری از عربستان انجام داد.

به نوشته این وبسایت وی تماس های مکرری با فرانسوی ها از جمله امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و مقامات عربستانی از جمله محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان داشته است.

به نوشته المرده، جنبلاط حتی در برخی موارد مجبور شده برای فشار به عربستانی ها آنها را تهدید کند تا اجازه دهند حریری از عربستان خارج شود.

 

المستقل: مکرون جان حریری را نجات داد

روزنامه لبنانی الاخبار گزارش داد که حریری به اطرافیانش دستور داده است به هیچ وجه با کسی به خصوص با روزنامه ها درباره وضعیتش در عربستان گفت وگو نکنند.

با این حال الاخبار تاکید کرد، در جریان گفت وگو با برخی از اطرافیان حریری در پاریس، در خلال سفرش به فرانسه، آنها گفته اند که مکرون جان حریری را نجات داده و ما بسیار از او ممنونیم.

به نوشته الاخبار، خود حریری نیز بر این باور است که مکرون نقشی مهم در نجات جان او از دست عربستانی ها داشته است.

 

بحرین فهرستی از افراد تحت پیگرد را به عراق داد

صلاح المالکی، سفیر بحرین در عراق اعلام کرد که کشورش فهرستی از افراد تحت پیگرد توسط دستگاه قضایی بحرین را که در خاک عراق به سر می برند، تحویل مقامات عراقی داده است.

به گزارش خبرگزاری این، مالکی ادعا کرد که این افراد فعالیت های تروریستی مرتکب شده و به عراق گریخته اند.

مالکی در ادامه ادعاهایش گفت: «این افراد همچنین در حال مزاحمت برای بحرین و برخی کشورهای همسایه از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند و علاوه بر آن تلاش می کنند که روابط عراق را با بحرین تخریب کنند.»

 

فرانسه به پسر پادشاه سابق عربستان پناهندگی داد

وبسایت عربی 21 گزارش داد که فرانسه به امیر عبدالعزیز بن عبدالله، پسر ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان و معاون سابق وزیر امور خارجه این کشور که در حال حاضر در پاریس به سر می برد، حق پناهندگی داده است.

شاهزاده عبدالعزیز هم زمان با آغاز موج دستگیری شاهزادگان و تجار عربستانی به منظور درمان به فرانسه سفر کرد. وی اکنون از این کشور تقاضای پناهندگی کرده که دولت فرانسه با این تقاضا موافقت کرده است.

وی در اعتراض به انتخاب عادل الجبیر به سمت وزارت امور خارجه عربستان از سمت خود استعفا کرده بود.

 

حیدر العبادی از ابتدای سال آینده مبارزه با فساد را کلید می زند

جاسم البیاتی، نماینده پارلمان عراق و از افراد نزدیک به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اعلام کرد که عبادی قصد دارد از ابتدای سال جاری میلادی مبارزه با فساد را آغاز کند.

به گزارش بغداد تودی، بیاتی گفت که «نخست وزیر از دو سال پیش روی فهرست مفسدین کار می کند.»

وی تاکید کرد، نام هایی که در رسانه ها به اتهام فساد مالی منتشر می شود عاری از صحت است و فهرستی که عبادی تهیه کرده صرفا روسای باندهای فساد را شامل می شود.

روز جمعه دولت عراق از مجامع بین المللی خواسته بود که با دولت بغداد برای گشودن پرونده فسادهای مالی سابق و بازگرداندن اموال ربوده شده و پیگیری افراد فاسد حتی تروریست ها و مجازات آنها همکاری کنند.

 

عبادی: حقوق حشد الشعبی با نیروهای امنیتی برابر می شود

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اعلام کرد که حقوق نیروهای وابسته به حشد الشعبی با نیروهای امنیتی برابر می شود.

به گزارش اسکای پرس، وی در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: «دولت به مساوات در حقوق افراد منتسب به حشد الشعبی پایبند است و باید حقوق آنها با همتایانشان در نیروهای امنیتی برابر باشد.»

وی تاکید کرد، این مساله اولویت اوست.

 

اعلام جنگ القاعده به جبهه النصره

ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده اعلام کرد که محمد الجولانی، ناقض بیعت است و باید با هر کس که با او ارتباط دارد جنگ شود.

به گزارش وبسایت اسکوپ 24، الظواهری در بیانیه خود حمله شدیدی را متوجه جبهه النصره و رهبر آن، محمد الجولانی، کرد.

دو روز پیش ابو محمد الجولانی دستور داده بود رهبران بارز اردنی این شبکه که از جبهه النصره جدا شده بودند، دستگیر شوند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: بحرینمکرونعربستان سعودی


نظر شما :