درگیری‌های کرکوک به میانجی‌گری ایران نیاز دارد

۲۴ مهر ۱۳۹۶ | ۱۹:۴۱ کد : ۱۹۷۲۵۲۸ سرخط اخبار

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه شرایط فعلی کردستان عراق و درگیری ها در کرکوک به شدت به میانجی گری جمهوری اسلامی ایران نیاز دارد، گفت: در حال حاضر درگیری ها محدود است اما اگر بیش از این خون ریخته شود دیگر میانجی گری هم جوابگو نیست.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به درگیری ها در کرکوک میان نیروهای دولت مرکزی عراق و پیش مرگ های کُرد، اظهار داشت: با توجه به آشنایی به عراق و تحولات اقلیم کردستان از چند ماه گذشته نسبت به بروز این درگیری ها هشدار دادم که نمونه آن نامه ام به بارزانی در ۲۵ تیرماه است.

وی با اشاره به نامه اش به بارزانی گفت: در آن نامه به بارزانی هشدار دادم که تنها دشمنان عراق از استقلال کردستان استقبال می کنند. حتی به موضوع کرکوک اشاره کردم با این توضیح که از همه پرسی بوی خون به مشام می رسد.

فلاحت پیشه توضیح داد: از آنجا که حفظ شرایط درگیری و بی ثباتی بین قوم های مختلف عراق برای بسیاری از کشورها مطلوب است، ایران که همواره دوست ملت عراق و اقلیم کردستان بوده چنین موضوعی را پذیرا نیست لذا باید مانع از چالش و درگیری بین آنها شویم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به همه پرسی اقلیم کردستان عراق اشاره و تصریح کرد: با توجه به برگزاری همه پرسی و پایان جشن های بعد از آن زمان آن رسیده که طرف های مدافع برگزاری همه پرسی هزینه آن را بدهند کمااینکه برخی از نیروهای سیاسی داخل اقلیم که با اکراه با همه پرسی همراه شده بودند، حاضر به پرداخت هزینه نیستند و معتقدند بارزانی باید هزینه دهد.

فلاحت پیشه با اشاره به درگیری های شب گذشته در کرکوک گفت: همانطور که پیش بینی می کردم اگر دو طرف کوتاه نیایند درگیری به کرکوک می رسد. اتفاقی که رخ داد و از اربیل و سلیمانیه از یک طرف و از دولت مرکزی از طرف دیگر نیرو به کرکوک اعزام شده است تا این منطقه را به صورت کامل در اختیار گیرند. قطعا ادامه این روند چالش را مداوم خواهد کرد. چون از نظر اقتصادی بخش اعظمی از کردستان به کرکوک وابسته است که با بسته شدن گمرکات عملا منابع مالی عاید اقلیم نمی شود.

وی در عین حال گفت: از آنجا که هنوز درگیری ها شدید نشده است، معتقدم باید نیروهای دولت مرکزی براساس اصل حفظ تمامیت ارضی با کردها مذاکره کنند تا نوعی انسجام نهادی رخ دهد. انسجام نهادی به معنای حفظ تمامیت ارضی عراق است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نقش ایران را در میانجی گری بین نیروهای دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان بسیار مهم خواند و توضیح داد: در شرایط فعلی میانجیگری جمهوری اسلامی ایران به شدت احساس می شود چون در طول تاریخ مناسبات ایران با کردهای عراق توام با حسن نیت بوده و می توان از طریق آیت الله  سیستانی و یا گروه های کرد دیگر همچون اتحادیه میهنی برای رفع این اختلافات و درگیری ها تلاش کرد.

فلاحت پیشه سفر سردار سلیمانی به اربیل را در راستای میانجیگری ارزیابی کرد و گفت: در شرایطی که ایران با حسن نیت به دنبال حل اختلافات است برخی رسانه ها تلاش می کنند با متصل کردن رفتارهای حشد الشعبی با سردار قاسم سلیمانی و دولت ایران، مانع از میانجی گری ایران شوند. حال اینکه تحولات به سمتی می روند که باز هم ایران حامی کردها و دولت مرکزی عراق خواهد بود.

وی یادآور شد: ایران پیش از برگزاری همه پرسی با حسن نیت هشدار های لازم را داد که متاسفانه پذیرفته نشد و برعکس آن تحریک های کاملا فتنه انگیز رژیم صهیونیستی مورد قبول قرار گرفت. چون به طور طبیعی رژیم صهیونیستی به دنبال بی ثباتی در منطقه است تا کماکان کشورهای اسلامی با یکدیگر درگیر بوده تا بتواند به اهداف خود دست پیدا کند.

فلاحت پیشه در پایان تاکید کرد: ایرانی ها همواره با عراق همراه بوده اند و با حسن نیت برای حل اختلافات بین گروه های مختلف عراق تلاش می کردند. اکنون نیز در درگیری های جدید می خواهد این اختلافات حل شده و تمامیت ارضی این کشور حفظ شود.

کلید واژه ها: کرکوک پیشه اقلیم کردستان بارزانی


نظر شما :