ایران در کشورهای دیگر پهپاد می‌سازد

۱۹ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۵:۰۹ کد : ۱۹۱۲۵۲۱ سرخط اخبار

 

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، محمد اسلامی معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در برنامه تلویزیونی ثریا که با موضوع بررسی دستاوردهای کشور در حوزه طراحی و ساخت هواپیماهای بدون سرنشین صحبت می کرد، جایگاه ایران را در این حوزه در میان کشورهای جهان بسیار بالا دانست و گفت: ما امروز در کشور بیش از 20 نوع پهپاد تولید می کنیم که این پهپادها در سه حوزه برد و ارتفاع بلند، متوسط و کوتاه تعریف می شوند.

اسلامی خاطرنشان کرد: پهپادهای برد بلند، پهپادهای استراتژیک و راهبردی هستند. پهپادهای متوسط بیشتر وظیفه مراقبت و دیده بانی با مداومت پروازی بالا دارند و پهپادهای با برد کوتاه که دامنه گسترده ای از مصرف را شامل می شوند برای امور مختلف مثلا آموزش، شرکت در رزمایش ها و نیز به همراه دسته های رزمنده ای که می باید به صورت مستمر در یک منطقه عملیات کنند به کار می رود که این پهپادهای برد کوتاه معمولا حداکثر 200 کیلومتر برد دارند که به لحاظ مصرف و تولید جزو فراوانترین پهپادها در حوزه های آفندی، پدافندی و شناسایی هستند.

معاون وزیر دفاع تاکید کرد: در حوزه پهپادهای برد متوسط نیز معمولا نسبت به برد کوتاه محدودترند و بیشتر به منظور امور شناسایی با مداومت پروازی بالا (حداقل 12 ساعت) به کار گرفته می شوند که می توان به نوع پیشرفته خانواده پهپادهای مهاجر در این حوزه اشاره کرد.

اسلامی همچنین افزود: ما در لایه سوم یعنی پهپادهای استراتژیک و برد بلند نیز دستاوردهای خوبی داشتیم که توانستیم به طراحی و تولید موتور جت برسیم که این موتور بر روی پهپاد بمب افکن کرار نیز نصب شد و در آینده امیدواریم بتوانیم از پهپادهای جدید استراتژیک با سطح پرواز 30هزار پا و مداومت پرواز 24 ساعت رونمایی کنیم که این پهپادها ماموریت های گسترده ای دارند.

وی خاطر نشان کرد: ان شاالله در سوم خرداد سال آینده از جدیدترین پهپاد برد بلند کشور که تکنولوژی بالایی نیز دارد رونمایی خواهد شد.

معاون وزیر دفاع در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به، به دام انداختن پهپاد پیشرفته آمریکایی RQ170  توسط نیروهای مسلح در سال گذشته گفت: این هواپیما حاوی آخرین تکنولوژی آمریکایی ها در این حوزه است و چون بهترین محیط عملیاتی برای آمریکایی ها منطقه ماست، آنها سعی می کنند در این منطقه از بهترین تجهیزات خود استفاده کنند.

اسلامی تصریح کرد: نیروهای مسلح ما نیز با استفاده از سامانه های مدرن تمام کشور را به صورت کامل رصد کرده و همه اقدامات آنها را زیر نظر داشتند که از جمله همین هواپیما بود و متخصصین ما نسبت به آن آگاه بودند.

وی در خصوص اینکه این هواپیما سقوط کرده و یا به زمین نشسته گفت: اگر این هواپیما سقوط می کرد به دلیل ضربه خوردن به زمین متلاشی می شد و از بین می رفت اما اینکه نیروهای ما توانسته اند این هواپیما را در یک محیط بیابانی به زمین بنشانند کار بسیار بزرگی بود.

معاون وزیر دفاع با تاکید بر اینکه این پهپاد از بزرگترین دستاوردهای آمریکایی ها بهره می برد و فقط یک محصول علمی ساده نیست، خاطرنشان کرد: صنعت دفاعی ما نیز به لحاظ طراحی و ساخت تجهیزات همواره در ردیف های دهم تا اول دنیا قرار دارد و به عقیده بنده در حوزه پهپادها نیز ما جزو پنج کشور اول جهان هستیم.

 

اسلامی با اشاره به انتقال تکنولوژی پهپاد ایوب به حزب الله لبنان گفت: با عمق استراتژیکی که ایران دارد تجهیزات و دستاوردهای ما برای آنها هم قابل استفاده است.

 

وی تاکید کرد: امروز پهپادهای ایرانی خواهان های گوناگونی دارد و آن را به کشورهای مختلف انتقال داده ایم و در آنجا کارخانه و ظرفیت تولید ایجاد و محصولاتی صادر کرده ایم. بازار کار بسیار بزرگی پیش روی ماست.

کلید واژه ها: پهپادهای پهپاد هواپیما وزیر دفاع دستاوردهای پهپادها کوتاه


نظر شما :