پهپادها، ابزار ایران در رصد تحرکات آمریکا هستند

۱۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۷ کد : ۱۹۷۰۰۲۷ سرخط اخبار

وبگاه آمریکایی نوشت: پهپادهای ایران در امور مهمی چون دفاعی، تجسسی و تهاجمی کارایی دارند و با برنامه موشکی و سایبری مبدل به تمرکز عمده نظامی ایران شده اند.

 به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وبگاه آمریکایی «ولد پالتیکس ریویو» در تحلیلی پیرامون توان پهپادی ایران به نقل از«آرین طباطبایی» تحلیلگر امور منطقه ای نوشت: ایران یکی از دیرپاترین برنامه های ساخت پهپاد را در جهان دارد به طوری که فعالیت در ساخت پهپادها را از دهه 80 میلادی و حین جنگ با عراق آغاز کرد. این برنامه از آن موقع تاکنون با توجه این که بخش دفاعی این کشور با پیروزی انقلاب تحت تحریم های بین المللی بوده، پیشرفت قابل توجهی کرده است.

بر این اساس ،ایران حتی پهپادهای خود را به برخی کشورها و عوامل غیر دولتی نیز صادر می کند که می توان به سوریه و حزب الله لبنان اشاره کرد. اینک پهپادهای ایران چند بخش مهم چون دفاعی، تجسسی و تهاجمی را در بر می گیرند . برنامه سخت پهپاد با برنامه موشکی و سایبری اینک مبدل به تمرکز عمده دفاعی ایران شده اند.

«آرین طباطبایی» در ادامه به وبگاه آمریکایی گفت : «البته ایران در بحث فراهم آوردن زیر ساخت های لازم برای پشتیبانی از برنامه ساخت پهپاد و ترکیب آن ها با سلاح های دیگر مشکلاتی دارد. با این وجود، ایران هواپیماهای بدون سرنشین را به عنوان بخش مهمی از صنعت دفاعی خود به نمایش می گذارد و اغلب در نمایشگاه های دفاعی و رویدادهای مهم آن را به منظور بیان پیشرفت به مخاطبان داخلی و ارسال پیام به دشمنان نشان می دهد.»

 طباطبایی ادامه داد : «این کشور مدعی ساخت پهپاد «فرطوس» با بردی برابر 2000 کیلومتر و ماندگاری پروازی بیش از سی ساعت و حمل موشک های هوا به زمین است.با این قابلیت ها این پهپاد  در قیاس با پهپادهای آمریکا قرار می گیرد که البته مشکوک به نظر می رسد. با این وجود آشکار است که ایران مانند آمریکا در مسیر توسعه پهپادها است. ایران در سال 2011 یک پهپاد آمریکا به نام «آر کیو-170 » را شکار کرد و گفت که توانسته اطلاعات این پهپاد را بازیافت و آن را مهندسی معکوس کند. البته به این ادعا باید با شک نگریست.»

آرین طباطبایی در خاتمه با اشاره به بهره گیری ایران از پهپادها در عرصه های مختلف چون سوریه ، رصد تحرکات آمریکا در خلیج فارس و حفظ امنیت مرزها به ویژه مناطق آسیب پذیر با افغانستان و پاکستان گفت: «ایران بدین وسیله حضور امنیتی خود در مناطق مرزی که مرزبانانش کشته یا ربوده می شوند را تقویت کرده است. این کشور از پهپادها در عملیات ضد تروریستی و موارد طبیعی مانند ارزیابی زیستگاه ها، جمع آوری اطلاعات در مورد حیات وحش، گشت و شناسایی نقض کنندگان قوانین شکار و نظارت بر آتش سوزی ها استفاده می کند.

کلید واژه ها: پهپاد پهپادها


( ۱ )

نظر شما :