قاسمی: فرمان مهاجرتی جدید ترامپ اقدامی غلط و مطرود است

۰۳ مهر ۱۳۹۶ | ۱۷:۵۴ کد : ۱۹۷۲۰۵۵ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تکذیب خبر احضار سرکنسول ایران در اربیل، درباره همه پرسی در اقلیم کردستان گفت:هر اقدامی که مغایر با ثبات، امنیت و تمامیت ارضی عراق باشد را نا به جا و غلط می دانیم.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، یاد شهدا، جانباران و آزادگان را   گرامی داشت.

وی خبر احضار سرکنسول ایران در اربیل را تایید نکرد.

قاسمی اخبار منتشر شده مبنی بر بمباران حملات توپخانه ای ایران به اقلیم کردستان عراق را نادرست و غلط خواند و افزود: چنین اتفاقی نیفتاده است و یک فضاسازی در آستانه همه پرسی در اقلیم کردستان بود که اهداف مشخصی را دنبال می کردند و علاقه مند بودند ایران را در برخی مسائلی که مطرح نیست، وارد کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: سیاست ایران نسبت به همه پرسی به کرات اعلام شده و مواضع ما روشن بوده و هست و بر تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق، مصر هستیم و آن را پیگیری می کنیم».

وی تصریح کرد: هر اقدامی که مغایر با ثبات، امنیت و تمامیت ارضی عراق باشد را نابجا و غلط می دانیم.

قاسمی در پاسخ به سؤالی گفت که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده و مذاکره به معنای اعتماد و اطمینان نیست.

سخنگوی وزارت خارجه ایران فرمان مهاجرتی جدید ترامپ را اقدامی غیرانسانی ، غیر طبیعی و غلط و اقدامی مطرود و محکوم خواند.

سخنگوی وزارت در پاسخ به سوالی افزود: برجام یا به همین شکل خواهد بود و یا نخواهد بود سیاستهای دفاعی و بازدارنده ایران را ادامه می دهیم  و دیگران حق ورود و اظهارنظر را ندارند.

قاسمی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره اظهارات وزیر خارجه امارات که مدعی شده ایران متن و روح برجام را نقض کرده و همچنین اظهارات وزیر خارجه بحرین مبنی بر دخالت ایران در منطقه و اینکه ایران براساس قطعنامه ٢٢٣١ عمل کند، افزود:بعضی ها یا آدمهایی هستند که قد و قواره شان در حد ورود به همه مسائل نیست. کسانی که خارج از مسولیت خودشان درباره برجام اظهارنظر کرده و خود را قاضی برجام و آژانس می دانند، دچار مشکل خاصی هستند.

وی همه پرسی در اقلیم کرستان عراق را اقدامی بی ثبات کننده، غیر واقع بینانه و علیه حاکمیت ملی عراق خواند و درباره تغییر در  مناسبات ایران با اقلیم کردستان عنوان کرد: «همه مسائل حتما نیاز به بازنگری دارد و باید تصمیماتی اتخاذ کرد ولی هرگونه قضاوت و پیش داوری را تا مشخص شدن نتایج درست نمی دانم».

کلید واژه ها: اقلیم کردستان و غلط


نظر شما :