چه کسانی از تاختن به روحانی خوشحالند؟

روز قدس در سایه یک تلخی

۰۳ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۰ کد : ۱۹۶۹۷۵۸ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: صادق ملکی
صادق ملکی، کار‌شناس و تحلیلگر ارشد سیاسی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: روز قدس مهم‌ترین یادگار بازمانده از امام را روزی کردند که به جای جلب توجهات به قدس، نگاه‌ها به پاستور و سرانجام آن باشد.
روز قدس در سایه یک تلخی

نویسنده: صادق ملکی، کار شناس و تحلیلگر ارشد سیاسی

دیپلماسی ایرانی: رئیس جمهور بدون توجه به نام، سمبل اقتدار، حریم و حرمت ملی است. بی حرمتی به روحانی، بی حرمتی به ایران و عزت ملی است. آنانی که دیروز سفارت سعودی را به آتش کشیدند، امروز می خواهند نه تهران، بلکه خاکی به وسعت ایران را به آتش بکشند. اما نخواهد شد. نخواهد شد، زیرا عقلانیت حاکم بوده و وارد بازی تحریک و احساس نخواهد شد. بدانید و بدانند، روحانی با این اقدام غلط و محاسبه نشده، بیشتر در قلوب ایرانیان جا گرفته و امروز فدائیانی از جنس عقل و احساس دارد.

جنس روحانی، از جنس عزت و مرگ است. او نه هاشمی و نه خاتمی است. او روحانی در معنا و رئیس جمهور در حوزه میدانی است. جنس روحانی از جنس تدبیری است که با عقلانیت توانست با دستور عمل نرمش قهرمانانه رهبری و در سایه حمایت مردم، کشور را از بحران و جنگ دور نماید. شما که از انتخاب مردم سیلی خورده و ظرفیت پذیرش رأی صندوق را ندارید، می خواهید در کف خیابان، انتقام بگیرید. نخواهد شد. نه سال ۶۰ و نه سال ۸۸ تکرار نخواهد شد. این مردم تغییر کرده اند و تغییر را به شما نیز تحمیل خواهند کرد. این اندک نیرو، اما پرقدرت برخوردار از رانت، یا در برابر قانون و عدالت زانو زده و یا حذف خواهد شد.

شما اندک هم نیستید. شما قابل شمارشید. شما عاملید. شما خواسته یا ناخواسته در خدمت خیانتید. شمار را احضار کرده بودند بیایید و در خدمت خیانت به کشور در این اوضاع خطیر باشید. روز قدس این مهم ترین یادگار بازمانده از امام را نه فقط روز تلخ، بلکه روزی کردید که به جای جلب توجهات به قدس، نگاه ها به پاستور و سرانجام آن باشد. قصد کرده اید کلید اختلاف را زده تا شاید با شعله ور کردن آن با هیزم نادانی، در توطئه داخلی و خارجی بر عزت ایران بتازید. از تاختن بر روحانی در روز قدس شما خوشحالید و تل آویو و همین برای احساس شرم، کافیست. بی شک بیش از روحانی، قلب رهبر انقلاب از این جاهلیت شما جریحه دار شد. شما با هیچ کس، جز دشمنان ایران سنخیت ندارید. رهبری که با درایت و با سه راهبرد عزت و حکمت و مصلحت توانسته است بیش از سه دهه با حمایت مردم، کشور را از خطرهای متعدد حفظ نماید، نیز از این حرمت شکنی شما، آزرده خاطر گردیده است. همه توان شما بسیج و سازماندهی پنجاه نفر محاصره شده در سیل حامیان روحانی بود. اگر نمی دانید، بدانید ما رئیس جمهوری داریم که اگر عامل بیگانه نباشید، شما را نیز فرزند ایران دانسته و می بخشد. روحانی امروز و فردا نشان داده و می دهد که الگوی اعتدال و بردباری است. لطفا خویش را به اصولگرایان نچسبانید. این برچسبی، ناچسب است. شما قطعاً اصولگرا نبودید، زیرا نه به اصول اخلاقی و نه به اصول مردانگی اعتقاد داشتید. تقلیل اصولگرایان به نگاه و عمل شما بی حرمتی به شانزده میلیون رأی است که قابل احترام بوده و در صف قدرت فردای ایران ایستاده است. شما نه برای ایران و نه برای قدس، حرمتی را قایل نشدید. شما حریمی برای رئیس جمهوری که امروز رئیس جمهور اصولگرایان نیز هست قائل نشدید. روحانی رئیس جمهور همه ایرانیان است. به مردم ایران بد کردید. امروز از منظری شاید جامعه ایرانی بیش از همه محتاج درایت و بصیرت هاشمی باشد، اما تشییع میلیونی آیت الله نشان داد که بصیرت هاشمی تبلور ملی یافته و در خرد جمعی مردم ایران نهادینه شده است. روحانی باید نه چون او بلکه بالا تر از او در برابر ناملایمتی ها بایستاد و اگر لازم بود با اعتدال برای آن بها دهد. حضور مردم و عدم ترک صحنه، شرط ماندن امنیتی است که باید فقط و فقط در خدمت قانون و عدالت باشد. روحانی تنها نیست. همه برای ایران، در کنار او هستیم. روحانی نه صحنه را ترک کرده و نه خانه نشین خواهد شد. او درد دل را نه بر چاه، بلکه بر مردم خواهد گشود. یقین دارم روحانی در سایه حمایت رهبری در روزهایی که ایران بیش از همه به نمایش اقتدار و یکدستی قدرت نیاز دارد از ایران تبلور تعاملی ملی به نمایش خواهد گذاشت.

نکته، دولت پنهان ضعیف می شود اما از بین نمی رود. دولت پنهان مترصد فرصت برای احیای خویش بوده و از همه ابزار ها، نه بر ای خدمت به کشور، بلکه در جهت منافع خویش سود می جوید. تعداد اینان اندک اما دارای تشکیلات قوی بوده و چون از آبشخورهای حمایتی قوی برخودار هستند می تواند موج بسازند. دقت نمایید موج، نه جریان سازی زیرا جریان سازی آنان بستگی به آگاهی و حضور مردم در صحنه سیاسی و اجتماعی دارد. ترکیه دهه هفتاد میلادی شاهد اوج حضور این ملیشیای شوم بود که این کشور را چند بار به سیاهی کودتا برد، اما این کشور توانست در روندی آرام با بسط دموکراسی و قانونمندی، از تأثیرات این گروه در معادلات سیاسی بسیار بکاهد. قتل های زنجیره ای در ایران، ترجمه قتل های فاعل مجعول ترکیه بود. ایران نیز یقیناً در سایه درایت رهبری و تعامل ریاست جمهوری، با قانونمندی متکی بر امنیت در خدمت آزادی و عدالت، از این قبیل خودسری ها، رهایی خواهد یافت.

صادق ملکی

نویسنده خبر

صادق ملکی، کارشناس، استراتژیست و تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی است.

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: روحانی روز قدس صادق ملکی


نظر شما :