بعد از یک درگیری خونین و ورود ارتش عراق

کرکوک به طور کامل از کنترل کردها خارج شد

۲۴ مهر ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۷۲۵۴۳ اخبار اصلی خاورمیانه
یاسین العبیدی، معاون سابق استانداری کرکوک اعلام کرد که به جای استاندار کرد این شهر، یک فرد عرب به اسم «راکان سعید علی الجبوری» به عنوان استاندار کرکوک انتخاب شده است. وی معاون «نجم الدین کریم»، استاندار کُرد سابق بود که یکشنبه شب از کرکوک به سمت اربیل گریخت.
کرکوک به طور کامل از کنترل کردها خارج شد

دیپلماسی ایرانی: شهر کرکوک در حالی از دست نیروهای پیشمرگه کُرد خارج شد که هزاران نفر از خانواده های کُرد از آن گریخته اند و نیروهای ارتش عراق اعلام کرده اند که بر 13 هدف از جمله فرودگاه کرکوک مسلط شده اند. این در حالی است که نیروهای پیشمرگه کُرد سپاه پاسداران ایران را متهم به فرماندهی حمله به کرکوک می کنند.

به گزارش پایگاه خبری ایلاف، در همین رابطه یاسین العبیدی، معاون سابق استانداری کرکوک اعلام کرد که به جای استاندار کرد این شهر، یک فرد عرب به اسم «راکان سعید علی الجبوری» به عنوان استاندار کرکوک انتخاب شده است. وی معاون «نجم الدین کریم»، استاندار کُرد سابق بود که یکشنبه شب از کرکوک به سمت اربیل گریخت. نجم الدین کریم که از اعضای عالی رتبه حزب دموکراتیک کردستان به رهبری مسعود بارزانی است، از طرفداران پر و پا قرص استقلال کردستان عراق است و در همین رابطه بر خلاف دستورات بغداد و پارلمان عراق همه پرسی استقلال کردستان را در کرکوک اجرا کرد. اقدامی که سبب برکناری او از سوی پارلمان عراق شد. وی متهم است که با رویکردهای شووینستی فضای مضطرب امنیتی در استان کرکوک ایجاد کرده است.

العبیدی در گفت وگو با خبرگزاری ملی عراق گفت: «عملیات نظامی بر اساس طرح از قبل طراحی شده پیش رفته و تقریبا تمامی اهداف خود را بدون هر گونه هزینه ای محقق کرده است و در حال حاضر امور در مناطق مختلف کرکوک به حالت طبیعی خود بازگشته است.»

در همین رابطه زینب عارف البصری، نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق نجم الدین کریم، استاندار برکنار شده کرکوک را از افراد جنگ طلبی دانست که خواهان شعله ور کردن فتنه در کرکوک هستند. وی از دولت فدرال خواستار محاکمه او شد. وی در بیانیه ای اعلام کرد، دولت عراق باید نجم الدین کریم را به دلیل مخالفت با دستورات دولت و مجلس نمایندگان محاکمه کند.

در همین راستا، ده ها هزار شهروند اهل کرکوک به ویژه اهالی کُرد این شهر راه های منتهی به سلیمانیه و اربیل را در پیش گرفته اند و در حال تخلیه شهر هستند.

رسانه ها اعلام کردند در درگیری های کرکوک میان نیروهای ارتش و حشد الشعبی عراق با نیروهای پیشمرگ کُرد که از یکشنبه شب تا امروز دوشنبه جریان داشت دست کم 10 نیروی کرد کشته و 27 نفر دیگر زخمی شده اند. مسئولان کرد می گویند هنوز ده ها نفر از نیروهای کرد مفقود الاثر هستند و بسیاری از کشته ها نیز به بیمارستان ها منتقل شده اند. یکی از مقامات کرد در این باره گفت: «15 نیروی مسلح در درگیری ها کشته شده اند که همچنان اجسادشان در خیابان ها رها شده است.» وی در ادامه افزود: «در این درگیری ها 7 خودروی زرهی وابسته به حشد الشعبی و ارتش عراق منهدم شده است.»

در پی این حوادث فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق در بغداد با داگلاس سیلیمن، سفیر ایالات متحده تشکیل جلسه داد و درباره آخرین تحولات در استان کرکوک با او به بحث و تبادل نظر نشست. در این جلسه معصوم بر لزوم پایان دادن به درگیری ها و بازگشت فوری طرف ها به میز مذاکره تاکید کرد.

در این دیدار داگلاس سیلیمن نیز بر ثبات عراق تاکید کرد و اعلام آمادگی کشورش را برای دادن هر گونه کمکی به عراقی ها برای عبور از مشکلات به وجود آمده بیان داشت. وی تاکید کرد باید از عراق برای مبارزه با تروریسم حمایت شود.

در همین رابطه حیدر العبادی، نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد، آن چه انجام شد انجام به وظیفه ام مطابق با قانون اساسی جهت خدمت به شهروندان عراقی و حمایت از وحدت کشور بوده که در معرض خطر تجزیه به دلیل اصرار بی جهت عده ای در کردستان برای انجام همه پرسی است، آن هم در زمانی که در جنگی همه جانبه علیه تروریسم و تبهکاران تروریست داعش به سر می بریم. وی تاکید کرد، از براداران کرد می خواهیم به قانون اساسی پایبند باشند و از زیر پا گذاشتن قانون اساسی کشور خودداری کنند.

از سوی دیگر پلیس فدرال عراق اعلام کرد 13 هدف حیاتی در جنوب کرکوک را به کنترل خود در آورده که از آن جمله فرودگاه کرکوک است. در بیانیه پلیس فدرال عراق آمده است «بر پالایشگاه های گاز و مراکز تولید برق ملا عبدالله و پل های مریم بیک و خالد و روستای سرجلان و مرکز پلیس سرجلان و و برخی مناطق و روستاهای دیگر مسلط شدیم و آنها را به کنترل خود در آوردیم.»

یک مسئول در وزارت نفت عراق اعلام کرد که تولید نفت و گاز از منطقه کرکوک به شکل طبیعی ادامه دارد و با وجود عملیات نظامی ارتش عراق هیچ اخلالی در آن وارد نشده است. این مسئول همچنین گفت: «با بعضی از رهبران کرد به توافق رسیده ایم که پالایشگاه های نفت و گاز باید خارج از دایره درگیری ها باشند.»

این در حالی است که منابع خبری می گویند که کرکوک به طور کامل از لحاظ امنیتی به کنترل ارتش عراق در آمده است. بعضی منابع خبری نیز تصاویر برافراشته شدن پرچم عراق به جای پرچم کردستان را منتشر کرده اند. در حال حاضر شهر به طور کامل در اختیار ارتش عراق است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: کرکوک ارتش عراق پیشمرگ کرد کردستان


( ۲ )

نظر شما :