کویت: پاسخ ایران به طرح گفتگو با کشورهای جنوب خلیج‌فارس "بد نیست"

۲۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۲:۲۶ کد : ۱۹۶۷۹۲۷ سرخط اخبار
"خالد الجارالله" معاون وزیر خارجه کویت در سفر اخیرش به تهران پیام کشورهای جنوب خلیج فارس برای برقراری مجدد روابط با ایران منتقل کرد. 
 
معاون وزیر خارجه کویت در مصاحبه با روزنامه کویتی "النهار" گفت که پاسخ ایران به نامه امیر کویت 2 روز پیش (دوشنبه) از طریق سفیر ایران تحویل مقامات کویتی شد. 
 
الجارالله درباره پاسخ ایران به وساطت کویت برای حل و فصل مشکلات ایران با عربستان سعودی و کشورهای جنوب خلیج فارس گفت: پاسخ ایران بد نبود.
 
وی افزود: کویت برای پاسخ به پیام ایران با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مشورت خواهد کرد.
 
الجار الله به روزنامه النهار گفت: همه می دانند که ما با ایران تماس هایی داشتیم. وزیر خارجه ایران در سفر اخیرش به کویت پیام ما را به کشورش منتقل کرد. این اقدامات نشان دهنده تلاش کویت برای کاهش تنش و عادی سازی روابط میان کشورهای جنوب خلیج فارس و ایران است.
 
وی افزود: پیام ما شامل تعیین مبانی گفتگوی بین دو طرف است. ما فکر می‎ کنیم مهمترین اساس برای آغاز گفتگو پذیرش عدم دخالت در مسائل داخلی و احترام به حاکمیت کشورهاست. همچنین با ایران باید به عنوان یک کشور مدرن تعامل کرد و نه به عنوان یک کشور فرقه گرای مذهبی. هیچ کشوری نباید برای افروختن آتش فرقه گرایی مذهبی در منطقه تلاش کند.
 
معاون وزیر خارجه کویت درباره موافقت ایران با مبانی گفتگو اظهار داشت: اخیرا حسن روحانی به کویت سفر کرد که می توانم این سفر را مثبت قلمداد کنم.
 
وی اعلام کرد: 2 روز پیش سفیر ایران پیامی از سوی روحانی آورد و آن را به مقامات کویت تحویل داد. این نامه حاوی پاسخ ایران به تعیین مبانی گفتگو با کشورهای جنوب خلیج فارس بود.
 
الجارالله در این باره گفت: پاسخ ایران بد نبود و ما برای اعلام موضع مشترک با کشورهای جنوب خلیج فارس مشورت خواهیم کرد.
 

کلید واژه ها: کویت پاسخ ایران کشورهای جنوب خلیج فارس


نظر شما :